eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Czy mąż może zatrudnić żonę na 1/4 etatu?


2013-05-18 00:03 autor: KUBATRIX

16 281 odsłon

Czy mąż może zatrudnić żonę na 1/4 etatu?

Czy jest możliwość zatrudnienia żony na 1/4 etatu podczas, gdy mąż prowadzi działalność gospodarczą? Jakie koszty ZUS za żonę będą wychodziły, gdy mąż zatrudni żonę?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-05-20 08:00 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak

    Żona jest raktowana przez ZUS jako osoba współpracująca i obowiązują ją takie same składki jak osobę prowadzącą działalność gospodarczą. Nie ma możliwości zaliczenia w koszty działalności wynagrodzenia żony.

    Księgowa obsługa internetowa - cała Polska. Ceny już od 39,90/mc. www.taxnetto.pl

    Oceń odpowiedź 4 2

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • konto usunięte

    Dodano 2013-03-20 09:21 przez konto usunięte

    Na jakich zasadach mogę zatrudnić męża w mojej działalności?

    Prowadzę działalność gospodarczą na KPiR. Mój mąż stracił pracę i chcielibyśmy razem teraz prowadzić działalność.
    Czy mogę go normalnie zatrudnić i czy nie ma ograniczenia w tym, jakie wynagrodzenie mogę mu dać? Bo przecież będzie ono kosztem firmowym?

  • Filipha

    Dodano 2013-12-30 13:44 przez Filipha

    Wyższy ZUS w ciąży

    Witam,
    jestem zatrudniona na pół etatu w firmie, ale dodatkowo już od dłuższego czasu pomagam mężowi w jego firmie (księgowość, obsługa biura itp.).
    Mąż chciałby mnie zatrudnić jako osobę współpracującą żebym mogła dostać większy zasiłek macierzyński, gdyż z połowy etatu to będą grosze. Jaka jest pr...

  • Majchrzak

    Dodano 2013-02-03 19:57 przez Majchrzak

    Żona w działalności gospodarczej

    Witam,
    Mąż prowadzi działalność gospodarczą od jakiegoś czasu. Prowadzę dla niego część rachunkową i papierkową firmy i zastanawialiśmy się nad podpisaniem umowy dla mnie. Wiemy, że łączy się to z opłacaniem składek ZUS jak dla prowadzenia działalności, czyli ok 900 zł (chyba że można podpisać umowę...

  • menevagoriel

    Dodano 2013-07-09 15:30 przez menevagoriel

    Staż pracy żony, która jest osobą współpracującą w firmie męża

    Witam,
    Jestem osobą współpracującą w firmie mojego męża (nieodpłatnie). Odprowadzamy za mnie składki na ZUS, nie odprowadzamy zaliczki na podatek dochodowy.
    Chciałabym wiedzieć czy lata przepracowane w firmie będą liczyły się jako staż pracy np. w kolejnej pracy i do emerytury? Czy sytuacja byłaby i...

  • asts1

    Dodano 2014-01-08 10:40 przez asts1

    Zaliczka na podatek dochodowy a składka zdrowotna

    Witam,
    prowadzę działalność gospodarczą i czy swoją zaliczkę na podatek dochodowy mogę pomniejszyć o składkę zdrowotną zapłaconą z umowy zlecenia mojego męża w mojej firmie? Taką informację przeczytałam w internecie, że jest to zgodne z art. 27b ustawy o PDOF.
    Mąż zatrudniony jest u mnie na umowę zl...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania