eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Faktura dla usługi ciągłej a połowa miesiąca


2016-03-12 23:42 autor: slomek

5 743 odsłon

Faktura dla usługi ciągłej a połowa miesiąca

Dzień dobry,

mam działalność gospodarczą. 15 lutego podpisałam umowę z kontrahentem na rok. Umowa dotyczy świadczenia usługi zarządzania i koordynowania systemem. Zakładam, że jest to usługa ciągła.

W umowie mam zapis, że wynagodzenie zostanie zapłacone w 12 niepodzielnych ratach. Szukałam w sieci informacji o tym, kiedy mam wystawić fakturę i trafiłam na zapis:

"Faktury dokumentujące wykonywanie usług firma będzie musiała wystawiać nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu ich wykonywania (art. 106 i ust. 1 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2014 r.)."
 

Czy fakturę muszę wystawić do 15 marca? Czy jeśli zawrę informację o tym, że usługa była świadczona od 15 lutego do 14 marca to za ustawowy "miesiąc wykonania usługi" będzie traktowany marzec i będę mogła wystawić fakturę do 15 kwietnia?

Zupełnie tego nie rozumiem i proszę o pomoc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-03-15 23:41 autor odpowiedzi: slomek

  Proszę o pomoc.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-03-16 06:29 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Przede wszystkim należy tutaj ustalić okresy rozliczeniowe lub terminy płatności. Obowiązek podatkowy powstanie bowiem tutaj każdorazowo w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego lub okresu, którego dotyczy płatność.
  Co do faktur - stosujemy tutaj ogólne zasady ich wystawienia, czyli do 15. dnia miesiąca następującego po tym, w którym upłynął dany okres.
  Wyjątkiem jest wcześniejsze otrzymanie płatności - wtedy to bowiem ona wyznacza datę powstania obowiązku podatkowego oraz w stosunku do niej należy liczyć termin na wystawienie faktury (też do 15. dnia następnego miesiąca).

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-03-17 07:47 autor odpowiedzi: slomek

  Panie/Pani Ekspert,

  bardzo dziękuję za odpowiedź.
  Jesli mówimy o obowiązku podatkowym, to o podatku VAT czy dochodowym?
  podatek VAT mnie nie dotyczy, ponieważ mam zwolnienie podmiotowe, więc wystawiam faktury zw, ale to chyba nie ma tutaj znaczenia jeśli chodzi o terminy?
  Termin płatności wynosi 30 dni od złożenia faktury. (według umowy).
  Czyli obowiązek apłacenia podatku dochodowego powstaje w dniu otrzymania przelewu? Bo Mogę go otrzymać zarówno w marcu jak i w kwietniu.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-03-17 18:59 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Powyższa wypowiedź tyczy się podatku VAT.
  W podatku dochodowym przychód powstaje każdorazowo w ostatnim dniu przyjętego okresu rozliczeniowego. Jeżeli zatem okres taki kończy się 14-tego danego miesiąca, to przychód powstaje w tym dniu mimo możliwości późniejszego wystawienia faktury.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • jaceskor2

  Dodano 2016-02-28 11:47 przez jaceskor2

  Czy sprzedawca może odmówić wystawienia faktury na firmę przy zakupie ratalnym?

  Witam,w temacie zawarłem treść mojego pytania. Dokładniej - kupując w sieci AGD/RTV sprzęt komputerowy na raty jako płatnik podatku VAT chcę otrzymać fakturę VAT.Czy sprzedawca może odmówić wystawienia faktury VAT na działalność przy zakupie na raty? Jeśli tak, to kiedy?

 • olaxx20

  Dodano 2016-01-26 14:23 przez olaxx20

  VAT marża a sposób fakturowania po rozszerzeniu działalności

  Witam,prowadzę działalność w formie ryczałtu ewdencjonowanego na usługi budowlano-remontowe.Chciałabym rozszerzyć działalność o handel samochodami. Jaki sposób fakturowania byłby najkorzystniejszy w tym przypadku i jak należało by go rozliczać?

 • krzywer80

  Dodano 2015-11-21 10:41 przez krzywer80

  Sprzedaż ciągnika a wystawienie faktury

  W roku 2014 rozliczając się na podstawie podatku liniowego kupiłem ciągnik na umowę kupna-sprzedaży za kwotę 58000 zł. Teraz w 2015 jestem na tzw. ryczałcie i chcę sprzedać ciągnik za kwotę 42000 zł. Pytanie, czy wystawiać fakturę, jeśli tak, to jaką i czy muszę zapłacić podatek?

 • wakei

  Dodano 2015-11-13 12:01 przez wakei

  Usługi dla podmiotu zagranicznego z polskim NIP

  Wykonuję usługi rachunkowe dla podmiotu zagranicznego należącego do UE, posługującego się NIP PL. Podmiot zagraniczny nie ma oddziału w Polsce jedynie placówkę (magazyn), w którym przetrzymuje swoje towary do sprzedaży. Moje pytanie: 1. Czy wystawiając fakturę VAT zastosować polską stawkę VAT traktu...

 • adrianam

  Dodano 2016-05-16 10:48 przez adrianam

  Raty a faktura. Na kogo mogą być wystawione?

  Mam pytanie, odnośnie rat. Czy jest możliwość by raty były np. na moją mamę a faktura VAT była wystawiona na moją działalność gospodarczą?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Wystawienie faktury za usługi ciągłe (abonamentowe)

  Wystawienie faktury za usługi ciągłe (abonamentowe)

  Gdy dana usługa ma być świadczona przez dłuższy okres czasu, strony umowy z reguły decydują się na określenie okresów rozliczeniowych, za które będą regulowane płatności (co niekiedy wymuszają na nich przepisy podatkowe). Jak ...

 • Moment opodatkowania VAT usług ochrony

  Moment opodatkowania VAT usług ochrony

  W przypadku usług ochrony osób i mienia obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, o ile ta została wystawiona w terminie płatności ustalonym pomiędzy stronami – uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji ...

 • Usługi i dostawy ciągłe w podatku VAT: nowe podejście

  Usługi i dostawy ciągłe w podatku VAT: nowe podejście

  Interpretacja pojęcia usługi ciągłej na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług wywołuje wiele problemów. Kłopot pojawia się również przy ustalaniu momentu powstania obowiązku podatkowego. Kiedy zatem przedsiębiorcy powinni uznać ...

 • Sprzedaż samochodu nie zawsze musi być udokumentowana fakturą VAT

  Sprzedaż samochodu nie zawsze musi być udokumentowana fakturą VAT

  Fakturę wystawia się w celu udokumentowania czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Gdy sprzedaż samochodu stanowiła czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem faktury wystawiać nie trzeba - uznał Dyrektor Krajowej Informacji ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania