eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Koszty uzyskania przychodu przy kalkulacji wysokości podatku od wzbogacenia - sprzedaż mieszkania


2015-09-30 09:53 autor: melon185

2 882 odsłon

Koszty uzyskania przychodu przy kalkulacji wysokości podatku od wzbogacenia - sprzedaż mieszkania

Witam,

wertując forum nie udało mi się trafić na jednoznaczną odpowiedź, dlatego poniższe pytanie. Opis sytuacji:

Zakupione w 2011 roku mieszkanie (stan deweloperski) - koszt zakupu 300 tys. zł (zakup w znaczącej części (80%) finansowany z kredytu, ale nie ma to chyba w tym momencie większego znaczenia). Dodatkowo nakłady czysto remontowo-wykończeniowe (większość fakturowana - wiem że nie można odliczyć "kosztów pośrednich" typu pędzle itp.) za kwotę ok. 20 tys. zł.

Mieszkanie zbywam również częściowo umeblowane o czym stanowić będzie akt notarialny - głównie chodzi o sprzęt AGD pozostający w mieszkaniu. Czy zatem mogę koszty jego nabycia (wg faktur) uwzględniać przy obliczaniu kosztów uzyskania przychodu ze sprzedaży?

Kolejna wątpliwość dotyczy kosztów notarialnych i sądowych (o tych wielokrotnie pisano na forum), jednak bez konkretnego rozróżnienia, a mianowicie: zakup był "etapowy" tj. np. notarialna umowa przedwstępna a dopiero po wybudowaniu akt przeniesienia własności. Obydwa akty wiązały się z kosztami notarialnymi i sądowymi jednak czy koszty pierwszej umowy mogą zostać odliczone?

Mieszkanie zbywam za kwotę 343 tys. zł. Pieniądze, o które się ewentualnie "wzbogacam" (chociaż tu dla mnie i tak jest strata - nie wiem czy również uda się ją wykazać dla US), przeznaczę na zakup nowego mieszkania, jednak kredyt na to mieszkanie zaciągnę dopiero po zbyciu. Zatem na poczet rozliczenia "wzbogacenia" będę mógł potraktować, jedynie fakturowane środki na wykończenie nowego mieszkania. Tu jednak kolejna wątpliwość: do zakupu nowego mieszkania wniosę wkład własny (ok. 50 tys. zł) - czy jest on ewentualnym kosztem do rozliczenia środków "wzbogaconych"?

Na tzw. "chłopski rozum" nie powinno być w całej tej sytuacji mowy o wzbogaceniu, jednak czy chłopski rozum myśli zgodnie z przepisami prawa i interpretacjami US? :)
Proszę o potwierdzenie lub zanegowanie moich przypuszczeń, albo wskazanie wątków forum, w których był ten temat już poruszany (ja nie natrafiłem wprost).

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-09-30 14:15 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Co do AGD - mamy pewną sytuację patową. Bo faktycznie może ono (podobnie jak i meble) istotnie wpływać na wartość mieszkania, niemniej stanowi ono jego wyposażenie i fiskus uważa, że to nie jest kosztem uzyskania przychodu.
  Przydatne interpretacje: IBPBII/2/415-415/12/CJS,
  ILPB2/415-319/09-2/TR.
  Co do kosztów notarialnych i sądowych ponoszonych na etapie zakupu - moim zdaniem są one kosztem - bez nich nieruchomości nie kupimy. Warto przeczytać: http://www.podatki.egospodarka.pl/108814,Sprzedaz-nieruchomosci-jakie-koszty-uzyskania-przychodu,1,70,1.html
  Umowa przedwstępna - tutaj można by próbować powalczyć o zaliczenie do kosztów opłaty notarialnej.
  Wkład własny na zakup nowego mieszkania, czyli mówiąc inaczej ta część którą kupujemy za gotówkę, jest celem mieszkaniowym. Nowy kredyt niestety nic nie da (jako że najpierw musi być zaciągnięty kredyt, a dopiero potem sprzedaż innej nieruchomości i spłata tego kredytu z tych pieniędzy).
  Proszę pamiętać o rozróżnieniu kosztów uzyskania przychodu od wydatków na cele mieszkaniowe.
  Koszty pomniejszają bezpośrednio dochód do opodatkowania ze sprzedaży nieruchomości i są to wydatki związane ze zbywanym mieszkaniem.
  Cele mieszkaniowe to natomiast przekazanie uzyskanych ze sprzedaży pieniędzy na własne (obecne) cele mieszkaniowe, czyli np. zakup innej nieruchomości, remont, modernizacja itp. Wydatki na cele mieszakniowe zwalniają dochód (w całości bądź części w zależności od ich wysokości) z opodatkowania. Wydatkami takimi będzie właśnie cena zapłacona za nową nieruchomość z własnych środków (a nie kredytu) czy wspomniany remont, ale też finansowany ze środków własnych a nie kredytu, czyli mówiąc innymi słowy, z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży poprzedniej nieruchomości (bo to właśnie te pieniądze trzeba w taki sposób wykorzystać, aby zwolnić je z podatku).
  Ile wyjdzie podatku? Warto skorzystać dla symulacji z naszego kalkulatora: http://www.podatki.egospodarka.pl/kalkulator/podatek-od-sprzedazy-nieruchomosci


  eGospodarka.pl - Dział Podatkowy zaktualizował/a odpowiedź 2015-09-30 14:52
  Pytanie, czy w takim przypadku mebli i AGD nie dałoby się sprzedać odrębnie? Dodam, że sprzedaż "ruchomości" nie podlega opodatkowaniu PIT-em, jeżeli nastąpi po upływie 6 miesięcy od nabycia.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • ate2

  Dodano 2016-09-23 20:29 przez ate2

  PIT-39 - rozliczenie zakupu mieszkania

  Dzień dobry,nie wiem, jak prawidłowo powinien wyglądać PIT-39 w sytuacj:1. Kupno mieszkania w 2009  - przeprowadzono w nim remont, zaciągnięty częściowo kredyt mieszkaniowy. 2. Sprzedaż mieszkania kupionego w 2009 i spłata całego kredytu z uzyskanych pieniędzy.3. Kupno drugiego mieszkania w 2009 rów...

 • mentoska

  Dodano 2014-03-31 14:08 przez mentoska

  Jak wypełnić PIT-39?

  Witam,
  sprzedałam mieszkanie w 2013 przed upływem 5 lat od przekształcenia w własnościowe. Wiem, że od sprzedaży mogę odliczyć koszty związane ze sprzedażą. Kupiłam mniejsze mieszkanie w 2013 , które w przeciągu 2 lat będę remontować.
  Jak wypełnić PIT-39, żeby było wiadomo, że rozliczę się z 19% pod...

 • konto usunięte

  Dodano 2018-01-28 12:55 przez konto usunięte

  Kupno i sprzedaż. Podatek od sprzedaży mieszkania

  Witam,w 2016 kupiłem mieszkanie o wartości 180 tys. zł, 162 tys. zł były z kredytu. Teraz chcę je sprzedać. Nie minęło 5 lat, więc muszę zapłacić podatek. Powiedzmy, że sprzedam je za 184 tys. zł. Czy podatek płacę od kwoty 22 tys. zł?Czy w cele mieszkaniowe aby obniżyć kwotę podatku wchodzi umeblow...

 • konto usunięte

  Dodano 2017-12-11 14:11 przez konto usunięte

  PIT-39 i rozdzielność majątkowa

  Mam kłopot z rozliczeniem PIT-39. 9 października 2012 z deweloperem podpisałam umowę deweloperska na zakup mieszkania wraz z mężem za kwotę 349 tys. zł. Następnie wzięliśmy wspólnie w banku kredyt na mieszkanie (429 tys. zł - zakup i wykończenie), a 26.02.2013 podpisaliśmy z deweloperem ostateczny a...

 • PiotrDom

  Dodano 2015-03-22 08:19 przez PiotrDom

  Odliczenia w PIT-39 z tytułu sprzedaży mieszkania

  Witam,
  zwracam się o pomoc w zakresie odliczeń w PIT-39 dotyczących sprzedaży mieszkania. W roku 2009 dokonałem zakupu mieszkania komunalnego, w którym zameldowany jestem od lat 80. Przed dokonaniem wykupu w latach 1996 do 2004 dokonałem kapitalnego remontu. Następnie w 2009 przystąpiłem do budowy d...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania