eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Podatek dochodowy a kupno i sprzedaż domu


2014-11-11 22:57 autor: greg

2 877 odsłon

Podatek dochodowy a kupno i sprzedaż domu

Kupiliśmy dom w 2010 za 65 tysięcy zł, a sprzedaliśmy w go w 2012 za 165 tysięcy zł. Zadeklarowaliśmy wydatkowanie tych pieniędzy na własne cele mieszkaniowe, więc kupiliśmy działkę budowlaną z warunkami zabudowy za 32 tysięcy zł plus koszta notarialne.

W tym roku dokładnie 31 października kupiliśmy mieszkanie w nowo wybudowanym bloku za 108,500 tys. zł, mamy na to fakturę i umowę deweloperską w formie aktu notarialnego oraz protokół przekazania mieszkania, ale przeniesienie własności w formie aktu będzie najpóźniej do 31 marca 2015 roku.

 Pozostała nam jeszcze jakaś kwota pieniędzy, której nie wydatkowaliśmy, ale chcieliśmy się rozliczyć z urzędem i za resztę zapłacić podatek. Urząd skarbowy nie chce nam uznać wydatkowanych pieniędzy na to mieszkanie. Co w takiej sytuacji możemy zrobić, a przecież mieliśmy wydatkować pieniądze na własne cele mieszkaniowe.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-11-12 06:50 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  No urząd nie chce uznać pieniędzy wydatkowanych na zakup mieszkania, gdyż zakup ten jeszcze nie nastąpił - przeniesienie własności nastąpi bowiem dopiero z chwilą podpisania aktu notarialnego. Proszę przycisnąć dewelopera, aby transakcję sfinalizować jeszcze w tym roku. Zapewne z developerem została póki co podpisana umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości.

  greg skomentował/a odpowiedź 2014-11-12 11:09

  Tak z deweloperem zostala zawarta umowa przedwstepna w formie aktu notarialnego.Pieniazki zostaly wydatkowane ,mamy fakture,protokol odbioru mieszkania.To nie wystarczy urzedowi skarbowemu.?

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-11-20 16:04 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Ustawa o podatku dochodowym mówi o nabyciu budynku bądź lokalu mieszkalnego. Interpretowanie "nabycia" jako podpisanie umowy przedwstępnj oraz wydanie lokalu lecz bez przeniesienia prawa własności, jest bardzo ryzykowne. Słownikowo pojęcie "nabyć" oznacza "otrzymać coś na własność, płacąc za to". Tutaj zaś póki co mieszkania na własność nie otrzymano.
  Może można by próbować z tym polemizować, ale sprawa zapewne skończy się w sądzie.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania