eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Rozliczenie faktury za paliwo - księgowanie w KPIR i VAT, a inna data wystawienia i sprzedaży


2016-11-21 01:58 autor: MarekPPP

14 508 odsłon

Rozliczenie faktury za paliwo - księgowanie w KPIR i VAT, a inna data wystawienia i sprzedaży

Dzień dobry,

potrzebuję zaksięgować fakturę VAT za paliwo. Rozliczam pojazd prywatny wykorzystywany w działalności (prowadzona EPPiKE - ewidencja przebiegu pojazdu i kosztów eksploatacyjnych).

Faktura VAT jaką otrzymałem:

- data sprzedaży 01.11.2016,
- data wystawienia dokumentu 31.10.2016
- termin płatności: 31.10.2016

Fakturę VAT otrzymałem w listopadzie, ale nie ma nigdzie tego opisanego.

Moje pytania:

1.  Kiedy (w którym miesiącu) mam księgować jako koszt wartość netto z faktury VAT w KPiR (poprzez ujęcie w EPPiKE)?

** {{z tego co rozumiem powinienem to zrobić rozliczając miesiąc październik }}

2. W którym miesiącu rozliczam VAT ?

** {{wg mojej wiedzy powinienem to zrobić z miesiąc listopad - czyli rozliczać dopiero w grudniu w ewidencji zakupów VAT. Oczywistym jest dla mnie że mogę rozliczyć max tylko 50% faktury VAT }}

3. Jeżeli moje myślenie w punkcie 2 jest prawidłowe, to w którym miesiącu mam zaksięgować (ująć) jako koszt pozostała część z 50% podatku VAT?

**{{ skoro VAT rozliczać powinienem za miesiąc listopad to wydaje mi się że 50% przysługującego mi prawa wrzucenia w koszta VAT-u powinienem rozliczać też w listopadzie.

Z drugiej jednak strony faktura VAT stanowi, o ile się nie mylę koszt w miesiącu październiku}}

Mam nadzieję, że nie namieszałem za dużo.

Bardzo uprzejmie proszę o pomoc i podpowiedzi.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-11-21 19:33 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Dzień dobry.

  Koszt w kwocie netto i 50% VAT powinien Pan ująć w PKPiR w październiku.

  Zgodnie z art. 22 ust 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, w przypadku podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów, uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu.  

  Vat należny może Pan obniżyć o VAT naliczony (50%) dopiero w listopadzie.

  Tą część VAT, o którą nie może Pan obniżyć podatku należnego i która stanowi dla Pana koszt uzyskania przychodu, nie traktuje Pan jako odrębny zapis, tylko sumuje Pan z kwotą netto z faktury i ujmuje w PKPiR w jednym zapisie.

  MarekPPP skomentował/a odpowiedź 2016-11-21 20:07

  Dzień dobry, Na początku bardzo Pani dziękuję za odpowiedź. Wynika z niej, że jest mnie więcej tak jak sądziłem (jaką wiedzę posiadałem). Dobrze jednak jest się utwierdzić, że sposób postępowania/myślenia jest prawidłowy. Zdziwił mnie nieco jednak zapis dotyczący sposobu księgowania kosztów poniesionych na samochód prywatny używany w DG o którym Pani wspomniała. Ja prowadzę EPPiKE (ewidencję przebiegu pojazdów i kosztów eksploatacji) i w związku z tym do tej książki ( po jej prawej części wrzucałem i porównuję z kilometrówką wartość netto z FV) i potem jednym wpisem na koniec miesiąca określam mniejszą wartość i przenoszę ją do PKPiR. Część kosztów wynikających z różnicy możliwego do odliczenia VATu w wymiarze nie przekraczającym 50% umieszczałem jako koszt bezpośrednio do PKPiR za każdą FV osobno (i tak powiedzmy z 10 FV kolejno wpisuję do PKPiR jako koszt bezpośrednio te 50% nie rozliczonego VATu). 1. Czy w związku z tym wg Pani popełniałem błąd ? **{{Powiem, że takiej informacji udzielono mi podczas konsultacji na KIPie. Budziło to moje wątpliwości już wcześniej. Jednak........}} 2. Czy powinienem nierozliczoną część VATu również wprowadzać do EPPiKE (Ewidencji przebiegu pojazdu...) jako sumę kwoty netto + min50%VAT i dopiero jako sumę ze wszystkich FV (po porównaniu z kilometrówką) wprowadzać jako koszt do PKPiR? **{{Chyba tak będzie bo w przypadku nie bycia Vatowcem wpisywałoby się do EPPiKE wartości brutto z FV}} Jeśli namieszałem to proszę o info...

  Oceń odpowiedź 2 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-11-21 23:03 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Dzień dobry. Kwotę wydatków na eksploatację samochodu prywatnego w PKPiR należy ująć w kol. 13 KPiR w jednej kwocie, na koniec miesiąca. Pod prowadzoną ewidencję przebiegu pojazdu należy natomiast podpiąć wszystkie faktury zakupowe dotyczące poniesionych wydatków związanych z użytkowaniem samochodu.

  Wydatki na eksploatację prywatnych samochodów osobowych są limitowane kilometrówką. Oznacza to, że mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów jedynie do wysokości kwoty wynikającej z przemnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu do celów podatnika oraz stawki za jeden kilometr przebiegu.

  w sytuacji kiedy ma Pan ograniczone prawo do odliczenia podatku VAT w wysokości 50% to z faktur dokumentujących wydatki eksploatacyjne nieodliczony podatek może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów z uwzględnieniem limitu kilometrówki. W praktyce będzie to oznaczać, że zakup paliwa do prywatnego samochodu będzie ujmowany w zestawieniu wydatków w kwocie netto powiększonej o nieodliczony VAT.

  MarekPPP skomentował/a odpowiedź 2016-11-21 23:40

  Dobry Wieczór, Dziękuję Pani za odpowiedź. Dla mnie to co Pani pisze jest zrozumiałe. Możliwe, że jednak nie do końca dobrze i jasno zadaję Pani pytania. Chodzi mi głównie o to czy sposób postępowania jaki wykonywałem był/ jest nieprawidłowy. Nie wspomina Pani o EPPiKE (możliwe, że przepisy się zmieniły i ewidencji pojazdu nie trzeba prowadzić? ) i to mnie trochę martwi.... Opiszę to skrótowo w punktach aby było jaśniejsze: * 1. Kwoty netto wpisuję do EPPiKE i sumuję, po lewej mam km po prawej sumę FV, * 2. Rozliczam z końcem miesiąca kwotę niższą (z tych dwóch), wpisując ją do kol.13 PKPIR. * 3. Kwotę Vat rozbijam na nie więcej niż 50% i "rozliczam to jako VAT", deklaracja vat-7 itd. * 4. Różnicę z VATu ok.50% ujmuje jako koszt. Każdą FV księguję osobno w PKPiR. Nie ujmuję tej części (50% z nie rozliczonego VATU) w "ewidencji przebiegu pojazdów" EPPiKE tylko wrzucam te kwoty bezpośrednio do PKPiR. **** Czy moje postępowanie jest błędne ? Czy powinienem zaksięgować część nierozliczonego Vatu w EPPiKE oraz sumarycznie przenieść kwotę niższą (z porównania z kilometrówką) do PKPiR ?

  MarekPPP skomentował/a odpowiedź 2016-11-21 23:42

  Dziękuje Pani za cierpliwość za pomoc. pozdrawiam Marek

  Oceń odpowiedź 1 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-11-22 06:38 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Ciekawy przypadk - a co to za koszt - tak z ciekawości spytam? Bo być może w VAT też wszystko pojawi się jeszcze w październiku

  Niemniej tak jak napisała Pani Izabela. Faktur za eksploatację takiego samochodu nie ujmujemy bezpośrednio w PKPiR, a zestawieniu faktur, prowadzonym obok ewidencji przebiegu pojazdu. Działanie to ma właśnie zapobiec sytuacji, w której wartość wydatków byłaby wyższa od limitu wyznaczonego kilometrami. W zestawieniu tym ujmujemy (z reguły jedną pozycją) wartość netto faktury + nieodliczony VAT (a dokładniej ten, który nie podlega odliczeniu).
  Reasumując - w księdze podatkowej mamy tylko jeden zapis - przeniesienie odpowiedniej kwoty z zestawienia faktur (bądź przyjęcie górnego limitu określonego kilometrówką, gdy ten jest niższy aniżeli poniesione wydatki).

  Co do zadanego pytania przy takiej konstrukcji dat. W podatku dochodowym przy PKPiR koszty ujmujemy co do zasady w dacie wystawienia faktury. Zasady te przeniósłbym też w zakresie prowadzenia ewidencji wydatków na pojazd nieuznany za środek trwały.
  W naszym przypadku zatem faktura tyczy się października 2016 r. W mojej ocenie należy tutaj uwzględnić także połowę VAT-u z tej faktury, mimo że na potrzeby tego podatku ta ma być rozliczona dopiero w miesiącu następnym. Inny jest bowiem jedynie moment, w którym to 50% VAT-u mamy prawo odliczyć - czyli ten przypadnie w listopadzie. Nie zmieni się natomiast zakres tego prawa (w dalszym ciągu będzie to 50%).

  MarekPPP skomentował/a odpowiedź 2016-11-22 09:48

  Dzień dobry, Dziękuję Panu za odpowiedź. Możliwe, że nie do końca rozumiem Pana pytanie,cytuję "Ciekawy przypadk - a co to za koszt - tak z ciekawości spytam? Bo być może w VAT też wszystko pojawi się jeszcze w październiku" FV za paliwo czyli koszt zakupu paliwa. Wg mojej wiedzy rozliczenie powinno być tak jak Pan i Pani Izabela pisaliście (chciałem się upewnić). Zdziwił mnie jednak przedstawiony przez Państwa sposób księgowania jako koszt 50% nierozliczonego Vatu. Sposób przedstawiony przeze mnie został konsultowany, a raczej zaczerpnięty poprzez informacje usłyszane w KIPie. Skoro jednak Państwo jako eksperci wypowiadacie się w podobnym tonie śmiem twierdzić, że opisany przeze mnie sposób jest nieprawidłowy! Budziło już to wcześniej moje wątpliwości..... Dziękuję Panu za udzieloną odpowiedź. Marek

  MarekPPP skomentował/a odpowiedź 2016-11-22 09:54

  Dopytam Pana. Cytuję: "Reasumując - w księdze podatkowej mamy tylko jeden zapis - przeniesienie odpowiedniej kwoty z zestawienia faktur (bądź przyjęcie górnego limitu określonego kilometrówką, gdy ten jest niższy aniżeli poniesione wydatki)" Czy w takim razie oznacza to że powinienem tworzyć dodatkowo zestawienie FV jako dowód księgowy i jako DOWÓD KSIĘGOWY pod które są dopięte FV wprowadzać do PKPiR ? pozdrawiam Marek

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-11-22 10:00 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Dzień dobry, nie zrozumieliśmy się, to co Pan nazywa ewidencją przebiegu pojazdu, ja nazwałam potocznie kilometrówką. Uważam, że nieprawidłowe jest postępowanie w pkt 4, wydatki na paliwo w części VAT, która nie może pomniejszyć kwoty podatku należnego, nie powinny być ujmowane bezpośrednio w PKPiR.  Tak, jak pisze Pan Krzysztof powyżej, cyt.: „Działanie to ma właśnie zapobiec sytuacji, w której wartość wydatków byłaby wyższa od limitu wyznaczonego kilometrami.” Jeśli ujmuje Pan w PKPiR kwotę wynikającą z ewidencji przebiegu pojazdów, a następnie, osobno, nieodliczoną kwotę podatku VAT (która też jest wydatkiem z tyt. korzystania z samochodu), to oznacza, że koszty uzyskania przychodu z tytułu wykorzystywania prywatnego samochodu w działalności mogą być ujmowane w kwocie wyższej, niż dopuszczona przez przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W punkcie 1 powinna być uwzględniona kwota netto powiększona o kwotę VAT, która nie podlega odliczeniu. W punkcie 2 rozliczana kwota niższa, tzn. jeśli kwota netto + nieodliczony VAT jest kwotą niższą, to ta kwota powinna zostać przeniesiona do kolumny 13 PKPiR, a jeśli niższa jest kwota z km., to ta kwota jest przenoszona do 13 kolumny i żadnego dodatkowego kosztu z tytułu nieodliczonego VAT nie powinno się już ujmować.

  konto usunięte zaktualizował/a odpowiedź 2016-11-22 10:07
  Faktury, które dokumentują poniesienie wydatków należy przechowywać do celów dowodowych. Tzn. nie tworzy się dodatkowego zestawienia tych faktur, tylko przechowuje się je jako załącznik do ewidencji przebiegu pojazdu, żeby organ podatkowy mógł zweryfikować kwoty ujęte w tej ewidencji.

  MarekPPP skomentował/a odpowiedź 2016-11-22 10:34

  Dziękuję Pani Izabelo za pomoc. Właśnie jestem po rozmowie z Panią z KIP. Otrzymałem informację, że od jakiegoś czasu interpretacja w zakresie o której dyskutujemy na forum się zmieniła i jest tak jak Państwo to opisują. Dodam, że moje wątpliwości budziło ten sposób rozliczenia od samego początku. Dla porównania wystarczy wziąć pod uwagę firmy zwolnione podmiotowo lub przedmiotowo z VATu. W takim przypadku rozliczany byłby pełny VAT z FV jako koszt. Co oznaczałoby, że jeśli przepisy o VAT ograniczają lub uniemożliwiają rozliczenia kwoty stanowiącej wartość tego VATu to możemy uznać jego wartość za koszt. To takie moje chłopskie myślenie. Może błędne. Bardzo dziękuję Pani za cierpliwość z moimi upierdliwymi pytaniami. Mam mnóstwo pytań i wątpliwości które się pojawiły (które sobie wymyślam) ale to może przy następnej okazji...pozwoli się Pani pomęczyć. Jeszcze raz serdeczne dzięki za pomoc. pozdrawiam Marek

  MarekPPP skomentował/a odpowiedź 2016-11-22 11:44

  Witam ponownie, Właśnie przeglądałem papiery z lat poprzednich lat i notatki sporządzone po rozmowie z KIPem. Podaję jaka była interpretacja W przypadku "bycia zwolnionym z VAT" do EPPiKE wpisywać wartości z FV netto, VAT stanowi bezpośredni koszt wpisywać go do PKPiR (każda z osobna), pomijając ją w EPPiKE (ewidencji przebiegu). Czyli po dzisiejszej rozmowie z KIPem można uznać, że stanowisko/interpretacja które zostało mi przedstawione odwróciło się o 180stopni lub źle mnie poinformowano. Zapytam więc Państwa jako ekspertów. Czy w przypadku firm zwolnionych podmiotowo z Vat, księgowanie kosztów eksploatacji powinno się prowadzić analogicznie do tego opisanego przez Państwa z tą różnicą, że do EPPiKE wpisujemy całą kwotę brutto i przenosimy to potem do PKPiR jako sumę ograniczoną do wartości poniesionych faktycznie kosztów lub tej ograniczonej kilometrówką (kwotę niższą) ? Takie postępowanie wydaje się logiczne, ale czy jest prawidłowe? Dziękuję za pomoc może komuś to pomoże stąd moje pytanie. pozdrawiam Marek

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-11-22 12:44 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Tak, wydatek na zakup paliwa, poniesiony przez podatnika zwolnionego z VAT, powinien być ujęty w zestawieniu wydatków w kwocie brutto i rozliczony w całości (łącznie z VAT) w ramach kilometrówki

  MarekPPP skomentował/a odpowiedź 2016-11-28 17:05

  Dzień dobry, Mam do Pani takie pytanie. Chodzi o sposób rozliczenia (nie mniej niż 50% Vatu ujmowanego jako koszt) który Pani opisuje jest związane ze zmianą interpretacji z października 2016 w sprawie tego rozliczenia, czy już wcześniej Pani rozliczała w taki sposób ten koszt ? Z dzisiejszej rozmowy z KIP wynika, że od października 2016 roku uległa zmianie interpretacja sposobu rozliczania który opisuję (interpretacja Ministerstwa Finansów - korespondencja wewnętrzna między MF a KIP). KIP w związku z tym udziela takiej właśnie informacji (sposób opisany przez Panią), na pytanie o wcześniejszą wersję interpretacji Panie w KIP potwierdziły wersję iż 50% Vatu nie stanowił kosztu ujmowanego w "Ewidencji pojazdów" EPPiKE lecz był ujmowany bezpośrednio w PKPiR jako 50%vatu z każdej FV z osobna (niezależnie otrzymane informacje od dwóch osób). Co Pani o tym myśli Pani Izabelo ?

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-12-01 12:20 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Dzień dobry. Nie mogę radzić Panu, żeby nie korygował Pan kosztów i zostawił tak jak było. Nie mogę się też wypowiadać i polemizować z tym, co powiedziała osoba z KIP. Jeśli księgował Pan 50% VAT jako koszt bezpośrednio w PKPiR i uważa Pan, że to jest zgodne z wykładnią przepisów stosowaną w minionym czasie, powinien Pan zgromadzić dowody . Jeśli, w razie czynności sprawdzających lub kontroli us uzna, że źle Pan zrobił, to nie mogą Pana zmusić do korekty, jeśli ma Pan inne zdanie. W takim przypadku organ wszczyna postępowanie podatkowe, w trakcie którego ma Pan możliwość przedstawić dowody na poparcie swoich racji. Jeśli pamięta Pan nazwisko osoby z KIP i datę rozmowy, to te rozmowy są nagrywane i można to powołać jako dowód, dowodem mogą być też informacje zaczerpnięte z Internetu, jeżeli organy interpretowały tak, jak Pan wskazał, to może Pan wyszukać jakąś interpretację ministra finansów, albo wyroki sądów itp. Dowodem może być wszystko, co nie jest niezgodne z prawem.

  MarekPPP skomentował/a odpowiedź 2016-12-01 20:43

  Dzień dobry. Rozumiem Pani podejście. Pani jednak w zeszłym roku tudzież w tym do października robiła tak jak to Pani opisała ? Czy też Pani podejście w tej sprawie uległo zmianie pod wpływem zmiany interpretacji ?

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Fiskus uznał a nie udowodnił, że faktury za zakup paliwa są fikcyjne

  Fiskus uznał a nie udowodnił, że faktury za zakup paliwa są fikcyjne

  Przedsiębiorca nabywał paliwo od spółki z o.o. Organy skarbowe ustaliły, że jej wspólnicy prowadzili również działalność przestępczą, stąd i przedsiębiorca zawinił, nie dochowując należytej staranności w doborze kontrahenta ...

 • Uwaga na puste faktury VAT za paliwo

  Uwaga na puste faktury VAT za paliwo

  Resort finansów przestrzega przed procederem kupowania faktur na paliwo na stacjach benzynowych. Chodzi tutaj o paliwo, które faktycznie zostało sprzedane, ale nie podmiotowi, na którego jest wystawiona faktura. Działania takie mają negatywne ...

 • Oszustwa podatkowe nie pozbawiają prawa do korygowania VAT

  Oszustwa podatkowe nie pozbawiają prawa do korygowania VAT

  Oskarżona o udział w 2013 r. w procederze obrotu pustymi fakturami spółka w tym samym roku, w ramach innej transakcji, zwróciła kontrahentowi otrzymaną od niego w 2012 r. zaliczkę na zakup nieruchomości, której sprzedaż nie doszła do ...

 • Jak rozliczyć w PIT i VAT odnalezione faktury kosztowe

  Jak rozliczyć w PIT i VAT odnalezione faktury kosztowe

  Porządkując samochód czy biuro, niejednokrotnie zdarza się przedsiębiorcom odnaleźć faktury kosztowe sprzed kilku miesięcy. Powstaje wówczas pytanie - czy można je jeszcze zaksięgować? Szkoda tracić szansę na obniżenie podatku ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania