eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Czy muszę instalować kasę fiskalną?


2013-02-17 20:38 autor: Joker100

3 751 odsłon

Czy muszę instalować kasę fiskalną?

Witam,

Prowadzę działalność usługową sezonowo w zakresie chłodnictwa i klimatyzacji. Od kwietnia do października w 2012 r. mój obrót wyniósł dla osób fizycznych 4,500 zł i dla innych firm 29,650 zł w sumie 34,150 zł.

Moja forma opodatkowania to ryczałt ewidencjonowany. Dla wszystkich klientów wystawiałem rachunki (tych prowadzących i nie prowadzących działalności gospodarczej).

Czy w moim przypadku, muszę instalować kasę fiskalną, jeśli tak to od kiedy (czy od 1 marca, czy 1 kwietnia, tak jak wznawiam działalność)?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-02-18 07:37 autor odpowiedzi: wfirma.pl - księgowość online

  Witam, do limitu obrotów na kasę fiskalną wlicza się jedynie obrót na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności i rolników rycząłtowych.

  Ekspert w dziedzinie prawa gospodarczego i księgowości w serwisie wfirma.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-02-18 13:45 autor odpowiedzi: Joker100

  Czyli jeszcze nie muszę :)

  Ale tak się jeszcze zastanawiam, w razie kontroli jak urzędnik skarbowy będzie chciał przeliczyć czy faktycznie nie przekroczyłem limitu to jak rozpozna czy rachunek jest wystawiony na osobę prywatną czy firmę? Czy po tym że jak wystawiaony na firmę to jest na nim NIP kupującego? Bo nie wszystkie na firmę mają nazwę firmy tylko czasami klienci podawali imię, nazwisko, adres i nip. A te wystawione na osoby prywatne nie prowadzące działalności są bez NIP-u. Dobrze myślę?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • EKSPERT Najlepsza odpowiedź

  2013-02-18 14:33 autor odpowiedzi: wfirma.pl - księgowość online

  Z praktyki wiem że sprawdzają nazwę użytą na fakturze i chcą zakwalifikować do obrotu na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalnośic te które zostały wystawione na imię i nazwisko. Można zawsze sprawdzić w czasie kontroli te wątpliwe faktury w bazie CEIDG

  Ekspert w dziedzinie prawa gospodarczego i księgowości w serwisie wfirma.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-02-18 15:44 autor odpowiedzi: Joker100

  Ok. Dziękuję, teraz już wszystko jasne.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • 1983kamila

  Dodano 2013-02-01 19:38 przez 1983kamila

  Kara za brak kasy fiskalnej

  Witam,
  prowadzę działalność od 2011 roku, rozpoczynając byłam na szkoleniu a dopiero się dowiedziałam o limitach na kasy fiskalne. Już w 2011 przekroczyłam limit, jestem dalej na ryczałcie 3%. Kasy jeszcze nie mam (prowadzę sklep z odzieżą).
  Jakie grożą mi konsekwencje?
  Wyczytałam że składając pismo...

 • ALKA

  Dodano 2013-01-27 12:20 przez ALKA

  Jaka kara za brak kasy fiskalnej?

  Kasę powinnam zakupić trzy lata temu, z braku wiedzy tego nie zrobiłam. Jakie kary i w jakich wysokościach mi grożą? Działalność na ryczałcie ewidencjonowanym, nie jestem na vacie.

 • Mark

  Dodano 2013-01-22 18:07 przez Mark

  Kasa fiskalna 2013

  WitamProwadzę warsztat samochodowy od 2000 roku opodatkowany w formie ryczałtu. W 2012 uzyskałem przychód w wysokości 29.000 zł.
  I teraz pytanie: czy muszę do 1 marca założyć kasę fiskalną czy dopiero w momencie przekroczenia limitu 20.000 ??? Bo z kim rozmawiam to mówi co innego :/

 • konto usunięte

  Dodano 2013-01-22 16:02 przez konto usunięte

  Ryczałt a limit na kasę fiskalną

  Witam. Prowadzę działalność gospodarczą do czerwca 2012 r. i jestem na ryczałcie 3%. (sprzedaż odzieży - bazar i internet). Vatu nie płacę. Mój przychód w 2012 r to 19 214,89 zł.
  Wiem ze limit to 20 000, ale nie wiem czy względem całego roku czy trzeba obliczyć limit względem 7-miu miesięcy prowadze...

 • 1983kamila

  Dodano 2013-08-12 14:55 przez 1983kamila

  Wznowienie działalności a kasa fiskalna

  Prowadziłam działalność w latach 2010-2011, ryczałt 3%. Powinnam w międzyczasie zainstalować kasę fiskalną, jednak nie byłam tego świadoma i tego nie zrobiłam. Zamknęłam na rok działalność, w tym roku będę ją otwierać ponownie. Czy z dniem otwarcia powinnam już mieć zainstalowaną kasę?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Zwolnienie z kasy fiskalnej gdy zakupy grupowe

  Zwolnienie z kasy fiskalnej gdy zakupy grupowe

  Oferowanie swoich usług w sieci, w tym za pośrednictwem portali zakupowych takich jak chociażby Grupon, jest coraz powszechniejsze. Przy tego rodzaju transakcji klienci co do zasady płacą wymaganą kwotę na rachunek portalu, po czym ten ...

 • Dokumentowanie najmu - kiedy kasa fiskalna nie jest konieczna?

  Dokumentowanie najmu - kiedy kasa fiskalna nie jest konieczna?

  Generalny obowiązek prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej w działalności podatnika wynika z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT. Powstaje z chwilą rozpoczęcia sprzedaży na rzecz osób fizycznych ...

 • Spółka jawna produkująca akcesoria meblowe na ryczałcie ewidencjonowanym

  Spółka jawna produkująca akcesoria meblowe na ryczałcie ewidencjonowanym

  Produkcja przez spółkę jawną gotowych (kompletnych) wyrobów gotowych w postaci nóg meblowych i podłokietników może być opodatkowana ryczałtem ewidencjonowanym według stawki podatkowej w wysokości 5,5% - uznał Dyrektor Krajowej ...

 • Ujęcie zaliczki na paragonie z kasy fiskalnej

  Ujęcie zaliczki na paragonie z kasy fiskalnej

  Sprzedaż na rzecz osób fizycznych oraz rolników ryczałtowych (z pewnymi wyjątkami) musi być ewidencjonowana za pośrednictwem kasy fiskalnej. Paragony takie należy wystawiać również w przypadku otrzymanych zaliczek.

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania