eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Faktura imienna za wynajem mieszkania


SPONSOR KATEGORII:

PIT 2022

2016-08-11 20:53 autor: Jacexx

2 417 odsłon

Faktura imienna za wynajem mieszkania

Witam!

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą (na zasadach ogólnych, KPiR). Siedzibę firmy mam w Opolu, natomiast wykonuję zlecenia we Wrocławiu, gdzie wynajmuję mieszkanie (wyłącznie w celach mieszkaniowych, nie prowadzę tam biura ani nic z tych rzeczy). Mam podpisaną umowę o współpracy między firmami z wyszczególnionymi zleceniami na terenie Wrocławia, zatem mogę wliczyć koszt wynajęcia mieszkania jako koszt uzyskania przychodu.

Problem polega na tym, że za wynajmowane mieszkanie wystawiają mi fakturę imienną. Czy stanowi ona podstawę do wliczenia jej w koszty, czy muszę się upominać o fakturę VAT z danymi swojej firmy?

Mam sprzeczne informacje od różnych księgowych i już sam nie wiem jak to interpretować...

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam,
Jacek

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-08-12 10:02 autor odpowiedzi: Monika Rucka-Peryt

  Należy odpowiedzieć sobie na pytanie czy ten koszt jest związany z działalnością gospodarczą? Pisze Pan, że cel mieszkaniowy. 
  Wszelkie wydatki związane z działalnością powinny być na dane firmy. Jest też stanowisko takie, że Pan i Pana firma (jeśli osoba fizyczna) to jedno.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-08-12 17:37 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Mhm - także jeżeli faktura zawiera informacje Jan Kowalski, adres, NIP, zamiast PHU Jan Kowalski, adres, NIP, to powyższe nie jest przeszkodą w ujmowaniu kosztów. Pytanie tylko o charakter danego wydatku. Otóż jeżeli z mieszkania korzysta Pan jedynie po to, aby wykonywać zlecenie, czyli po prostu bardziej uzasadnione było wynajęcie mieszkania zamiast korzystania z hotelu czy innej noclegowni, i nie służy ono, nazwijmy je "zwykłym" celom mieszkaniowym - koszt rozpoznajemy. Jeżeli jednak są to te "zwykłe" cele mieszkaniowe, kosztu uzyskania przychodu z firmy rozpoznać nie można.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-08-12 18:04 autor odpowiedzi: Monika Rucka-Peryt

  Autor napisał wyraźnie "wyłącznie cele mieszkaniowe".

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-08-14 10:00 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Zgadza się Pani Moniko, niemniej chciałem wskazać zasadę. Bo czy przedsiębiorca, który wyjeżdża na tydzień czy inny okres czasu do innego miasta, gdzie świadczy usługi w siedzibie kontrahenta i w tym czasie nie wraca do domu, tylko śpi w hotelu, też pokoju hotelowego nie wykorzystuje wyłącznie na cele mieszkaniowe? Nie świadczy w tym pokoju żadnych usług. Jedynie po pracy wraca do niego, śpi, korzysta z łazienki i następnego dnia wraca do pracy u kontrahenta. Ta sama zasada może mieć zastosowanie przy wynajmowanym mieszkaniu, bo gy przebywamy w danej miejscowości często, lepiej i taniej wynająć mieszkanie aniżeli pokój hotelowy.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • grafix

  Dodano 2013-02-27 07:20 przez grafix

  Jakie są koszty w działalności gospodarczej?

  Witam,
  Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą - usługi - we własnym mieszkaniu tzn. przeznaczyłem pokój na tą działalność - ok. 12 m2, co stanowi ok. 10% całej powierzchni mieszkania. Rozliczam się na zasadach ogólnych KPiR.
  1. Czy mogę wrzucać w koszty 10% rachunku za prąd, wodę, ścieki (WC ...

 • VIOLA

  Dodano 2013-02-17 01:05 przez VIOLA

  Koszty zakupu wody a koszty firmy

  Witam,
  Prowadzę usługi krawieckie w swoim domu (w jednym z pokoi) po godz. 16 i jest to jednocześnie siedziba firmy. Dodatkowo mam drugi punkt - wynajmuję lokal poza miejscem zamieszkania (w którym pracuję od 8-16). Forma opodatkowania to uproszczona KPIR na zasadach ogólnych.
  Proszę mi napisać: czy...

 • becool8812

  Dodano 2022-08-22 16:41 przez becool8812

  Księgowanie kosztów w okresie zawieszenia

  Dzień dobry, Jak w KPiR księgować koszt najmu lokalu podczas zawieszenia działalności?
  Np. mam w lipcu zawieszoną działalność, to mimo to w KPiR księguję ten koszt w lipcu czy księguję w pierwszym miesiącu wznowienia działalności? Jeśli tak, to jak się ma to, że data na fakturze jest z lipca a księg...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-02-18 00:55 przez konto usunięte

  Koszty uzyskania przychodów przed rozpoczęciem działności

  Zamierzam otworzyć własną dzialność gospodarczą polegającą na sprzedaży w internecie. Zamierzam rozliczać się na zasadach ogólnych prowadząc KPiR. Chciałabym zakupić część towaru handlowego przed rozpoczęciem działalności.
  Czy wystarczy mi paragon czy zakup muszę mieć potwierdzony fakturą (pomimo, ż...

 • Piownia4101

  Dodano 2016-01-20 10:50 przez Piownia4101

  Nieuwzględnienie w kosztach nieodliczonego VAT-u z faktury leasingowej

  Dzień dobry,chciałabym się dowiedzieć, czy istnieje możliwość korekty w skali całego roku w KPiR kosztów wynikających z prowadzonej działalności gospodarczej i zwrot nadpłaconych zaliczek podatku dochodowego, które po uwzględnieniu do kosztów niedoliczonego VAT-u 50% z faktury leasingowej przyniesie...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania