eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaAuto w firmie › Wykup i odsprzedaż auta z kratką z leasingu operacyjnego


2013-11-14 12:01 autor: michalwwa

5 628 odsłon

Wykup i odsprzedaż auta z kratką z leasingu operacyjnego

Witam,

prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą na KPiR, jestem na podatku liniowym oraz jestem płatnikiem VAT. W 2009 roku podpisałem umowę leasingu operacyjnego na auto osobowe z kratką z uprawnieniami do pełnego odliczenia VAT, czyli w ewidencji, w umowie leasingu i w dowodzie rejestracyjnym widnieje jako auto ciężarowe. Dziś tego samego auta w salonie nie można nabyć jako ciężarowego, gdyż jak wiadomo zmieniły się przepisy, więc w międzyczasie utraciłem też możliwość odliczania VAT od paliwa.

Z kwot rat leasingowych został odliczony pełny VAT. Umowa leasingu dobiegła końca i stoję przed dylematem, czy wykupić auto (wartość wykupu 1%) na siebie jako osobę prywatną czy na na firmę?

Jeżeli wykupię auto na osobę prywatną do celów prywatnych, auto nie zostanie wpisane do ewidencji firmowej. Czy po upłynięciu 6 miesięcy od daty wykupu mogę odsprzedać auto bez konsekwencji podatkowych? Czy zapłacę VAT i podatek dochodowy? Czy po wykupie z leasingu auto zostanie sprzedane mnie i zarejestrowane jako ciężarowe?

Pozdrawiam,

Michał z Warszawy

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-11-14 20:34 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Tak - wykup prywatny takiego samochodu po 6 miesiącach pozwoli na jego sprzedanie bez obciążeń podatkowych. Niemniej organy podatkowe niekiedy "niechętnie" podchodzą do takiego rozwiązania. Jeżeli auto posiada homologację samochodu ciężarowego, jako takie zostanie zarejestrowane, chyba że dojdzie do jego przerobienia na samochód osobowy.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-11-15 08:54 autor odpowiedzi: michalwwa

  Dziękuję za odpowiedź.  Co oznacza, że organy "niechętnie" podchodzą do takiego rozwiązania? Czy przepisy są niejednoznaczne w tym zakresie, a organy różnie je interpretują?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-12-19 17:27 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  część organów podchodzi do tematu w ten sposób, że jeżeli leasing był na firmę, a co za tym idzie, opłaty leasingowe były rozliczane podatkowo, to auto po wykupie również powinno stanowić majątek firmy, a jego sprzedaż winna być uznana za przychód z działalności gospodarczej.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2013-07-18 12:39 przez konto usunięte

  Zaliczenie w koszty wydatków związanych z leasingiem operacyjnym

  Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Prowadzę KPiR i jestem podatnikiem VAT, rozliczam się wg stawki liniowej 19%. W tym roku wzięłam w leasingu operacyjnym do użytkowania samochód osobowy do prowadzenia działalności gospodarczej. 
  Proszę o odpowiedź:
  1. Czy czynsz inicjalny i czynsz zerow...

 • pomorze2

  Dodano 2013-11-22 19:04 przez pomorze2

  Sprzedaż samochodu ciężarowego a rozliczenie VAT

  6 lat temu wykupiłam samochód z kratką spełniający wymagania samochodu ciężarowego po 4 letniej umowie leasingowej. Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, która od 6 miesięcy jest zawieszona (rozliczam się w książce przychodów i rozchodów).
  Samochód nie został wprowadzony do środków trwałych...

 • Skorki2

  Dodano 2013-07-08 20:25 przez Skorki2

  Wykup auta z leasingu i jego sprzedaż osobie fizycznej

  Od ponad 15 lat prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. 20 maja bieżącego roku wykupilem z leasingu auto ciężarowe-osobowe, ktorego byłem leasingobiorcą przez okres ostatnich 35 miesięcy. Wcześniej w zgodzie z przepisami odliczyłem cały podatek VAT, a ostateczny wykup stanowił 1% wartości poc...

 • sektom

  Dodano 2017-02-13 18:28 przez sektom

  Samochód firmowy a zamknięcie działalności.

  Dzień dobry,samochód ciężarowy (osobowy z kratką), kupiony w leasingu w 2009 roku. Odliczone 100% VAT. Po 3 latach wykupiony za 1200 zł (faktura). Wciagnięty do środków trwałych. Następnie przerobiony na osobowy. Działalność w 2015 r. zawieszona na 2 lata. Teraz chcę zamknąć firmę. Wartość rynkowa s...

 • Chyt

  Dodano 2015-11-18 12:46 przez Chyt

  Sprzedaż poleasingowego samochodu przez sp. z o.o. osobie prywatnej w dniu wykupu od leasingodawcy

  Witam,
  sp. z o.o. wykupiła pojazd, który leasingowała przez 5 lat. Samochód był wzięty w leasing w 2010 roku z odliczeniem podatku VAT (homologacja). Pojazd po wykupie z firmy leasingowej nie został jeszcze przerejestrowany na spółkę i spółka sprzedaje go osobie prywatnej. 
  Z tego co się orientuję t...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Auto w firmie

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania