eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Ewidencja wyposażenia - zakup laptopa


2016-03-09 11:38 autor: mewask

6 494 odsłon

Ewidencja wyposażenia - zakup laptopa

Zakupiono do firmy (jednoosobowa działalność) laptop o wartości 1893 zł netto, 2328 brutto. Księgowość KPIR/m. uproszczona. Fakturę księguję w koszty. Mam tutaj sytuację, w której  wpisuję go do ewidencji wyposażenia lub ujmuję jako środek trwały.
Czy w tym przypadku obowiązkowo należy ująć w w/w ewidencjach, czy można jako koszt?

Wg przepisów wpisujemy do ewidencji wyposażenia urządzenia, które przekraczają 1500 zł i użytkowane będą przez rok. Laptop będzie używany dłużej niż rok. W związku z tym, czy po roku użytkowania muszę w ewidencji wyposażenia wpisać -likwidacja sprzętu i napisać powód, np. przeznaczono na cele prywatne, czy nie muszę tego wpisywać? Co w takie sytuacji zrobić?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2016-03-15 06:43 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Zakup laptopa kosztem będzie, niemniej w jednej z tej ewidencji musi się obowiązkowo znaleźć z uwagi na swoją wartość.
    Nie wykreślamy go z niej tak długo, jak będzie służył tej działalności. Niemniej zwracam uwagę na pewną istotną kwestię związaną z jego późniejszym przekazaniem na cele osobiste. Otóż art. 23 ust. 1 pkt 49 updof mówi że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zakup zużywających się stopniowo rzeczowych składników majątku przedsiębiorstwa, niezaliczanych zgodnie z odrębnymi przepisami do środków trwałych - w przypadku stwierdzenia, że składniki te nie są wykorzystywane dla celów prowadzonej działalności gospodarczej, lecz służą celom osobistym podatnika, pracowników lub innych osób, albo bez uzasadnienia znajdują się poza siedzibą przedsiębiorstwa.

    Mówiąc innymi słowy, jeżeli laptop zaliczony do wyposażenia zostanie przekazany na cele osobiste, jego cena zakupu wyleci z kosztów.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • katbrz2210

    Dodano 2019-03-28 15:17 przez katbrz2210

    Ewidencja wyposażenia środków trwałych

    Witam,prowadzę działalność jednoosobową. Nie jestem VAT-owcem tylko rozliczam się na zasadach ogólnych przez KPiR, rozliczam się kwartalnie  z US.Mam pytanie, czy jeśli zakupiłam kopiarkę za 3200 zł to mogę wpisać ją do ewidencji wyposażenia chociaż będzie użytkowana dłużej niż rok i czy po roku moż...

  • Anka841

    Dodano 2015-01-14 23:51 przez Anka841

    Samochód firmowy nie-vatowca

    W jaki sposób księgować w PKPiR wydatki na samochód (paliwo, ubezpieczenie, naprawy) wprowadzony do ewidencji środków trwałych, jeśli nie jest się vat-owcem, a używa się auta na firmę i prywatnie? Auto było kupione z dotacji, ma współwłaściciela, który ma określony umową 1% wartości auta (ze względu...

  • hondaa121

    Dodano 2014-06-22 14:58 przez hondaa121

    Wpisanie samochodu i laptopa do środków trwałych firmy

    Witam!
    Jak należy rozpatrywać laptopa o wartości 2000 zł oraz samochód osobowy o wartości 2900 zł, kiedy chcę rzeczy te przyjąć w użytkowanie w swojej działalności? Tak samochód, jak i laptop są moją własnością.
    Za poradą znajomego księgowego wrzuciłam tak jedno, jak i drugie w koszty, w całości. Ni...

  • arcman

    Dodano 2017-07-04 13:18 przez arcman

    Rozliczenie zwrotu pieniędzy za laptopa, którego serwis nie zdołał naprawić

    Witam,Mam następujący problem. Oddałem do serwisu laptopa na naprawę. Serwis stwierdził, że laptopa nie da się naprawić i zrobił zwrot poniesionych kosztów zakupu (na podstawie kwoty na pierwotnej fakturze). Jak mam rozpisać zaistniałe wydarzenie w KPiR? Skreślam laptopa z listy środków trwałych (ju...

  • sukurs

    Dodano 2017-07-01 21:12 przez sukurs

    Zakup komputera za pośrednictwem specjalisty

    Co jeśli przy kupnie komputera do działalności gospodarczej, wszystkie przelewy robił mój partner (ze swojego konta), który zna się na sprzęcie (a ja nie), i na moją prośbę składał mi optymalne części, a ja później oddałam mu gotówkę?Czy mogę zaksięgować fakturę w PKPiR lub ewidencji środków trwałyc...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania