eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Wigilia firmowa, upominki dla klientów.


2015-11-25 21:42 autor: stokrotka1205

1 984 odsłon

Wigilia firmowa, upominki dla klientów.

Witam,

firma organizuje wigilię firmową w restauracji dla swoich pracowników. Otrzymała już fakturę zakupu z restauracji na usługę gastronomiczną. Można zaliczyć w koszty? Czytałam, że tak o ile spotkanie służy motywacji :)
I że trzeba też przygotować jakieś potwierdzenia w postaci planu spotkania itd. Rozumiem też, że VAT nie podlega odliczeniu?

Jeszcze sprawa upominków dla klientów :) Firma postanowiła wręczyć prezenty swoim klientom w postaci koszy ze słodyczami, które sama przygotuje. Prezent nie będzie dużej wartości - raczej do 100 zł. Otrzymałam już fakturę na kosze wiklinowe i słodycze. Czy można wliczyć w koszty? Co z VAT-em? Znalazłam też informację że należy prowadzić ewidencję komu i w jakiej wartości taki prezent się przekazało.

Dziękuję za pomoc.
 

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-12-02 06:26 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Wigilia - może być kosztem. Jeżeli faktura jest na usługę restauracyjną, VAT-u z niej odliczyć nie można. Wartość brutto ląduje w kosztach.

  Upominki - VAT - mamy definicję prezentów małej wartości. jeżeli się w nich mieścimy, to VAT naliczony odliczamy, a należnego nie naliczamy. Prezent małej wartości to jednak 10 zł (cena jednostkowa) bądź 100 zł na rok, jeżeli prowadzona jest ewidencja osób obdarowanych.
  Co do podatku dochodowego - no właśnie - pytanie, czy nie będzie to podchodzić pod reprezentację. Jeżeli kosz taki spełni funkcję reklamową, jak najbardziej kosztem będzie mógł być, jeżeli jednak to typowa reprezentacja - mamy bezpośrednie wyłączenie z kosztów podatkowych.

  stokrotka1205 skomentował/a odpowiedź 2016-03-04 09:40

  Dziękuję bardzo za odpowiedź. Odnośnie koszy dla klientów. Otóż moja poprzedniczka w roku wcześniejszym z faktury zakupu słodyczy i faktury zakupu koszy nie odliczyła VAT-u i kwotę brutto ujęła na koncie "pozostałe koszty nie stanowiące KUP". Podejrzewam, że kosze nie były w żaden sposób oznaczone logiem firmy. Czy postąpiła poprawnie?

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-03-08 19:58 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Czyli poprzedniczka zachowała się bezpiecznie i tych wydatków nie ujęła w rachunku podatkowym. Mówiąc innymi słowy wydatki te nie zostały przez nią uznane za koszty, które zmniejszają dochód.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • kaśka1001

  Dodano 2014-02-10 21:58 przez kaśka1001

  Odliczenie VAT tytułem prenumeraty

  Fakturę za prenumeratę na rok 2014 otrzymałam w listopadzie 2013 r. Kiedy należy odliczyć VAT i z jaką datą dać w koszty?

 • kea7

  Dodano 2014-05-07 19:11 przez kea7

  Spotkanie świąteczne dla pracowników a koszty małej firmy

  Sprawa niby poruszana wielokrotnie, jednakże dla mnie stale niejasna, a przecież dotyczy w jakimś stopniu raczej każdej firmy. Coraz częściej małe firmy rezygnują z przygotowywania tych tradycyjnych, świątecznych spotkań w firmie we własnym zakresie, jak to często się odbywało do niedawna.
  Firma zat...

 • Miśka53

  Dodano 2015-07-08 13:53 przez Miśka53

  Zakup nieruchomości a odliczenia VAT

  Spółka z o.o. kupuje nieruchomość, w której prowadziła działalność od właściciela spółki akcyjnej. Kwota 250000 zł będzie spłacana w ratach miesięcznych przez 5 lat. Raty te będą oprocentowane 7% przez sprzedającego. Część nieruchomości jest opodatkowana VAT-em (budynki). VAT również będzie spłacany...

 • Violet

  Dodano 2016-08-18 11:12 przez Violet

  Jak zaksięgować faktury za leasing operacyjny samochodu osobowego w 2016 roku?

  Mam działaność gospodarczą, prowadzę PKPiR i jestem VAT-owcem.Kupiłam samochód osobowy na firmę. Forma zakupu: leasing operacyjny.Samochód wykorzystywany zarówno w firmie jak i prywatnie.Mam pytanie:- jak obecnie wliczam w koszty faktury za czynsz (kwotę netto z faktury?)- jak wliczam w koszty faktu...

 • Kate8625

  Dodano 2016-02-04 16:08 przez Kate8625

  Jak zaewidencjonować w KPiR fakturę korygującą?

  Jak prawidłowo zaewidencjonować w KPiR fakturę korygującą (korekta dotyczy zwrotu towarów, jest to faktura zakupowa) wystawioną 22.12.2015 r., którą otrzymałam dnia 03.02.2016 r.? Data zakupu towarów, których dotyczył zwrot to 18.11.2015 r. Jak postąpić z VAT-em?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania