eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Po 10 latach wracamy do kraju z Wielkiej Brytanii


2017-04-02 22:42 autor: stefcio66

7 360 odsłon

Po 10 latach wracamy do kraju z Wielkiej Brytanii

Witam,

po 10 latach wracamy do Polski z Wielkiej Brytanii, sprzedaliśmy dom. Wymiana kontraktów była w styczniu 2017. W maju planuję zacząć pracę i mam już ofertę.

Pytanie brzmi: czy nie będę musiał płacić podatku od sprzedaży nieruchomości? W Wielkiej Brytanii byłem zwolniony, bo to był mój jedyny dom, w którym mieszkałem.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2017-04-05 07:13 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Umowa o unikaniu opodatkowania z Anglią

    Art. 13

    1. Zyski osiągane przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie, z przeniesienia własności majątku nieruchomego, o którym mowa w artykule 6 niniejszej Konwencji i położonego w drugim Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie.

    art. 22 ust. 2 lit. b
    W przypadku Polski, podwójnego opodatkowania unika się w następujący sposób:
    b) Jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód lub zyski majątkowe, które zgodnie z postanowieniami artykułów 10, 11, 12 lub 13 niniejszej Konwencji, mogą być opodatkowane w Zjednoczonym Królestwie, Polska zezwoli na odliczenie od podatku od dochodu lub zysków majątkowych tej osoby kwoty równej podatkowi zapłaconemu w Zjednoczonym Królestwie. Jednakże, takie odliczenie nie może przekroczyć tej części podatku, obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która przypada na dochód lub zyski majątkowe uzyskane w Zjednoczonym Królestwie.

    Innymi słowy sprzedaż przed pięcioma laty od nabycia w Polsce będzie opodatkowana.

    stefcio66 skomentował/a odpowiedź 2017-04-06 08:17

    W UK byl nasz osrodek zycia, mieszkalismy tam z zona i dziemi. W Polsce przez ostatnie 10 lat nie skladalismy pit. Dom byl zakupiony w UK czerwcu 2011 a umowa przedwstepna na sprzedaz byla zawarta w grudniu 2016 z data zakonczenia styczen 2017 ( complition date, data przeniesienia wlasnosci na nowego wlasciciela). Czyli rozumiem 5 polskich lat podatkowych minelo? Czy po powrocie do Polski musze to zaznaczyc w pit?

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 1 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2017-04-05 09:14 autor odpowiedzi: stefcio66

    Zle napisałem pytanie, Tz nieruchomość była w UK i to był nasz dom rodzinny mieszkaliśmy w nim wraz z rodzina. W Polsce nie mieliśmy żadnego majątku.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2017-04-06 09:11 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Tak - w takim przypadku 5 lat minęło - do US nic nie zgłaszamy.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 3

    skomentuj | odpowiedz

  • 2017-05-31 17:47 autor odpowiedzi: sirlukas

    Witam, jesteśmy w bardzo podobnej sytuacji, mianowicie:

    W Anglii przebywaliśmy od ponad 10 lat, ja nawet 13 lat. W PL nigdy nie miałem prawdziwej pracy, poza sezonową, więc podatnikiem w US nie byłem od grubo ponad 10 lat, jak i moja żona.

    Zakupiliśmy dom w Anglii w listopadzie 2012 roku, dom ten był naszym jedynym domem (brak nieruchomości w PL), który zaś sprzedaliśmy w styczniu 2017 roku.
    Według polskiego prawa nie upłynęło 5 lat podatkowych (styczeń do stycznia w PL, zaś kwiecień do kwietnia w UK) od czasu zakupu, jednak jako iż podlegaliśmy pod prawo podatkowe w Anglii (a tam jest zwolnienie od podatku przy sprzedaży jedynej nieruchomości) to czy US w Polsce może mieć jakiekolwiek roszczenia po upływie 5 lat gdy kapitał przeniesiemy do PL?

    Wiąże się to z pytaniem czy całą sumę trzeba przeznaczyć na cel mieszkalny w PL w ciągu 2 lat (żeby podatku nie płacić), czy też można zainwestować pieniądze uzyskane z zysku sprzedaży w UK i nie martwić się o US w PL?

    Czy może jednak postarać się o indywidualną interpretację od ministerstwa dla świętego spokoju?

    Pozdrawiam.

    Oceń odpowiedź 0 7

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • MaverMG

    Dodano 2018-11-15 16:01 przez MaverMG

    Sprzedaż domu w Holandii

    Witam,zamierzam sprzedać dom w Holandii i wrócić do Polski. W Holadnii mieszkałem 8 lat, od ponad 3 mam dom. Jestem tu zameldowany i rozliczam się co roku. Czy muszę rozliczyć się w Polsce z zarobku ze sprzedaży?

  • Pyska

    Dodano 2018-03-14 10:33 przez Pyska

    Podatek od nieruchomości za granicą

    Witam, mam pytanie w sprawie podatku od sprzedaży domu za granicą, otóż przez 18 lat mieszkaliśmy w Anglii, pracowaliśmy, płaciliśmy podatki. Obecnie końcem lipca zamierzamy wrócić na stałe do Polski.Mamy dom w Anglii, który chcemy sprzedać w kwietniu. W Anglii nie płaci się podatku po sprzedaży, a ...

  • michał991

    Dodano 2016-12-09 18:24 przez michał991

    Czy zapłacę podatek sprzedając ziemię przed upływem 5 lat?

    15.06.2013 darowizną dostałem ziemię o powierzchni 2500m2. 1500m2 zabudowane domem i garażem, 1000m wolnej przestrzeni. Mam możliwość sprzedania pustej części działki.Kupujący twierdzi, że kupuje to na rozszerzenie swojego gospodarstwa rolnego.Na mapie ewidencyjnej działka zabudowana ma symbol B (te...

  • michalek13

    Dodano 2017-07-05 15:59 przez michalek13

    Sprzedaż mieszkania z darowizny i kupno domu. Jaki podatek dochodowy zapłacę?

    Witam,chciałem z żoną sprzedać mieszkanie otrzymane w darowiźnie od rodziców za ok. 300 tys. zł przed upływem 5 lat od nabycia.Jaki zapłacę podatek, jeśli bym chciał do 2 lat kupić dom na kredyt za 310 tys. zł z czego 200 tys. zł miałoby pochodzić z ww. osiągniętych środków, a 110 tys. zł z kredytu?...

  • taj92

    Dodano 2017-04-26 11:56 przez taj92

    Sprzedaż ziemi rolnej z darowizny i przeznaczenie pieniędzy na remont. Czy będę zwolniona z podatku?

    Witam,mama dała mi w darowiźnie 2 ha ziemi rolnej w tym roku w lutym. Chciałabym ją sprzedać i przeznaczyć pieniądze na remont nowo zakupionego mieszkania w 2018 w maju. Czy muszę opłacać podatek? Proszę o odpowiedź.

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Sprzedaż mieszkania: spłata kredytu jako koszt uzyskania przychodu?

    Sprzedaż mieszkania: spłata kredytu jako koszt uzyskania przychodu?

    Przychód uzyskany ze sprzedaży udziału mieszkania nabytego wskutek podziału majątku wspólnego w zamian za przejęcie spłaty kredytu może zostać pomniejszony o wartość tego kredytu, ale tylko w części przypadającej na tak nabyty udział ...

  • Będzie trudniej o zwrot nadpłaty podatku z Holandii

    Będzie trudniej o zwrot nadpłaty podatku z Holandii

    Według danych CBOS Holandia to od kilku lat trzeci po Wyspach Brytyjskich oraz Niemczech, najchętniej wybierany kierunek emigracji Polaków. Według szacunków Euro-Tax.pl w 2015 roku holenderski fiskus ma zwrócić polskim pracownikom blisko 32 ...

  • Kto nie musi składać PIT?

    Kto nie musi składać PIT?

    Zbliża się koniec terminu składania deklaracji podatkowych za 2021 rok. Nie każdy jednak będzie musiał złożyć PIT za zeszły rok. Lista zwolnień jest długa i obejmuje między innymi: odszkodowania, stypendia, dofinansowanie do opłaty za ...

  • Ulga na powrót - Polski Ład. Kiedy przysługuje, dla kogo, jak skorzystać.

    Ulga na powrót - Polski Ład. Kiedy przysługuje, dla kogo, jak skorzystać.

    Podatnicy, którzy przez minimum trzy lata mieszkali i pracowali za granicą, mogą skorzystać z PIT-0 ulgi na powrót. Przez cztery lata od powrotu do kraju, takie osoby mogą nie płacić PIT. Ulgą są objęte niektóre przychody podatnika (np ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania