eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Zamknięcie działalności gospodarczej. Jak to załatwić?


2016-06-21 14:05 autor: aniaal

2 285 odsłon

Zamknięcie działalności gospodarczej. Jak to załatwić?

Witam,

w lutym zawiesiłam działalność. Teraz ponieważ wyjeżdżam, postanowiłam zamknąć działalność całkowicie. W związku z tym mam pytanie: czy odpórcz urzędu miasta muszę coś gdzieś jeszcze zgłaszać?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2016-06-23 13:09 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Witam. Żeby wyrejestrować się z ZUS. należy zgłosić formularz ZUS ZWUA. Nie wiem, czy jest Pan czynnym podatnikiem VAT? Podatnicy likwidujący działalność są obowiązani sporządzić wykaz składników majątku i spis z natury (nazywany również remanentem końcowym) towarów na dzień zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu (zakończenia działalności) i informację o nim załączyć do deklaracji podatkowej składanej za okres obejmujący to zdarzenie. Dodatkowo, zamykając działalność, podatnik VAT jest zobowiązany powiadomić o tym fakcie naczelnika urzędu skarbowego i złożyć zgłoszenie o wyrejestrowaniu z podatku od towarów i usług – VAT-Z. Sprzedaż środków trwałych po zakończeniu działalności gospodarczej spowoduje powstanie przychodu, tylko jeżeli będzie miała miejsce w okresie 6 lat, poczynając od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja działalności. Aby zamknąć KPiR, trzeba sporządzić analogiczny spis z natury, jak w przypadku końcowego rozliczenia VAT-u, z tym że bez środków trwałych. Wyceny należy dokonać według cen zakupu. Ewentualną kwotę podatku dochodowego trzeba wpłacić do 20-tego dnia miesiąca następującego po miesiącu (lub kwartale), w którym firma została zamknięta. Dochody z zamkniętej działalności gospodarczej należy też rozliczyć w PIT rocznym.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania