eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Czy wykazywać import usług?


23 dni temu, 22:26 autor: Buchhalterin

958 odsłon

Czy wykazywać import usług?

Podatnik otrzymał fakturę od Asus za naprawę laptopa. Faktura wystawiona jest przez podmiot holenderski i podany numer NIP holenderski. Klient twierdzi że naprawa miała miejsce w polskim serwisie tej firmy. Faktura wystawiona jest ze stawką 0, bez VAT oraz jest adnotacja, że nabywca ma rozliczyć odwrotne obciążenie.

Dlaczego faktura jest wystawiona ze stawką 0 skoro usługa była wykonana w Polsce? Czy mam obowiązek rozpoznać import usług?

Płatność również poszła na polski rachunek, faktura jest wystawiona w EUR i PLN, jest adnotacja o tym, żeby wykonać ją w PLN.

Czy ta faktura może być z jakiegoś powodu dobrze wystawiona?
Z góry dziękuję za pomoc

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 17 dni temu, 07:53 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Samo miejsce wykonania usługi ma tutaj drugorzędne znaczenie. Jeżeli faktycznie usługę wykonał zagraniczny kontrahent, a nie jego polski oddział (zarejestrowany do VAT w Polsce), import usług należy rozliczyć. To że faktura jest płatna w PLN nie ma znaczenia.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących. Doradca podatkowy, nr wpisu 12444

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • bluzniak

  Dodano 2021-01-18 18:40 przez bluzniak

  Księgowanie FV zagranicznej za kurs online - KPIR, VAT

  Dzień dobry. Mam FV od kontrahenta zagranicznego za kurs online, która została zaksięgowania w KPIR w listopadzie w dniu wystawienia w kwocie 121,55 USD jako import usług. Sama FV wystawiona jest na 121.55 USD i na fakturze widnieje informacja, że płatność za kurs to 10 miesięcy po 121,55 USD.
  Płatn...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-07-11 08:33 przez konto usunięte

  Jak rozliczyć fakturę z Facebook'a

  Prowadzę działalność na KPIR i jestem VAT-owcem. Wcześniej otrzymywałam fakturę VAT z Facebook Ireland i rozliczałam jako import usług, faktura wewnętrzna itd. Ale teraz, nie wiedzieć czemu, otrzymałam fakturę z Facebook - ale USA. Czy jest jakaś różnica w rozliczeniu?

 • Talesa

  Dodano 2020-12-03 21:26 przez Talesa

  Faktura za usługę noclegową spoza UE

  Jak rozliczyć fakturę z Serbii, na której wyodrębniono usługę noclegową oraz śniadanie, jak i restaurację. Faktura jest w walucie serbskiej z serbskim VAT (pdv albo pvd).
  Rozumiem, koszt noclegu tylko do KPIR w kwocie brutto (do VAT nie), nie jest to również import usług.
  A jak rozliczyć kwestie wyż...

 • Dana10

  Dodano 2014-08-19 12:57 przez Dana10

  Czy wystawić fakturę wewnętrzną?

  Mam fakturę od dostawcy z USA. Na opisie jest nauka języka obcego biznesowego (uczę się języka przez internet). Wystawiono ją ze stawką 0%. Czy to traktować jako import usług i wystawić fakturę wewnętrzną?
  W Polsce nauka języka jest na stawce zw. więc i tak było by to bez VAT-u. Jestem na PKPiR i VA...

 • Buchhalterin

  Dodano 2021-08-20 18:09 przez Buchhalterin

  W którym miesiącu należy rozpoznać import usług?

  Witam, mam sytuację, że podatnik nabył dostęp do programu graficznego na rok. Faktura wystawiona 30 lipca, płatność kartą 30 lipca, ale na WB zaksięgowana pod datą 1 sierpnia. Dostęp roczny.
  Obowiązek do VAT powstaje więc w momencie płatności. Ja wykazałam import do lipca, kierując się zejściem z k...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Oszustwa podatkowe nie pozbawiają prawa do korygowania VAT

  Oszustwa podatkowe nie pozbawiają prawa do korygowania VAT

  Oskarżona o udział w 2013 r. w procederze obrotu pustymi fakturami spółka w tym samym roku, w ramach innej transakcji, zwróciła kontrahentowi otrzymaną od niego w 2012 r. zaliczkę na zakup nieruchomości, której sprzedaż nie doszła do ...

 • Rozliczenie VAT gdy na fakturze odwrotne obciążenie i inne zakupy

  Rozliczenie VAT gdy na fakturze odwrotne obciążenie i inne zakupy

  Jedna faktura dokumentująca zakup towarów w ramach tzw. odwrotnego obciążenia oraz na zasadach ogólnych? Tak - takie rozwiązanie jest jak najbardziej dopuszczalne, o ile faktura taka zawiera niezbędne elementy. Mimo że dokument jest jeden ...

 • Usługi hotelowe i gastronomiczne: rozliczenie VAT

  Usługi hotelowe i gastronomiczne: rozliczenie VAT

  W myśl ustawy o podatku od towarów i usług, miejscem świadczenia usług jest co do zasady miejsce, gdzie ich nabywca posiada siedzibę/stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. Od reguły tej występuje jednak szereg wyjątków, do ...

 • Usługi hotelowe i taksówkowe a import usług

  Usługi hotelowe i taksówkowe a import usług

  W przypadku usług świadczonych pomiędzy podatnikami z różnych krajów, obowiązek rozliczenia podatku VAT spoczywa głównie na tym, który jest usługobiorcą tychże usług. Od tej reguły występują jednak pewne wyjątki. Część z nich ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania