eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Sprzedaż ziemi otrzymanej w spadku


2016-11-30 16:39 autor: podatki

4 694 odsłon

Sprzedaż ziemi otrzymanej w spadku

Witam,

mama odziedziczyła spadek po tacie tj. dom i ziemię rolną ponad 5 ha. Chce sprzedać tylko ziemie, ale nie upłyneło 5 lat. Czy będzie musiał zapłacić podatek?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2016-12-01 13:29 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Witam.

    Jeśli osoba, która kupi ziemię zachowa jej rolny charakter, to sprzedaż będzie zwolniona od podatku.

    Wolne od podatku dochodowego, na podstawie art. 21 ust 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, są przychody uzyskane z tytułu sprzedaży nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utracą charakter rolny.

    Zwolnienie uzależnione jest od wystąpienia następujących przesłanek:

    1. sprzedane grunty muszą być zakwalifikowane jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych,
    2. muszą stanowić gospodarstwo rolne lub jego część składową,
    3. grunty nie mogą utracić wskutek sprzedaży rolnego charakteru.

     

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Mieszkanie w spadku: spłata kredytu nie zmniejsza podatku od sprzedaży

    Mieszkanie w spadku: spłata kredytu nie zmniejsza podatku od sprzedaży

    Spłata kredytu zaciągniętego przez spadkodawcę na nabycie mieszkania, które przypadło w spadku podatnikowi nie stanowi dla niego wydatku na własne cele mieszkaniowe ani kosztu uzyskania przychodu - uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach ...

  • Podatek od sprzedaży mieszkania w spadku z kredytem

    Podatek od sprzedaży mieszkania w spadku z kredytem

    Czy na odziedziczonym mieszkaniu można stracić? Tak - jeżeli jest ono obarczone kredytem zaciągniętym przez spadkodawcę. Przy jego sprzedaży bowiem przychód przejmie bank (tytułem spłaty kredytu) a spadkobierca zapłaci podatek i to nawet ...

  • Od spadku z 2006 r. trzeba zapłacić podatek

    Od spadku z 2006 r. trzeba zapłacić podatek

    Nabycie tytułem spadku po ojcu zmarłym w 2006 r. jest opodatkowane podatkiem od spadków i darowizn na zasadach przewidzianych dla I grupy podatkowej. Nie korzysta ze zwolnienia określonego w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn ...

  • Podatek od spadku sprzed 30 lat?

    Podatek od spadku sprzed 30 lat?

    Po potwierdzeniu nabycia spadku po zmarłym w 1990 r. spadkobierca nie może skorzystać ze zwolnienia przewidzianego dla najbliższej rodzi. Musi tutaj złożyć w ciągu miesiąc zeznanie o nabyciu spadku i wskazać w nim zarówno nabyty majątek ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania