eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Czy prowadząc sklep internetowy mogę uśrednić koszt wysyłki, którym obciążam klientów?


2016-01-11 21:19 autor: gosia50

1 936 odsłon

Czy prowadząc sklep internetowy mogę uśrednić koszt wysyłki, którym obciążam klientów?

Czy prowadząc sklep internetowy mogę uśrednić koszt wysyłki, którym obciążam klientów, pomimo, iż kurierowi płace różne stawki, w zależności od gabarytów produktu i jego wagi?

Czy w rozliczeniach księgowych muszę do każdej pojedyńczej transakcji (wysyłki) mieć podporządkowany koszt transportu?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-01-12 08:49 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Z punktu widzenia podatków - można zastosować uśrednienie (zakładam, że faktura od kuriera wchodzi u Pani w koszty, zaś koszt transportu na rachunku/fakturze dla klienta jest Pani przychodem).

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-01-12 23:08 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Nawiązując do pytania i odpowiedzi eksperta:

  Czyli na fakturze można wypisać cene produktu wraz z ceną transportu jako jedną pozycję i traktować ją jako przychód (nie rospisując tego na dwie pozycję czyli na cenę towaru i koszt transportu)? i wtedy fakturę za usługi transportowe są moim kosztem?czy też muszę rozbić to na dwie pozycje na fakturze i jeżeli zakup towaru wyniosił 1000 zł a koszt transportu 30 zł a realnie kurierowi zapłaciłam 20 zł to 10 zł różnicy muszę zaksięgować jako swoje inne przychody?

  Z poważaniem 
  B.Ł

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-01-15 06:59 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Na fakturze jak najbardziej można, podać w jednej pozycji wartość towaru wraz z kosztem transportu. Główną czynnością jest tutaj bowiem sprzedaż towaru, zaś transport jest czynnością jej towarzyszącą i dla podatku VAT należy ją rozliczać tak samo.
  Można jednakże również wykazywać ten transport w osobnej pozycji pamiętając, aby opodatkować go tą samą stawką VAT co sam towar. W podatku dochodowym nie księgowałbym tej pozycji w pozostałych przychodach, a tam gdzie sam towar, czyli przychody ze sprzedaży towarów i usług.

  To Pan zamawia kuriera i Pan za niego płaci. Stąd wystawiona przez niego faktura w pełni stanowi Pana koszty uzyskania przychodu, bez względu na to, czy transportem tym docelowo obciąży Pan nabywcę czy nie (np. tzw. transport gratis) oraz w jakiej wartości.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • kasianka23

  Dodano 2014-03-25 13:35 przez kasianka23

  Faktura a paragon

  Witam,
  jestem sklepem internetowym. Kupuje w sklepach stacjonarnych towar, zbieram paragony w ciągu miesiąca i pod koniec proszę sprzedawcę o wystawienie faktury zbiorczej. Jaka datę na fakturze ma wypisać sprzedawca?Jaka data będzie na fakturze, jeśli przyjdę np. po 2 miesiącach i zechcę otrzymać f...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-12-20 21:25 przez konto usunięte

  Działalność, samochód prywatny, ryczałt, ewidencja, kilometrówka

  Prowadzę działalność w mieście > 500000 mieszkańców. Czy mogę sobie przyznać ryczałt 700 km? Czy każdego dnia muszę opisywać trasę (jest to często do 7 miejsc na terenie miasta)? Po przejechaniu 700 km mam faktury na paliwo za 400 zł, a ryczałt wynosi 585,06 zł.
  Którą wartość mogę wpisać jako koszt ...

 • ewelinkaaa

  Dodano 2019-02-05 15:30 przez ewelinkaaa

  Kwestia podatku przy nowej działalności gospodarczej

  Mianowicie w dniu dzisiejszym złożyłam wniosek o wpis CEIDG, w którym należało zadeklarować formę opodatkowania. Formę, którą zakreśliłam, była to forma rozliczenia ryczałtowego lecz nie jestem pewna, czy w mojej działalności jest ona odpowiednia.Rodzajem firmy będzie sklep internetowy z odzieżą prz...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-11-08 18:38 przez konto usunięte

  Płatności za firmę z konta prywatnego

  Prowadzę działalność na PKPiR. Do tej pory zawsze płatności za wydatki firmy były dokonywane z konta bankowego firmowego, ale w październiku mój mąż się pomylił i zapłacił kilka faktur z mojego konta prywatnego. Czy mogą być z tego jakieś konsekwencje?

 • Jola

  Dodano 2013-10-03 19:51 przez Jola

  Refinansowanie kosztu transportu

  Witam,
  czy prowadząc sklep internetowy, na razie bez kasy fiskalnej, mogę współpracować z firmą, u której kupuję towar w kwestii przesyłek? Ta firma wysyłałaby swoim kurierem moje paczki do moich klientów (osobne specyfikacje), a później na koniec miesiąca wystawiałaby mi fakturę VAT za te paczki (r...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania