eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Samochód wycofany z działalności, a podatek do zwrotu ze szkody z AC i sprzedaży wraku


2016-08-29 12:04 autor: mdk

2 740 odsłon

Samochód wycofany z działalności, a podatek do zwrotu ze szkody z AC i sprzedaży wraku

Witam,

prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i książkę przychodów i rozchodów.

Posiadałem samochód osobowy z homologacją ciężarową zakupiony 2009 r., od którego odliczyłem 100% VAT (auto w leasingu operacyjnym na 3 lata). W lipcu 2016 r. został wykreślony z ewidencji środków trwałych i przekazany na cele prywatne.

Zapłacono VAT w kwocie 4394 zł od wartości rynkowej samochodu netto 19105,69 zł (brutto 23500 zł). W sierpniu w wyniku wypadku samochód został uszkodzony a według rzeczoznawcy to szkoda całkowita i przyznano kwotę brutto 17 200 zł z AC. Następnie sprzedano samochód umową sprzedaży za kwotę 5200 zł a ubezpieczyciel zwrócił różnicę w kwocie 3200 zł. Suma ubezpieczenia samochodu to 25600 zł zawarta listopadzie 2015 r .

Jak rozliczyć i zaksięgować podatek dochodowy i ile wyniesie podatek do zwrotu dla urzędu skarbowego?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2016-08-29 14:00 autor odpowiedzi: Krystyna Dąbrowska doradca podatkowy

    Ponieważ "sprzedaż: nastąpiła przed upływem  6 lat od wycofania samochodu ,   traktuje się ją tak, jakby odbyła się ona w prowadzonej działalności gospodarczej. Uzyskany z takiej sprzedaży przychód jest przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej (zob. art. 10 ust. 2 pkt 3 i art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy).Wykazuje się cała kwotę  tj 17200 w pkpir w kolumnie 8 i opodatkowuje podatkiem dochodowym łącznie z dochem pozostałym z firmy w miesiącu otrzymania   odszkodowania ,.

    doradca podatkowy, Biuro Rachunkowe Praktyk s.c w lublinie

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • michalwwa

    Dodano 2013-11-14 12:01 przez michalwwa

    Wykup i odsprzedaż auta z kratką z leasingu operacyjnego

    Witam,
    prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą na KPiR, jestem na podatku liniowym oraz jestem płatnikiem VAT. W 2009 roku podpisałem umowę leasingu operacyjnego na auto osobowe z kratką z uprawnieniami do pełnego odliczenia VAT, czyli w ewidencji, w umowie leasingu i w dowodzie rejestracyjnym...

  • AlkaRED

    Dodano 2017-02-22 11:18 przez AlkaRED

    Zakończenie działalności. Co z laptopem nie uwzględnionym w środkach trwałych ani wyposażeniu?

    Witam,
    20.02.2017 zamknęłam jednoosobową działalonść gospodarczą. Rozliczm się na KPiR i jestem VAT-owcem. W grudniu kupiłam komputer o wartości przekraczjącej 1500 zł, a mniejszej niż 3500 zł netto. Nie ujęłam go w ewidencji wyposażenia, ponieważ przewidywałam, że okres jego użytkowanie w firmie w...

  • pomorze2

    Dodano 2013-11-22 19:04 przez pomorze2

    Sprzedaż samochodu ciężarowego a rozliczenie VAT

    6 lat temu wykupiłam samochód z kratką spełniający wymagania samochodu ciężarowego po 4 letniej umowie leasingowej. Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, która od 6 miesięcy jest zawieszona (rozliczam się w książce przychodów i rozchodów).
    Samochód nie został wprowadzony do środków trwałych...

  • konto usunięte

    Dodano 2013-07-18 12:39 przez konto usunięte

    Zaliczenie w koszty wydatków związanych z leasingiem operacyjnym

    Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Prowadzę KPiR i jestem podatnikiem VAT, rozliczam się wg stawki liniowej 19%. W tym roku wzięłam w leasingu operacyjnym do użytkowania samochód osobowy do prowadzenia działalności gospodarczej. 
    Proszę o odpowiedź:
    1. Czy czynsz inicjalny i czynsz zerow...

  • Violet

    Dodano 2016-08-18 11:12 przez Violet

    Jak zaksięgować faktury za leasing operacyjny samochodu osobowego w 2016 roku?

    Mam działaność gospodarczą, prowadzę PKPiR i jestem VAT-owcem.Kupiłam samochód osobowy na firmę. Forma zakupu: leasing operacyjny.Samochód wykorzystywany zarówno w firmie jak i prywatnie.Mam pytanie:- jak obecnie wliczam w koszty faktury za czynsz (kwotę netto z faktury?)- jak wliczam w koszty faktu...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania