eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Sprzedaż na allegro. Kiedy wystawić paragon?


2015-10-13 22:56 autor: pabu

16 926 odsłon

Sprzedaż na allegro. Kiedy wystawić paragon?

Witam,

sprzedaję na allegro różne rzeczy (jestem producentem ozdób weselnych, dodatków krawieckich, dodatków okolicznociowych). Od października musiałem zakupić kasę fiskalną.

Moje pytanie - KIEDY muszę wystawić paragon za zakupiony przez klienta towar?
Czy w dniu sprzedaży (czyli wpłaty na konto PayU)? Czy w dniu wysyłki towaru do klienta?

Dla ułatwienia, nie mam wysyłek za pobraniem - tylko wpłaty PayU lub na przelew na konto. Nie interesują mnie również faktury dla firm. Chodzi o same paragony dla osób fizycznych!

Bardzo często nie ma mnie przy komputerze i odbieram zamówienia np. po 2 dniach od wpłaty albo nie mam, jak zrobić paragonu/raportu dziennego gdy sprzedaż jest godzinie 23.45. Czy poprawne jest wystawianie paragonu w dniu wysyłki?

Nie mówię również o zamknięciu miesiąca - bo wtedy rzeczywiście muszę chyba wystawić paragony za wszystkie wpłaty w danym miesiącu ?? Mimo że wysyłka jest np. 3 dnia kolejnego miesiąca.

Z góry dziękuje za odpowiedz

Pytanie zaktualizowano 2015-10-13 23:08

Jeżeli to ma jakieś znaczenie - jestem producentem i wszystkie towary które sprzedaje są robione na zamówienie, dlatego potrzebuję 3-4 dni na wytworzenie produktu. Jest to wyraźnie napisane na każdej aukcji - towar wykonywany za zamówienie. Nie jestem sklepem w którym towar jest na półce / w magazynie.

Pytanie zaktualizowano 2015-10-13 23:10

P.S. II
nie jestem płatnikiem podatku VAT

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-10-14 09:09 autor odpowiedzi: Renata Naworol CS i-BHP

  w twoim przypadku dzień sprzedaży = dzień wysyłki. przyjmij do wszystkich sprzedaży taka samą zasadę i będzie ok.

  pabu skomentował/a odpowiedź 2015-10-14 09:22

  OK, dziękuje za informację

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-10-14 15:07 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Czy aby na pewno? W podatku VAT otrzymanie zapłaty jest bardzo mocno powiązane z powstaniem obowiązku podatkowego, a co za tym idzie, także zaewidencjonowaniem obrotu.

  pabu skomentował/a odpowiedź 2015-10-14 15:33

  Ano właśnie. Tylko czy przepisy dotyczące podatku VAT również dotyczą ustawy/rozporządzenia dotyczącego kas fiskalnych. Moja księgowa uważa że powinno się wystawić w dniu którym dostaje maila od allegro o wpłacie do PayU, czyli w sumie w dniu sprzedaży. Ale to jest zupełnie oderwane od rzeczywistości - a co gdy sprzedaż mam o 23:50 i o 00:30 ? Nie mam szans "zamknąć dnia". Dwa gdy mam duża sprzedaż i towar się tworzy to przez te kilka dni muszę trzymać paragony i później je dopasowywać do klienta przy wysyłce. Handluje drobnicą i w sezonie dziennie mam 15-20 transakcji a wysyłki za tydzień. Chodzi mi również o doświadczenie innych - czy przy kontroli ktoś w ogóle zwraca na to uwagę (datę) ? Ważne żeby w miesiącu się zgadzało i żeby to zewidencjonować. Ja w żaden sposób nie chce uciekać od wystawienia paragonu, żeby była jasność. Tylko po prostu wystawiając w dniu wpłaty nie mam możliwości zamknięcia dnia, albo po prostu fizycznie jestem w delegacji i w biurze jestem za 1-2 dni.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-10-16 13:05 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Przepisy dotyczące podatku VAT przede wszystkim dotyczą także przepisów w zakresie kas fiskalnych. Powiem więcej. Na podstawie ustawy o VAT funkcjonują regulacje tyczące się właśnie kas fiskalnych.
  Niemniej najpierw głęboki wdech i na spokojnie ;)
  Przede wszystkim nikt Panu nie będzie kazał "nabijać" na kasie sprzedaży o 23.50. Normalnym jest, że takie postępowanie jest nierealne. Stosownej operacji dokonujemy dopiero, gdy się o niej dowiedzieliśmy. Jeżeli zatem maila o wpłacie albo wyciąg bankowy otworzymy dnia następnego bądź jeszcze kolejnego, wtedy ze spokojem ujmiemy tę operację na kasie fiskalnej. Jedyne o czym należy tutaj pamiętać, to że późniejsze zaewidencjonowanie nie zwalnia nas z prawidłowego rozliczenia podatków, co w zasadzie istotne jest tylko na przełomie miesięcy.
  Co do daty powstania przychodu. Ustawa o podatku dochodowym mówi, że co do zasady przychód powstaje w dacie wydania towaru/wykonania usługi, wystawienia faktury bądź otrzymania zapłaty. Ważne jest to zdarzenie, które nastąpiło jako pierwsze. Co za tym idzie, w Pana przypadku przychód powstaje w dacie otrzymania należności/zapłaty.
  Aby jednak nie było za fajnie, warto przytoczyć tutaj ostatnie stanowisko organów podatkowych odnośnie właśnie płatności payu, które jest zaprezentowane tutaj: http://www.podatki.egospodarka.pl/117245,Platnosc-Payu-a-data-przychodu-w-podatku-dochodowym,1,70,1.html

  pabu skomentował/a odpowiedź 2015-10-18 10:02

  Dziękuję bardzo za pełną odpowiedz

  eGospodarka.pl - Dział Podatkowy zaktualizował/a odpowiedź 2015-10-20 20:54
  Się polecam :). Pytanie, czy powyższego nie można by też traktować jako otrzymanych zaliczek na poczet przyszłych dostaw towarów (konia z rzędem temu, kto obecnie rozróżni zaliczkę od otrzymania należności ;)). Wprawdzie obowiązku ujęcia transakcji na kasie to nie zmienia, niemniej pozwala później wykazać przychód (w dacie faktycznej realizacji zamówienia).

  PPiotr skomentował/a odpowiedź 2017-06-28 12:47

  "Co do daty powstania przychodu. Ustawa o podatku dochodowym mówi, że co do zasady przychód powstaje w dacie wydania towaru/wykonania usługi, wystawienia faktury bądź otrzymania zapłaty." - tylko które teraz tu wybrać? Czy istotne jest to co nastąpi pierwsze? Co w przypadku, kiedy klient zamawia i płaci za usługę, która trwa przez dłuższy okres czasu? Żeby nie teoretyzować - klient zamawia dostawę jedzenia codziennie przez 2 tygodnie. I w zależności od klienta: 1) płaci przed pierwszą dostawą, 2) płaci po pierwszej dostawie, w trakcie realizacji usługi, 3) płaci po zakończonej usłudze. Zakładając, że wszystko dzieje się w zakresie jednego miesiąca fiskalnego (a więc wystawienie paragonu, o ile ma miejsce we właściwym miesiącu, nie wpływa na rozliczenie z fiskusem za dany miesiąc), kiedy w każdym z tych przypadkach muszę wystawić paragon? I jak się ma do tego idea wystawiania paragonów za całość miesiąca przed jego zakończeniem? Trochę OffTopic, przepraszam, ale takie w sumie rozszerzenie. Bo oczywiście chodzi o to, kiedy klient płaci przelewem, albo wręcz przez PayU/tpay/itd... Dzięki z góry!

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2015-10-06 21:15 przez konto usunięte

  Otrzymana wpłata na konto, brak towaru, anulowanie transakcji, ewidencja na kasie fiskalnej

  Prowadzę sprzedaż przez allegro. Czy w sytuacji gdy otrzymam wpłatę przez PayU za towar, którego np. aktualnie brak i wpłata zostaje zwrócona z salda PayU, czy powinien zostać wystawiony paragon fiskalny za towar, którego defacto nie ma? Jeśli tak, jak go później anulować?

 • konto usunięte

  Dodano 2017-12-29 11:09 przez konto usunięte

  Ryczałt a wysyłka za pobraniem. Kiedy obowiązek podatkowy?

  Jestem na ryczałcie bez VAT - mam kasę fiskalną. Sprzedaje na allegro. Chcę dołożyć do opcji wysyłki - pobranie, tylko po lekturze przepisów nie wiem, kiedy wystawić paragon.Sprzedaż powiedzmy jest 25 listopada, klient odbiera paczkę 29 listopada, a zwrot od poczty/firmy kurierskiej na moje konto ba...

 • magdalena.m

  Dodano 2014-01-22 23:16 przez magdalena.m

  Sprzedaż na allegro. Faktura czy paragon dla osób fizycznych a zmiany VAT 2014

  Witam,
  jestem sprzedawcą w sklepie internetowym oraz na allegro. Do końca 2013 roku po otrzymaniu zapłaty na konto/lub konto payU (po wcześniejszej konsultacji z księgową), wystawiałam fakturę na osobę fizyczną. Jednak po zmianach od stycznia 2014 roku nie wiem, czy nadal jest to dozwolone, czy mam ...

 • mgielka

  Dodano 2019-02-25 22:34 przez mgielka

  Sprzedaż internetowa bez kasy fiskalnej

  Witam serdecznie,prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą - sprzedaż odzieży. Korzystam ze zwolnienia z obowiązku posiadania kasy fiskalnej, ponieważ sprzedaż odbywa się tylko na Allegro (wszelkie wpływy księgowane są na koncie bankowym). Od tego roku jestem również VAT-owcem.Wielu kupujących p...

 • Maria.Z.

  Dodano 2017-02-21 20:10 przez Maria.Z.

  Obowiązek posiadania kasy fiskalnej a płatności przelewem i PayU

  Witam,planuję założyć jednoosobową działalność gospodarczą. Będę sprzedawać przez internet (najpierw Allegro, z czasem za pośrednictwem własnego sklepu online) produkty (artykuły zoologiczne). Będzie to sprzedaż detaliczna, z założenia klientami będą osoby prywatne. Niestety na tym etapie nie jestem...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania