eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Sprzedaż spadku a podatek. Od kiedy biegnie okres 5 lat?


2015-06-30 23:04 autor: ciastex

2 547 odsłon

Sprzedaż spadku a podatek. Od kiedy biegnie okres 5 lat?

Witam serdecznie.

Mam następujące pytanie. Moi Dziadkowie zmarli w 2004 r. Zapisali mi w testamencie dom. Sprawa spadkowa była skomplikowana i ostatecznie w marcu 2015 została zakończona. Oficjalnie, prawnie nabyłem dom. Chciałbym go teraz sprzedać. I tutaj pytanie.

Czy sprzedając go w bieżącym roku, będę musiał płacić podatek od sprzedaży 19%? Wiem, że ten okres, w którym się go płaci to 5 lat od nabycia. Tylko nie wiem, czy od 2004 roku, kiedy dziadkowie zmarli czy od daty sądowego orzeczenia o nabyciu spadku?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-07-01 11:26 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Od daty otwarcia spadku czyli śmierci spadkodawców (rok 2004). Uwaga jednak na podatek od spadków i darowizn, aby tutaj nie stracić preferencji podatkowych wskutek sprzedaży.
    Podatek ten zapłacono, czy korzystano ze zwolnień?

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-07-01 15:15 autor odpowiedzi: ciastex

    Podatek od spadku właśnie nie został jeszcze zapłacony.  A może Pan dokładniej opisać o co chodzi z preferencjami podatkowymi w skutek sprzedaży?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-07-03 14:15 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Otóż w 2004 r. nie było zwolnienia z tego podatku przewidzianego dla najbliższych, ale występują w ustawie inne zwolnienia, np. mieszkaniowa z art. 16. Wymagają one jednak pewnego "poświęcenia". Ta np. mówi, że spadkobierca musi w domu mieszkać przez określony czas od zgłoszenia i nie może mieć innego domu lub mieszkania. Sprzedaż jest co do zasady równoznaczna z utratą zwolnienia i koniecznością zapłaty podatku.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania