eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Podatek za ubrania ściągane z Chin a rozliczenie ryczałtowe


2016-01-08 22:24 autor: ciras4

4 683 odsłon

Podatek za ubrania ściągane z Chin a rozliczenie ryczałtowe

Dzień dobry,

w związku z założeniem działalność byłbym wdzięczny za udzielenie mi odpowiedzi/podpowiedzi w danych kwestiach :

Działalność zarejestrowana wraz z rozpoczęciem tego roku 1.01.2016 r
PKD 47.91.Z
47.82.Z
47.89.Z
47.99.Z

Wybrane rozliczenie ryczałtowe, zgłoszenie do ZUS. Towar (ubrania) są sprowadzane z Chin drogą pocztową, brak dowodu zakupu - jedynie dane na paczce (tak naprawdę wszystko się na nich znajduje): co, ile i za ile, od kogo i dla kogo.

Czy może być to traktowane jako dowód zakupu? Czy jestem zobowiązany do opłacania dodatkowego VAT za wartość paczki? Dodatkowo na większości paczek jest zielona pieczątka "Towar dopuszczony do obrotu'" - jednak często rozmazana.

Podczas działalności gospodarczej - ryczałtowej, niezbędna jest kasa fiskalna? Czy jedynymi dowodami transakcji są wpłaty na konto firmowe? I z tego rozliczam 3% podatek?

Chętnie również wysłucham dodatkowych informacji dotyczących terminów płatności. Przy zakładaniu działności zostałem poinformowany, że następnym krokiem jest zgłoszenie do ZUS, a następnie czekanie i zgłoszenie się przed 10.02.2016

Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-01-11 07:29 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Przede wszystkim powstaje tutaj problem VAT-u oraz cła od importowanych towarów. Nie miałem z powyższym nigdy do czynienia, niemniej ktoś tutaj musi dokonać odprawy celnej.
  Rozumiem, że ta pieczątka - dopuszczona do obrotu - jest z urzędu celnego, czyli odprawa miała miejsce - czy aby czasem poczta nie obciąża Pani dodatkowymi opłatami za załatwianie spraw celnych? - często takie postępowanie jest spotykane w firmach kurierskich.

  Co do dokumentacji - w przypadku zakupu towarów należy gromadzić dowody zakupu - nawet jak się jest na ryczałcie. Skoro nie ma innych, to proszę przynajmniej gromadzić dane zawarte na pakczach.

  Rozliczeń krajowych - mamy do czynienia jedynie ze sprzedażą wysyłkową, czy też będzie prowadzona sprzedaż stacjonarna. Co do zasady z kasy fiskalnej przysługuje zwolnie z uwagi na wysokość obrotów. Można też skorzystać z innego, ale wymagającego dodatkowej ewidencji i tyczy się ona jedynie sprzedaży wysyłkowej. Otóż zwolniona jest dostawa towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi), jeżeli dostawca towaru otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres);

  Co do określenia powstawania przychodu - trochę za mało informacji. Będą to m.in. wpłaty na konto. Niemniej moment powstania przychodu będzie różny w zależności od tego, czy płatność nastąpi z góry czy za pobraniem. W przypadku sprzedaży stacjonarnej należy prowadzić zestawienia takiej sprzedaży, aby móc określić ich przychód.
  Do 10 następnego miesiąca trzeba zapłacić składki do ZUS. Podatek płacimy do 20-tego następnego miesiąca (za dany miesiąc). Polecam kalkulator: http://www.podatki.egospodarka.pl/kalkulator/ryczalt-ewidencjonowany-zaliczka-na-podatek

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-01-11 09:38 autor odpowiedzi: ciras4

  Dzień dobry,

  dziękuję za tak szybką odpowiedź. Paczki dochodzą bez dodatkowych opłat, ze względu na niską
  wartość są zwolnione z podatku - prezent 45 euro, towar między przedsiębiorstwami do 22 euro.
  Poproszę Chińską obsługę aby wysyłała jako towar, nie jako prezent. .

  Sprzedaż będzie tylko wysyłkowa - sklep internetowy.
  Czy w przelewie wystarczą takie dane jak Imię, nazwisko oraz numer zamówienia ?
  Mam zamiar korzystania z przelewów PayU i nie wiem czy jest możliwość wymogu danych w przelewie.


  Płatności będą wykonywane tylko z góry, na firmowe konto bankowe

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-01-11 10:48 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  No to trochę nam się rozjaśniło - maleńkie te paczki. Faktycznie mamy takie zwolnienie w ustawie o VAT, z tym że - no właśnie - przy 45 euro terzeba bardzo uważać. Przede wszystkim przesyłki takie muszą mieć charakter okazjonalny, muszą być dokonywane od jednej osoby fizcznej dla drugiej osoby fizycznej, jak też ilość i rodzaj towarów nie mogą wskazywać na ich przeznaczenie handlowe.
  Nadto odbiorca może być obowiązany do uiszczenia opłat na rzecz nadawcy w związku z otrzymaniem przesyłki.

  Ze zwolnieniem do 22 euro też radzę uważać. Nie stosuje się go bowiem do towarów importowanych w drodze zamówienia wysyłkowego (co to zamówienie wysyłkowe - wyjaśniał np. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, interpretacja IPPP2/443-497/09/10-3/S/BM/AK z 2010.12.15; Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, intepretacja IPPP2/443-497/09-2/BM z 2009.07.17) - wskazuję na zagrożenia - trudno powiedzieć jak do tematu podejdzie urząd celny. Na kilka paczek pewnie machnie ręką, ale przy większej ilości już niekoniecznie.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-01-14 22:27 autor odpowiedzi: ciras4

  Dziękuję za tak szybką odpowiedź.

  Nie mniej jednak z otwarciem działalności się trochę pośpieszyłem, i już jest otwarta bez dopracowanych detali. Mija już drugi tydzień działalności a ja ciąglę oczekuję na założenie konta firmowego, więc w CEIDG nie ma dodanego konta, co się wiąże z żadnymi obrotami, dochodami. Jak to potraktuje skarbówka ? Czy oprócz ZUS ponoszę jakieś dodatkowe opłaty ?

  joannaj skomentował/a odpowiedź 2016-02-18 21:47

  Witam, mam podobnie tylko , że planuje zabawki.. też zastanawaim sie jak załatwić/ opinać cło i vat ? generlanie chciałabym legalnie ale moje paczki tez beda do 100 zł z 10 w miesiącu.. też ryczałt .. chciałabym to zamawiac na firme ale nie wiem jak sie zabrac do tego aby juz opłacic ten vat dla święgo spokoju to jakaś czarna magia. zamawiał juz pan cos na firmę jak to doszło? człowiek chce na legalu prowadzic biznes a tu same kłody !

  joannaj skomentował/a odpowiedź 2016-02-18 21:53

  ja zamierzam od marca ale juz tak sie pogubiłam jak załatwić ten vat bo cła raczej nie zapłace do 150 E , że chyba zrezygnuję, ale mam juz kilka zamówień w drodze na osobe fizyczną bo powiedzieli mi , że mozna szybciej..... aha co jeszcze z tym znakiem CE ? gdzie go musze nabyć? a może zamawiać na fizyczną ? do 10 paczek w miesiaću nic sie nie stanie prosze o pomoc...

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-01-15 06:42 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Skarbówka nijak tego nie potraktuje ;) - nie od pierwszego dnia prowadzenia firmy trzeba uzyskiwać przychody. Konto bankowe można zgłosić do CEIDG później. Brak przychodu to brak podatku przekazywanego do US, o czym tego nie trzeba powiadamiać (nie wysyłamy żadnej informacji). W takim przypadku płaci Pan jedynie składki do ZUS.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-10-12 11:38 autor odpowiedzi: Bolek

  A czy problem przy imporcie towarów mozna rozwiązać w ten sposob, zeby zamawiać towar w wiekszych ilościach - przekraczających owe 150 euro i 22 euro, wtedy urzad celny cli paczkę,  dolicza VAT ktorry placimy u listonosza. Czy wtedy dostanie,y dokumentu ze dokonalismy oplat celno skarbowych i możnadalej legalnie sprzedać towar?
  Bolek zaktualizował/a odpowiedź 2016-10-12 11:39
  Przepraszam za błędy, pisane szybko i na telefonie.
  Bolek zaktualizował/a odpowiedź 2016-10-12 11:43
  Jeszcze jedno pytanie,  czy rozliczenie przez Urząd Celny zwalnia nas z odprawy dokonywanej przez agencję celną ( czy dostaniemy dokument sad, ktory jest chyba wymagany do późniejszego rozliczenia?). Czy sprowadzają np. elektronikę lub zabawki trzeba udać sie do np sanepidu lub czy potrzeba jakiś innych zezwoleń - recykling lub ochrona środowiska.?

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • kuna2

  Dodano 2015-12-23 12:51 przez kuna2

  Prowadzę firmę na ryczałcie 3% - sprzedaż tylko internetowa. Czy jestem zwolniona z kasy?

  Witam.od czerwca br. prowadzę działalność gospodarczą opierającą się na sprzedaży ubrań przez internet (sprowadzam z zagranicy, towar bezpośrednio wysyłany jest do klienta). Firmę mam zarejestrowaną na ryczałt 3%, dodatkowo prowadzę książkę przychodów i rozchodów, w której opisuję każdą transakcję i...

 • Aellaz

  Dodano 2018-04-15 09:42 przez Aellaz

  Ryczałt 5,5% a VAT UE

  Witam, będę wyjeżdżał do Niemiec do pracy na własnej firmy. Poinformowano mnie, że muszę posiadać VAT UE i teraz moje pytanie: czy jak już zdobędę NIP europejski, automatycznie przechodzę na VAT. Czy w Polsce jestem z niego nadal zwolniony? VAT opłacam tylko w Niemczech czy jak to wygląda? Jestem w ...

 • olapsiara

  Dodano 2015-07-24 19:45 przez olapsiara

  Hotel dla psów a obowiązki przedsiębiorcy

  Chciałbym otworzyć hotel dla zwierząt. Działalność połączyłbym również ze szkoleniem psów. Chcę być na ryczałcie lecz nie wiem, jaki procent od podatku muszę zwrócić do urzędu skarbowego i czy powinnam posiadać kasę fiskalną?

 • DomiW

  Dodano 2015-04-29 11:53 przez DomiW

  Czy salon kosmetyczny podlega podatkowi zryczałtowanemu?

  Witam,
  planuję otworzyć działalność gospodarczą, chciałabym opłacać podatek zryczałtowany.
  Czy salon kosmetyczny podlega takiemu podatkowi? Jeśli tak, to jaka jest stawka takiego podatku od takiej działalności? Czy muszę powiadamiać pisemnie Urząd Skarbowy o opłacaniu tego podatku czy wystarczy, że ...

 • Manaolba

  Dodano 2015-03-12 08:55 przez Manaolba

  Zakładam działalność gospodarczą. Co mnie obowiązuje?

  Witam,dzięki dotacji z PUP chcę założyć działalność gospodarczą - warsztat samochodowy. Spodziewany miesięczny zysk brutto to ok. 3500 zł. Proszę o podpowiedź: * czy z Urzędem Skarbowym mogę rozliczać się ryczałtem 8,5%?* w jakiej wysokości będę odprowadzał składki ZUS?* jaką przyjąć stawkę amortyza...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania