eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Jednorazowa amortyzacja samochodu ciężarowego


2013-09-01 12:14 autor: Piotr812

5 969 odsłon

Jednorazowa amortyzacja samochodu ciężarowego

Witam,

Firma transportowa zakupiła samochód ciężarowy do przewozu towarów. Czy można skorzystać z amortyzacji jednorazowej? Firma ta jest małym podatnikiem.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-09-01 13:13 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Tak. Do wysokości 50.000 €.

    Informacja dodatkowa: w ciągu 3 lat firma transportowa nie przekroczyć 100.000 €.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-09-01 21:58 autor odpowiedzi: Piotr812

    100000 euro pomocy de minis.A 50000 euro jednorazowej amortyzacji jest przeliczone przez US i to jest niewielka czesc tej pomocy wykorzystana?

    Biuro Rachunkowe IN PLUS Sosnowiec

    konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2013-09-01 22:05

    To jest pytanie czy stwierdzenie? :-)

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-09-01 22:31 autor odpowiedzi: ksiegowosc-andziak.pl

    Podatnicy, w roku podatkowym, w którym rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 11, oraz mali podatnicy, mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji, z wyłączeniem samochodów osobowych, w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości kwoty 50.000 euro łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych.

    art. 22k ust. 7 ustawy o pdof.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-09-02 02:19 autor odpowiedzi: Piotr812

    Jak najbardziej pytanie:) Bo rozumiem, ze moge przez 3 kolejne lata skorzystac z amortyzacji jednorazowe w kazdym roku po 50000 euro i oprocz tego skorzystac z np.dotacji (tez pomocy de minimis)? Obym nie przekroczyl 100000 euro.Poniewaz jak pisalem wyzej wydaje mi sie ze US przelicza te amortyzacje i wydaje zaswiadczenie z jakij wysokosci poomocy de minimis skorzystalem.I to nie bedzie kwota 50000 euro?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-09-02 12:32 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Ta jednorazowa dotacja jest pomocą de minimis. Forma pomocy nie ma znaczenia. Reguły jak wyżej.

    Te 50.000 € dotyczy nie roku tylko jednorazowej pomocy.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-09-02 21:54 autor odpowiedzi: Piotr812

    Nie bardzo rozumiem.Czyli wedlug Pana jezeli dokonam jednorazoewgo odpisu w roku na kwote 50000 euro to znaczy, ze skorzystalem z pomocy de minimis wlasnie te kwote?Wynikaloby z tego ze jezeli dwa lata z rzedu skorzytstalbym Z  jednorazowego odpisu amortyzacyjnego przy zakupach samochodow ciezarowych to wykorzystam swoj limit pomocy de minimis?? Wydaje mi sie ze gdy dokonam jednorazowego odpisu zAnosze dokunenty di US i mi wystawia tam zaswiadczeenie jaka kwote  pomocy otrzymalen dokonujac jednorazowego odpisu na 50000 euro.Pomoc ta liczonajest  ze specjalnego wzoru z rozporzadzenia.Zgadza sie?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-09-03 00:15 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Posłużę się wyjaśnieniami kolegi:

     

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • konto usunięte

    Dodano 2013-03-06 10:57 przez konto usunięte

    Jednorazowa amortyzacja

    Witam! prowadzę niewielką działalność gospodarczą (mały podatnik) i chcę skorzystać z jednorazowej amortyzacji środków trwałych. Bardzo proszę o potwierdzenie, że wszystkie z wymienionych pozycji mogę ująć jednorazowo w kosztach:
    komputer stacjonarny ok 5 600 zł x 2
    samochód osobowy ok 16 000 zł
    urz...

  • t1958

    Dodano 2013-09-20 11:45 przez t1958

    Jak rozliczyć sprzedaż samochodu ciężarowego?

    Witam,
    prowadzę firmę transportową na zasadach ogólnych. W 2010 r. kupiłem samochód ciężarowy za 40 000 zł brutto, odpisałem jednorazowo całą amortyzacje i 9900 zł VAT, w 2013 samochód sprzedałem za 39360 zł. Jak mam go odliczyć?
    Bardzo proszę o odpowiedź,
    z góry dziękuję i pozdrawiam.

  • sgsg

    Dodano 2015-08-18 11:53 przez sgsg

    Zakup samochodu na firmę będącą płatnikiem VAT

    Zakupiłem samochód Peugot Partner i otrzymałem fakturę VAT marża na kotę 2900 zł brutto.Jestem podatnikiem VAT. Czy mogę amortyzować ten samochód jednorazowo i jak zapisać do PKPiR i do ewidencji VAT? Samochód zarejestrowany jest jako ciężarowy i ma dwa miejsca. Czy mogę odliczyć cały VAT od paliwa?

  • andrzej151

    Dodano 2013-05-29 19:53 przez andrzej151

    Faktura VAT czy umowa kupna-sprzedaży

    Kupiłem samochód ciężarowy na swoje nazwisko w Niemczech w 1996 r. Nie miałem wtedy zarejestrowanej firmy, więc nie moglem odliczyć podatku VAT. Po założeniu firmy transportowej samochód wprowadziłem do składników środków trwałych. Jest zamortyzowany, a teraz chcę go sprzedać. Czy dzisiaj wystawiam ...

  • pluteczka

    Dodano 2013-07-13 11:16 przez pluteczka

    Jak zaksięgować samochód ciężarowy?

    Mam problem z zaksięgowaniem samochodu ciężarowego. Jestem VAT-owcem. Samochód zamortyzowałem w całości przy zakupie, byłem wtedy na ryczałcie. W tym roku samochód sprzedałem (w całości zamortyzowany) i w tym roku jestem już na zasadach ogólnych wg skali podatkowej.
    W jaki sposób powinnam teraz post...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Firmowy samochód osobowy czy skuter: rozliczanie kosztów podatkowych

    Firmowy samochód osobowy czy skuter: rozliczanie kosztów podatkowych

    Samochody osobowe czy inne pojazdy należące do majątku firmowego przedsiębiorcy często nie służą tylko działalności gospodarczej ale także celom prywatnym. Jak w takim przypadku rozliczać je na tle podatku dochodowego? Z jednej strony ...

  • Samochodu brygadowego nie amortyzuje się jednorazowo

    Samochodu brygadowego nie amortyzuje się jednorazowo

    Tzw. auto brygadowe, czyli samochód mający zarówno część pasażerską (dwa rzędy siedzeń) jak i towarową, którego dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony nie jest ciężarowy na potrzeby podatku dochodowego mimo tego, że co ...

  • Samochody osobowe ponownie solą w oku fiskusa

    Samochody osobowe ponownie solą w oku fiskusa

    W 2014 r., kiedy to ustawodawca wprowadził ograniczenia w zakresie odliczania VAT od wydatków związanych z eksploatacją samochodów osobowych, rozgorzała dyskusja także co do kosztów podatkowych. Jednym z problemów było to, czy samochody ...

  • "Ciężarowość" samochodu osobowego w podatku dochodowym

    "Ciężarowość" samochodu osobowego w podatku dochodowym

    Który samochód jest traktowany jako ciężarowy w podatku dochodowym? Wszystko zależy od tego kto pyta oraz w jakim celu. I tak w przypadku kosztów uzyskania przychodu i amortyzacji jednorazowej definicja takiego pojazdu jest bardzo wąska ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania