eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Ryczałt 8,5% a wystawianie faktury


2021-03-10 15:15 autor: emdohv

2 519 odsłon

Ryczałt 8,5% a wystawianie faktury

Witam,

Prowadzę jednoosobową działalność zarejestrowaną pod kodem PKD:
62.09.Z - Pozostała działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych i komputerowych
jestem VAT-owcem 0% (firma, której świadczę usługi jest spoza granic Polski).

Usługi, jakie mam wpisane na umowie z tą firmą: Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informacyjnej dla sieci i systemów komputerowych.

Moje pytanie brzmi:
Jeżeli chcę wystawić innej firmie fakturę za usługi, które dla nich świadczę, a jest to usługa odzyskiwania danych z uszkodzonych komputerów, instalowanie komputerów osobistych, to czy mogę wystawić fakturę z wpisaną usługą "Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informacyjnej dla sieci i systemów komputerowych." i od tej faktury normalnie zapłacić podatek od kwoty, którą klient ma mi zapłacić przelewem?

Czy idąc tym tokiem myślenia nie zaryzykuję tym, że zostanę pozbawiony prawa do bycia ryczałtowcem (8,5%) ?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Pytanie zaktualizowano 2021-03-10 15:17

Firma, której chcę wystawić fakturę jest zarejstrowana w Polsce.
Prowadzę działalność jednoosobową.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2021-03-10 21:11 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    ryczałtu nie zostanie Pan pozbawiony. Pytanie tylko czy stawka nie wzrośnie do 15%

    emdohv skomentował/a odpowiedź 2021-03-11 12:39

    Dziękuję za odpowiedź. W internecie wyczytałem, że usługi programowania są objęte tym wyższym ryczałtem natomiast ja usług programowania nie będę świadczył. Będę świadczył usługi związane z moim kodem PKD(62.09.Z) oczywiście bez programowania. Kod PKD : 62.09.Z "Podklasa ta obejmuje pozostałą działalność związaną z technologią informatyczną i komputerową, gdzie indziej niesklasyfikowaną: usługi odzyskiwania danych z uszkodzonych komputerów, instalowanie komputerów osobistych, instalowanie oprogramowania." „Przychody ze świadczenia usług związanych z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych, sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 62.01.12.0 będą mogły być opodatkowane 8,5-proc. stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym" – napisał dyrektor KIS. Doradca podatkowy Andrzej Sadowski zwraca uwagę, że interpretacja jest korzystna pod warunkiem, że wnioskodawca prawidłowo zaklasyfikował świadczone usługi i nie będzie świadczył innych, podlegających stawce 17 proc." "– Wnioskodawca musi mieć pewność, że jego działalność nie wiąże się, choćby na pewnym etapie, z programowaniem – mówi."

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Ewulka

    Dodano 2020-08-03 15:37 przez Ewulka

    Jednoosobowa działalność, sprzedaż drewna na opał. Jaki VAT na fakturze?

    Mąż prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, jest na ryczałcie 5.5%. Sprzedaje drewno na opał. Jaką fakturę ma wystawić klientowi? Z vatem 8%?
    Musi zapłacić podatek 5.5%, a ten vat 8% na fakturze również?

  • dzanu

    Dodano 2020-09-17 09:30 przez dzanu

    Jak poprawnie wystawić fakturę będąc na ryczałcie

    Witam, od miesiąca jestem właścicielką firmy na ryczałcie, jest to firma świadcząca usługi informatyczne, oprócz tego sprzedaję też sprzęt komputerowy. 
    Pytanie: jak powinna wyglądać faktura za usługę, czy mam tam wpisać podatek VAT 8% a gdy sprzedaję sprzęt to 23%?
    A z kolei gdy się rozliczam z urz...

  • piotrek_b92

    Dodano 2016-11-11 20:45 przez piotrek_b92

    Jaka stawka podatkowa na ryczałcie (PKD 43.13.z)?

    Witam serdecznie,mam wielki problem z interpretacją podatkową mojej jednoosobowej działalności gospodarczej. Otóż wykonałem usługę PKD 43.13.z i nie wiem czy jako robota budowlana objęta jest stawką podatkową na 5,5% na ryczałcie. Dodatkowo chciałem się upewnić, czy po wypisaniu faktury mam wpisać u...

  • olalbn

    Dodano 2015-02-02 14:47 przez olalbn

    Stawka ryczałtu - segregowanie papieru

    Witam,prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą usługi remontowo-budowlane opodatkowane stawka ryczaltu 5,5%. Aktualnie pracuję na rzecz kontrahenta szwedzkiego w Szwecji. Wystawiam dla niego co miesiąc fakturyVAT za swoją pracę - mianowicie segregowanie papieru. Czy za te faktury powinienem się...

  • TM9103

    Dodano 2022-01-14 22:02 przez TM9103

    Faktura od ryczałtowca dla vatowca

    Witam, prowadzę małą firmę budowlaną i jestem na ryczałcie. Klient Vatowiec chce, abym wystawił mu fakturę i tu jest moje pytanie na jaki procent podatku to ma być, ile będę musiał odprowadzić podatku?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Kiedy się opłaca?

    Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Kiedy się opłaca?

    Od 2% do 17% - tyle może wynosić stawka opodatkowania przychodów osiąganych w ramach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Obok uproszczonych zasad tej metody opodatkowania jest to główny powód, dla którego przedsiębiorcy decydują ...

  • Nota korygująca i faktura korygująca - kto i kiedy wystawia. Co powinna zawierać?

    Nota korygująca i faktura korygująca - kto i kiedy wystawia. Co powinna zawierać?

    Faktura to podstawowy dokument występujący u każdego przedsiębiorcy, ponieważ przy dokonywaniu różnego rodzaju transakcji staje się ona podstawą do tego, aby od kontrahenta egzekwować kwotę za wykonaną usługę bądź towar. Niestety ...

  • Jak wystawić fakturę korygującą?

    Jak wystawić fakturę korygującą?

    Faktura korygująca jest podstawowym dokumentem służącym do prostowania błędów, pomyłek bądź zmian, które wystąpiły w stosunku do sporządzonych faktur. Dokument ten wystawia sprzedawca. Wystawienie faktury korygującej może przy tym ...

  • Jak wystawić notę korygującą?

    Jak wystawić notę korygującą?

    Błędy występujące na fakturach należy korygować. W zależności od wagi błędu oraz tego, kto go zauważył, stosownej korekty może dokonać sprzedawca lub nabywca (mimo że to nie on wystawił błędny dokument). Do korygowania błędów ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania