eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Zniesienie współwłasności ze spłatą a PIT


SPONSOR KATEGORII:

PIT 2022

2015-10-25 14:31 autor: macilek

2 186 odsłon

Zniesienie współwłasności ze spłatą a PIT

Witam, 
 
proszę w miarę możliwości o pomoc w przedmiotowej sprawie:
 
miesiąc temu otrzymałem wraz z siostrą w drodze darowizny nieruchomość, po 1/2 udziału dla każdego z nas. Teraz planuję przenieść swoją część na siostrę w zamian za spłatę równowartości. Pojawia się, więc pytanie czy powstanie w tej sytuacji obowiązek podatkowy z tytułu podatku dochodowego, w związku z tym, że nie minęło jeszcze 5 lat od nabycia.

Znalazłem interpretację podatkową o sygn. IPTPB2/415-693/13-2/KKu, która to dotyczy podobnej sytuacji, różni się tylko tym, że nabycie udziału nastąpiło w drodze spadku. Zastanawiam się więc, czy można to odpowiednio odnieść do darowizny?

Byłbym wdzięczy za wszelkie porady.

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2015-06-30 19:08 przez konto usunięte

  Czy mąż musi zapłacić podatek od darowizny?

  W 2013 r. zostałam na mocy aktu notarialnego ustanowiona współwłaścicielem (wraz z rodzicami - 3 współwłaścicieli) domu w budowie. W 2015 r. współwłasność moich rodziców została zniesiona i od tego czasu jestem jedynym właścicielem nieruchomości.
  Czy mój mąż, z którym zawarłam związek małżeński, mus...

 • renatar5

  Dodano 2013-07-07 21:36 przez renatar5

  Czy mogę być współwłaścicielem mieszkania bez konsekwencji zapłacenia podatku?

  Witam,
  Ojciec moich dzieci, z którym nie mam ślubu dostał w darowiźnie od matki 5 lat temu ziemię wraz ze starym domem. Dom został zburzony i za nasze wspólne pieniądze wybudowaliśmy nowy dom. Niestety jedynym figurującym w dokumentach właścicielem pozostał mój partner.
  Teraz chcemy sprzedać dom i z...

 • 31gosia

  Dodano 2014-01-06 09:08 przez 31gosia

  Wykup udziałów spadku. Czy w tym przypadku konieczne jest płacenie podatku?

  Witam serdecznie,
  rodzice otrzymali w akcie darowizny mieszkanie własnościowe od dziadków. Był to rok 1996. Dziadkowie dożywotnio mieszkali w tym lokalu. Niedawno zmarli. Zmarł też mój ojciec. Na sprawie spadkowej udziały taty przeszły na mamę, brata i mnie, czyli ja i brat po części jesteśmy też wł...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-10-18 21:00 przez konto usunięte

  Czy muszę ponieść dwa podatki?

  Witam serdecznie,
  w marcu 2007 r. kupiłam mieszkanie jako udział w nieruchomości 1/12 kamienicy za kwotę 120 tysięcy zł. W czerwcu 2012 r. została zniesiona współwłasność i były właściciel całej kamienicy podarował każdemu z nas po 48 m2 gruntu (działki). Dziś chcę sprzedać mieszkanie i moje pytanie...

 • izadudin

  Dodano 2014-09-21 11:08 przez izadudin

  Kiedy mogę sprzedać działkę budowlaną otrzymaną w darowiźnie?

  Moj mąż otrzymał działkę budowlaną w darowiźnie od swojej mamy (05.08.2010 r.). Kiedy będzie mógl ją sprzedać i nie przekazywać podatku do US (19%)?
  A może istnieje jakieś inne rozwiązanie, które przyspieszy sprzedaż dzialki, jednocześnie nie będzie obowiązku zapłaty podatku dochodowego?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania