eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Odwrotne obciążenie a wystawienie rachunku dla klientów z UE?


2016-10-20 09:56 autor: Aneta0722

3 173 odsłon

Odwrotne obciążenie a wystawienie rachunku dla klientów z UE?

Witam,

mam również problem z odwrotnym obciążeniem. Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, nie jestem czynnym podatnikiem VAT, formą jaką się rozliczam jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, świadczę usługi budowlane. Zamierzam zacząć świadczyć usługi budowlane na rzecz polskiej firmy, ale w Hamburgu jako podwykonawca. Mój usługobiorca świadczy usługi na rzecz firmy niemieckiej.

Rozumiem, że skoro nieruchomość znajduje się w Hamburgu moje przychody uzyskiwane z tego tytułu nie będą się wliczać do limitu VAT w Polsce w myśl art. 113.1, 28e ustawy o VAT. I teraz zaczynają się schody. Słyszałem, że muszę wystawiać na rachunkach dla tego mojego usługobiorcy (Polaka) o/o by on przejął obowiązek podatkowy (on również jest na ryczałcie i nie jest na VAT i nie jest również zarejstrowany dla potrzeb VAT w Niemczech).

Kilka razy dzwoniłem na infolinię KIP no i tyle ile tel. Tyle wersji, żadnej informacji spójnej. Ten mój usługobiorca wystawia zbiorczą fakturę za usługę budowlaną dla niemieckiej firmy i tam umieszcza informację o/o. Czy w takim bądź razie ja też powinieniem pisać na moim rachunku o/o, czy NP no bo przecież ten mój usługobiorca nie przejmie na siebie obowiązku podatkowego, bo nie jest zarejstrowany.

Bardzo proszę o odpowiedź, jak winien poprawnie wyglądać mój wystawiony rachunek i czy dobrze interpretuję ustawę o VAT?

Pozdrawiam serdecznie

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2016-10-25 15:54 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Radzę wyjaśnić kwestię z własnym urzędem skarbowym. Jeżeli już coś musi być w tej stawce, to pisałbym n.p. - czyli nie podlega.

    Aneta0722 skomentował/a odpowiedź 2016-10-26 09:40

    Witam, Dziękuję serdecznie za odpowiedź, mam jeszcze jedno pytanko czy dobrze interpretuję ustawę o Vat? Czy w związku z tym że świadczę usługi za granicami RP (ale dla Polskiego Przedsiębiorcy )to przychód ten nie wlicza się do limitu Vat? Rozmawiając z US nie uzyskałem wiążących informacji co do tego by na fakturach umieszczać informację Odwrotne obciążenie. Jedna pani powiedziała że skoro nie jestem czynnym podatnikiem Vat to po co chce to pisać, druga Pani powiedziała że powinienem by ten drugi przedsiębiorca (polski) zarejestrował się w Niemczech i przejął ten obowiązek rozliczenia się ale nie w Polsce tylko w Niemczech. Otrzymałem również taką informację skoro ten drugi przedsiębiorca wystawia główną zbiorczą fakturę (moje usługi oraz swoje )dla przedsiębiorcy z Niemczech i to jemu powinien pisać odwrotne obciążenie bo on jest zarejestrowany do Vat w Niemczech i on ten obowiązek spełni. Widzi Pan tyle co ludzi tyle opini...Dlatego postanowiłem poradzić się Państwa jako ekspertów , doradców podatkowych. Bardzo proszę o pomoc bo sprawa naprawdę jest dla mnie bardzo skomplikowana a nie chciałbym robić czegoś wbrew obowiązującemu prawu.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-10-28 15:19 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Tak - usługi w Polsce nieopodatkowane nie wchodzą do limitu. Skłaniałbym się ku Pani nr 3, czyli u Pana na fakturze ewentualnie n.p. (nie podlega) a dopiero główny wykonawca fakturuje odwrotne obciążenie.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Flexbud

    Dodano 2014-02-15 18:52 przez Flexbud

    Przekroczenie limitu, zwolnienie z VAT, księgowanie i korekta wsteczna na ryczałcie

    Założyłem działalność gospodarczą 11.12.2013 r. Jestem na ryczałcie ewidencjonowanym (sektor budowlany 5,5%). Wystawiłem w grudniu dwa rachunki na kwotę - pierwszy 560 zł i drugi 19000 zł. Nie doczytałem ustawy o VAT dokładnie i zorientowałem się w lutym 2014 r., że przekroczyłem limit zwolnienia po...

  • chomiklobo

    Dodano 2018-09-20 22:46 przez chomiklobo

    Ryczałt, limit 200 tys. zł, ale tylko na terenie Polski

    Dzień dobry,prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą na samym ryczałcie (usługi spawalnicze). Prace wykonywane są na terenie Niemiec, fakturę wystawiam polskiemu podwykonawcy zaś ten wystawia niemieckiemu. Na fakturze jest napisane, że zleceniodawca, czyli firma niemiecka odprowadza za mnie VAT...

  • Patryk_93

    Dodano 2018-08-09 21:22 przez Patryk_93

    Działalność gospodarcza na ryczałcie. Jaka faktura oraz A1?

    Witam, w lipcu otworzyłem działalność, jestem na ryczałcie i prowadzę działalność oddelegowaną w Niemczech i Polsce, tylko nie wiem jaką fakturę wystawić mojemu zleceniodawcy zakładając, że zarobiłem 2000 EUR ładnie za cały miesiąc licząc od 1 do 31 z tym, że od 1 do 29 zakres prac był w Niemczech, ...

  • P_Ek1980

    Dodano 2017-08-09 15:36 przez P_Ek1980

    Jaki maksymalny przychód mogę osiągnąć by nie przejść na VAT?

    Witam, założyłem firmę 1 kwietnia 2017 r. Moje pytanie dotyczy, ile mogę wystawić rachunku, do końca roku aby nie przejść na VAT? Jest to ryczałt 5,5%. Działalność budowlana jednoosobowa. Jak to obliczyć?Bardzo proszę o pomoc.

  • Piotr996

    Dodano 2019-01-19 22:39 przez Piotr996

    Jaki limit dochodów na ryczałcie: 200 tys. zł czy 250 tys. euro?

    Witam!Prowadzę działalność gospodarczą jednoosobową na ryczałcie 5,5%, pracuję za granicą na terenie Belgii na podstawie A1.Wykonuję usługi budowlane i wystawiam faktury bez VAT w euro. Rozliczam się w Polsce w zł, ZUS i US. Po rozliczeniu się na koniec roku przekroczyłem kwotę 200 tys. zł, muszę pr...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania