eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Zwrot towaru. Jak zaksięgować?


2017-12-11 12:50 autor: martika

8 739 odsłon

Zwrot towaru. Jak zaksięgować?

Została dokonana sprzedaż towaru na paragon, jednak po dwóch dniach klient zwrócił towar. Kasjer dokonał zwrotu. W dokumentach zwrotu nie ma paragonu ani jego podpisu jest jedynie wydruk paragonu archiwalnego z drukarki fiskalnej. Jak zaksięgować ten zwrot?

netto 27,73 vat 2,22 brutto 29,95

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2017-12-12 06:22 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Należy zaprowadzić ewidencję zwrotów http://www.firma.egospodarka.pl/formularze/Dzialalnosc-gospodarcza/2,Kasa-fiskalna-ewidencja-zwrotow-i-uznanych-reklamacji,1323.html Jak widać, jednym z jej elementów jest podpis nabywcy o dokonaniu zwrotu. Także jeżeli nie ma tego podpisu organy podatkowe mogą próbować podważać uwzględnienie takiej korekty.

  martika skomentował/a odpowiedź 2017-12-12 09:38

  Dobrze, ale skoro już jest ten zwrot to co w takiej sytuacji nie uwzględnia się w deklaracji Vat-7 i wrzuca w koszty?

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-12-12 12:08 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  hmm - raczej umniejsza przychody. Niemniej i tutaj powstaje pytanie o prawidłowe udokumentowanie takiej sytuacji. Dla niespełna 30 zł nie wiem czy jest sens ryzykować wdanie się w ewentualny spór z organem podatkowym.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-12-12 12:13 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Może doprecyzuję. Przepisy VAT-owskie wymagają, aby przy zwrocie był spisany protokół przyjęcia zwrotu towaru lub reklamacji towaru lub usługi podpisany przez sprzedawcę i nabywcę.
  Jest to jeden z elementów prawidłowego udokumentowania zwrotu. Przy braku organ podatkowy może próbować podważać taki zwrot, zarówno w VAT jak i podatku dochodowym (w tym bowiem bardzo często posługujemy się dokumentami określonymi w przepisach VAT-owskich).

  martika skomentował/a odpowiedź 2017-12-12 12:29

  Wiem że musi być spisany protokół tylko nowa osoba nie wiedziała o tym, ale trzeba jakoś wyjść cało z problemu i wyprowadzić tak, by organ podatkowy nie przyczepił się do niczego. Czyli podsumowując jak nie umieści się go w deklaracji VAT-7 to będzie dobrze? Czy w rejestrze sprzedaży może widnieć jako niepodlegający odliczeniu ? i zaksięgować vat na kontach "7" ? Bardzo dziękuję za odpowiedzi, uczę się i staram się zrozumieć a w literaturze nie mogę tego znaleźć jak się postępuje w takiej sytuacji

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-12-12 15:26 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  A trzeba było mówić, że prowadzicie Państwo księgi rachunkowe.
  Dla celów rachunkowości jak najbardziej taki zwrot będzie rozliczony tak jak każdy inny. Jedynie w rachunku podatkowym nie będzie ujęty (bo zabawa w postaci ujawnienia nadwyżek chyba nie ma tutaj sensu). Rozliczenie zrobiłbym poza VAT-em. Proszę pamiętać, że co do zasady czego nie ujmujemy w deklaracji, nie powinno być też w ewidencjach (wysyłanych w ramach JPK).

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • XYZ243

  Dodano 2013-06-06 09:04 przez XYZ243

  Zwrot towaru i korekta sprzedaży

  Otrzymałem zwrot towaru od klienta (podstawą jest paragon fiskalny z kwietnia). Czy mogę zaksięgować to w maju czy poprawiać kwiecień?

 • anulka0789

  Dodano 2016-05-17 15:04 przez anulka0789

  Jak zaksięgować częściowy zwrot z paragonu w KPiR?

  Klient kupił urządzenia na kwotę 523 zł (w tym koszt wysyłki), został wystawiony paragon z dniem 20.03.br. po czym zrezygnował i poprosił o zwrot, wysłał towar jednak nie cały. Została mu zwrócona kwota 410 zł, pozostałe 113 zł to wartość towaru z wysyłką, które u niego pozostały. Został sporządzony...

 • Bendezar

  Dodano 2016-02-19 12:43 przez Bendezar

  Wymiana reklamowanego towaru a VAT

  Witam,
  interesuje mnie, jak wygląda podatkowo sytuacja, w przypadku reklmacji towaru jaka dochodzi na lini: dystrybutor części/producent - sprzedający - klient.
  A zatem:
  Kupiliśmy od firmy A akumulator w kwocie 25 zł, następnie sprzedaliśmy go klientowi naliczając własną marżę. Po kilku miesiącach k...

 • simonsr

  Dodano 2014-05-03 11:50 przez simonsr

  Zwroty towarów na fakturę VAT i paragon

  Witam,
  prowadzę sprzedaż wysyłkową. Jak postępować ze zwrotami towarów od klientów w takim przypadku? Paragon wystawiony w kwietniu, a zwrot towaru w maju. Jak wpisać i w jakim miesiącu taki zwrot w PKiR i rejestr VAT?
  Wiem, że należy prowadzić ewidencję zwrotów, ale jak i w jakich datach ewidencje ...

 • fila

  Dodano 2017-11-15 10:25 przez fila

  Moment wystawienia paragonu

  Witam,prowadzę działalność w zakresie dostarczenia towaru do rolnika ryczałtowego. Kierowca dostarczając towar do rolnika wystawia dokument wz. Pytanie moje jest takie: kiedy kierowca ma obowiązek wydrukowania paragonu fiskalnego? Zdarzają się sytuacje, że kierowca w danym momencie nie posiada kasy ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania