eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Koszty działalności. Ile wyniosą?


2018-11-23 20:17 autor: sukif

1 331 odsłon

Koszty działalności. Ile wyniosą?

Witam serdecznie,

chciałem założyć działalność, jednocześnie pracując w firmie z umową na czas nieokreślony. Ta działalność, nie będzie kolidowała z wykonywaną przeze mnie jak dotąd pracą, tj. nie będę wykonywał tych samych usług etc.

Jakie koszty miesięczne, musiałbym ponosić na rzecz ZUS? Bo jest to dość pogmatwane… W sensie, jedni piszą, iż będę płacił niższe składki cały czas, dlatego że pracuje gdzieś indziej. Inni, że tylko do 24 miesięcy, później tak, jak reszta ludzi.

Myślę, że to nie ma większego znaczenia, lecz chciałem po części sprzedawać produkty zza granicy w modelu dropshipping, czyli składać zamówienia u producenta, w imieniu "kupującego" wcześniej u mnie. Do tego jednocześnie, starając się kupować te same/podobne produkty na własność i odsprzedawanie ich w kraju.

Reasumując.

1. Jakie będę musiał ponosić stałe comiesięczne koszta, na rzecz państwa polskiego, oraz przez jaki czas? Czy te koszta są zmienne/niezmienne z perspektywy czasu (zaznaczam, mam stałą pracę, mój pracodawca odprowadza wszystkie składki)?

2. Rozumiem, że najodpowiedniejsza forma, to jednoosobowa działalność gospodarcza. Tylko co, jeśli chodzi o sposób rozliczania, przy stosunkowo niskich zyskach z tej działalności?

Pozdrawiam,
Michał

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2019-05-09 16:42 autor odpowiedzi: Jowita

    Jeżeli chodzi o koszty ZUS będzie to obowiązkowa składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana co miesiąc do dnia 10 za miesiąc poprzedni. W 2018 r. składka zdrowotna wynosiła: 319,94 zł a od 2019 r. wynosi: 342,32zł

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania