eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Czy mogę zastosować jednorazową amortyzację?


2021-02-19 21:41 autor: Agata1235

812 odsłon

Czy mogę zastosować jednorazową amortyzację?

Witam, do 2020 r. prowadziłem działalność opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W roku 2020 jak i w latach poprzednich dokonywałem zakupu środków trwałych i prowadziłem ich wykaz.

W 2021 roku zmieniłem formę opodatkowania na zasady ogólne, w związku z tym rozpocząłem prowadzenie ewidencji środków trwałych. Czy mogę teraz przy wprowadzaniu do ewidencji ŚT dokonać jednorazowej amortyzacji zakupionych i wykorzystywanych w latach poprzednich środków trwałych należących do grupy 3-8 Klasyfikacji?

Art. 22k. pod. doch. od osób fiz ust.7 "Podatnicy, w roku podatkowym, w którym rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 11, oraz mali podatnicy, mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji, z wyłączeniem samochodów osobowych, w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości kwoty 50.000 euro łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych."

Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania