eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Założenie identycznej działalności jak żona i wybór opodatkowania


2015-10-17 19:01 autor: Jorgos67

5 335 odsłon

Założenie identycznej działalności jak żona i wybór opodatkowania

Witam,

czy mogę założyć identyczną działalność gospodarczą jak żona (budowlanka) i rozliczać się w formie ryczałtu? Zaznaczam, że małżonka od początku płaci podatek liniowy i niestety osiągnęła przychód w 2015 roku - 150 tys. euro, co dyskwalifikuje ją do przejścia na ryczałt.

Czy urząd skarbowy nie dopatrzy się działania na szkodę, jeśli większość prac w przypadku założenia działalności przeze mnie będę wykonywał ja? Czy w przypadku ryczałtu będą płacił dużo mniejszy podatek?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-10-18 19:30 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Prawo o swobodzie działalności gospodarczej umozliwia każdemu założenie DG o takim profilu, który nie jest zabroniony przepisami szczególnymi. Może Pan załozyć taką samą działalnosć jak żona, teściowa czy tez sąsiad. Kwestia wyboru sposobu opodatkowania to zupełnie inna sprawa i należy ją rozważać indywidualnie znając wszystkie aspekty działalności.

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-10-19 05:56 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Dokładnie. Trudno powiedzieć, która forma opodatkowania działalności gospodarczej będzie korzystniejsza bez znajomości przychodów i kosztów ich uzyskania prowadzonej firmy.
  Do symulacji można wykorzystać kalkulator: http://www.podatki.egospodarka.pl/kalkulator/podatek-dochodowy

  Jorgos67 skomentował/a odpowiedź 2015-10-19 06:27

  Dziękuję za kalkulator. Ale nie takie pytanie zadawałem i nie o to mi chodziło. Ja już wiem że chciałbym wybrać ryczałt . Wiem to na podstawie analizy działalności małżonki która do tej pory prowadziła i prowadzi identyczną działalność jaką chcę i ja założyć. Moje pytanie brzmi czy mogę się rozliczać w formie ryczałtu jeśli moja małżonka prowadzi identyczną działalność w tym samym miejscu rejestrowym będąc na podatku liniowym. Po prostu mam wątpliwości czy dla urzędu skarbowego mogą zachodzić przesłanki takiego manewrowania po pierwsze kosztami jak i przychodami by unikać płacenia większego podatku. Podam przykład :mamy zlecenie na wykonanie remontu domu , klienta nie interesuje czy to robi firma moja czy małżonki firma - remont ten będzie odbywał się praktycznie bez kosztowo wówczas wykonuję i fakturuję ja będąc na ryczałcie 5,5 % , inny przykład mamy remont domu gdzie jest sporo kosztów (materiały narzędzia) wówczas fakturuje to małżonka ponieważ może wsadzić te koszty będąc

  Jorgos67 skomentował/a odpowiedź 2015-10-19 06:31

  na podatku liniowym i w sumie zapłacić mniejszy podatek. Całość wygląda korzystnie ale czy nie zachodzi własnie ten problem dla urzędu skarbowego że wykorzystujemy różne stawki by uniknąć większego opodatkowania. Stąd moje pytanie czy mogę być na ryczałcie przy tej samej działalności i w tym samym miejscu rejestrowym co małżonka która jest na liniowym?

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • LukaszZ1234

  Dodano 2020-06-24 16:45 przez LukaszZ1234

  Ryczałt czy podatek liniowy z VAT

  Witam Pracuje z żoną na umowie o pracę ale również inne realizuje zlecenia (dotychczas umowy o dzieło z przekazaniem praw autorskich - tworzenie oprogramowania - automatyka przemysłowa). Mój dochód z umowy o pracę to 120 tys. natomiast żony 60 tys. (jesteśmy wspólnie na granicy drugiego progu podatk...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-12-28 16:14 przez konto usunięte

  Jaką formę rozliczenia mogę przyjąć?

  Witam,
  do końca tego roku wspólnie z mężem prowadziliśmy działalność gospodarczą. Od przyszłego roku chcę rozpocząć prowadzenie firmy sama. Mąż jest VAT-owcem i jest na na liniówce 19%. Czy to prawda, że ja nie będę mogła być też na VAT?

 • MagdalenaK80

  Dodano 2019-01-26 10:18 przez MagdalenaK80

  Jak rozliczyć PIT?

  Witam! Do czerwca 2018 roku pracowałem na etacie, a od lipca założyłem własną działalność gospodarczą, jestem na ryczałcie. Czy za pierwszą część roku mogę rozliczyć się z niepracującą żoną?

 • adamadam85

  Dodano 2013-06-19 13:28 przez adamadam85

  Opodatkowanie ryczałtem ewidencjonowanym a spółka cywilna

  Oprócz działalności gospodarczej, którą prowadzę (podatek liniowy), mam także spółkę cywilną, która zajmuję się wynajmem dwóch lokali handlowych. W przyszłości planuję założyć kolejną spółkę cywilną, która zajmie się wynajmem powierzchni handlowych.
  Czy mogę skorzystać z ryczałtu, jako formy opodatk...

 • Młoda Firma

  Dodano 2015-07-06 21:27 przez Młoda Firma

  Firma w Polsce a praca w Belgii

  Witam, mam taki mały problem, a już przeczytałem milion forumowych rad i nic z nich nie wynika.Zamierzam otworzyć działalność w Polsce, tzn. prace magazynowe i pracować w Belgii. Mam kilka pytań:1. Jaki rodzaj działalności jest najkorzystniejszy dla mnie tzn. zasady ogólne, ryczałt itd.?2. VAT-owiec...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania