eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Czy mogę zastosować jednorazową amortyzację?


11 dni temu, 21:41 autor: Agata1235

106 odsłon

Czy mogę zastosować jednorazową amortyzację?

Witam, do 2020 r. prowadziłem działalność opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W roku 2020 jak i w latach poprzednich dokonywałem zakupu środków trwałych i prowadziłem ich wykaz.

W 2021 roku zmieniłem formę opodatkowania na zasady ogólne, w związku z tym rozpocząłem prowadzenie ewidencji środków trwałych. Czy mogę teraz przy wprowadzaniu do ewidencji ŚT dokonać jednorazowej amortyzacji zakupionych i wykorzystywanych w latach poprzednich środków trwałych należących do grupy 3-8 Klasyfikacji?

Art. 22k. pod. doch. od osób fiz ust.7 "Podatnicy, w roku podatkowym, w którym rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 11, oraz mali podatnicy, mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji, z wyłączeniem samochodów osobowych, w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości kwoty 50.000 euro łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych."

Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Piotr812

    Dodano 2013-05-19 21:56 przez Piotr812

    Amortyzacja jednorazowa

    Rozumiem, że limit jednorazowej amortyzacji dotyczy środka zakupionego w danym roku. Cenę netto środka to 300 000 zł. Mogę go zamortyzować jednorazowo w wysokości 205000 zł w 2013 r., a resztę w kolejnych latach.
    Resztę środków amortyzuję, tak jak do tej pory i w ogóle nie ma to wpływu na jednorazow...

  • jurekt49

    Dodano 2013-05-17 09:11 przez jurekt49

    Limit jednorazowej amortyzacji a wartość środka trwałego

    Jest sytuacja, że wartość środka trwałego przekracza wielkość rocznego odpisu np. 240000 zł.
    Czy jest możliwa jednorazowa amortyzacja do kwoty limitu tj, 205000 w roku 2013, a resztę czyli 35000 zł amortyzować zgodnie ze stawkami z tabelą amortyzacji?

  • XYZ243

    Dodano 2013-03-22 13:47 przez XYZ243

    Amortyzacja jednorazowa - do jakiego miesiąca ją zaliczyć?

    Zakupiłem środek trwały 10.01.2013 roku i chcę go amortyzować jednorazowo. Czy mogę tą amortyzację zaliczyć do lutego czy muszę poprawić styczeń?

  • konto usunięte

    Dodano 2013-02-26 20:01 przez konto usunięte

    Ile złotych wynosi jednorazowa amortyzacja?

    Jestem nowym przedsiębiorcą, prowadzę KPiR. Słyszałem, że mam prawo do jednorazowej amortyzacji środków trwałych do kwoty 50 tysięcy euro na rok.
    Czy ktoś wie, ile to jest w złotówkach na bieżący rok?

  • beernbike

    Dodano 2018-05-08 23:37 przez beernbike

    Współwłasność samochodu w środkach trwałych, a montaż instalacji gazowej

    Dzień dobry,jak wygląda sprawa w takim przypadku: jestem współwłaścicielem samochodu osobowego i swój udział 50% (ok. 6 tys. zł), dołączyłem do ewidencji środków trwałych swojej firmy i zamortyzowałem go jednorazowo. Niedawno w aucie założyłem instalację gazową - koszt montażu 4100 zł. Czy fakturę z...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania