eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Faktura za opakowania


2015-08-17 07:36 autor: Feliks

6 601 odsłon

Faktura za opakowania

Firma otrzymała od producenta piwa fakturę rozliczającą roczny obrót opakowaniami, z adnotacją: "Faktura nie podlega zapłacie, towarzyszy jej dokument techniczny, który ją rozlicza"  

Jak w księgach rachunkowych zaksięgować to zdarzenie?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-08-17 13:32 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    a co oznacza że nie podlega zapłacie? Macie Państwo nadpłatę, po drodze to już zostało zapłacone?

    Feliks skomentował/a odpowiedź 2015-08-17 15:10

    W tym cały szkopuł, że Grupa żywiec raz w roku dokonuje okresowego rozliczenia opakowań. Jeśli w rozliczeniu wyjdzie że oddaliśmy za mało opakowań (butelki, skrzynki, palety) to wystawia fakturę, która wg nich ma służyć jedynie do rozliczenia VAT-u. do Faktury dołączony jest tzw. dokument techniczny, który zawiera te same pozycje co faktura, tyle że ze znakiem minus (wartość brutto). U dołu dokumentu jest informacja że "Niniejszy dokument rozlicza fakturę nr..."

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-08-18 13:01 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Nie no oczywiście - oddaliście Państwo mniej opakowań, aniżeli dostaliście, w związku z tym różnica podlega opodatkowaniu VAT-em. Dlaczego jednak za to nie płacicie? Grupa Żywiec wykłada pieniądze na podatki od takiej "sprzedaży" z własnej kieszeni? A co gdyby było w drugą stronę - czyli oddacie więcej niż otrzymaliście. Rozumiem że wtedy to Wy wystawiacie fakturę na podstawie otrzymanego dokumentu technicznego, niemniej pieniędzy także Wam nie zapłacą?

    Feliks skomentował/a odpowiedź 2015-08-18 14:51

    Tak by było, w zał link do regulaminu obrotu: http://www.grupazywiec.pl/wp-content/uploads/2013/03/Grupa_Zywiec-Regulamin_obrotu_opakowaniami_zwrotnymi.pdf

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-08-26 06:06 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    mam tu pewne wątpliwości.
    W regulaminie jest bowiem mowa o kaucji za opakowania. Ta bynajmniej czasem w przypadku stwierdzenia zbyt małej ilości zwróconych opakowań nie zostanie zaliczona właśnie na poczet tej faktury?
    Jeżeli faktycznie za opakowania Państwo nie płacicie i te są, jagdyby wam "darowane", to trzeba będzie z tego tytułu rozpoznać przychód. Fakturę wystawiają zapewne dlatego, że opakowania niezwrócone są objęte VAT-em.

    Feliks skomentował/a odpowiedź 2015-08-28 12:19

    Prosiłbym o pomoc w ustaleniu kont księgowych przy tych transakcjach Nie wiemy jak zaksięgować dokument techniczny gdyż jest w nim tylko wartość brutto (taka jak w fakturze roliczeniowej, bez rozbicia na netto i vat.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 4 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • pati2x

    Dodano 2015-07-19 20:00 przez pati2x

    Czy można pominąć faktury?

    Prowadzę działalność budowlaną. Ostatnio zakupiłam okna, ale one nie są moimi kosztami. Czy muszę jakąkolwiek fakturę zaksięgować - czy mogę niektóre pominąć skoro nie są kosztami działalności tylko są naszymi kosztami prywatnymi? Rozliczam się miesięcznie i PKPiR.

  • karo33

    Dodano 2015-06-30 20:10 przez karo33

    W jakiej pozycji PKPiR księgować zakup przewodów elektrycznych czy kształtowników?

    Dzień dobry! Mam działalność gospodarczą na zasadach ogólnych, robię kute płoty z kształtowników i instalacje elektryczne. Czy zakup kształtowników czy przewodów elektrycznych księguję w poz. 10 czy poz. 13 w PKPiR?

  • kasik

    Dodano 2015-03-10 11:46 przez kasik

    Jak zaksięgować fakturę?

    Jak zaksięgować fakturę otrzymaną 31.12.2014, a towar dostarczono do firmy 10.01.2015.Jak ująć w księgach 2014 roku i jak w 2015 roku?

  • Dorotus

    Dodano 2015-02-17 13:26 przez Dorotus

    Księgowanie faktur kupna

    Czy mogę jakoś połączyć faktury od jednego sprzedawcy np. za auostradę, żeby nie mieć tak dużo takich samych pozycji w księdze PKiPR? Z jakim wtedy nr faktury je wpisać?

  • jerzu

    Dodano 2015-02-11 14:52 przez jerzu

    Faktura VAT rozliczeniowa a nadpłata. Jak to księgować?

    Otrzymałem z RWE Polska fakturę VAT rozliczeniową, na której to fakturze wykazana jest nadpłata. Do tej pory w takim przypadku otrzymywałem fakturę korygującą VAT. Skontaktowałem się z BOK RWE i po długiej rozmowie i konsultacjach z ich działem księgowości dowiedziałem się, że od stycznia, na życzen...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Jak wystawić krajową fakturę z odwrotnym obciążeniem?

    Jak wystawić krajową fakturę z odwrotnym obciążeniem?

    Sprzedajesz stal, złom, sprzęt komputerowy czy do gier, bądź inne podobne towary firmom? Pamiętaj, że jako sprzedawca w wystawianych fakturach nie powinieneś naliczać podatku VAT - ten bowiem rozlicza kupujący. Jak wystawić fakturę na ...

  • Jak księgować faktury za faktoring?

    Jak księgować faktury za faktoring?

    Na pierwszy rzut okaz rozliczenie usługi faktoringu może wydawać się banalnie proste. Fakturę od firmy faktoringowej wrzucamy w koszty i po sprawie. W rzeczywistości sprawa jest bardziej skomplikowana, a jej rozwiązanie zależy w ...

  • Korekta in plus faktury sprzedaży - jak i kiedy rozliczyć?

    Korekta in plus faktury sprzedaży - jak i kiedy rozliczyć?

    Wysoka inflacja jest odczuwalna w wielu sektorach gospodarki. Nie jest ona obca również podmiotom zajmującym się wynajmem nieruchomości. Wielu wynajmujących próbuje zwiększyć wynagrodzenie za swoje usługi nie tylko na przyszłość, ale ...

  • Ujęcie duplikatu faktury kosztowej w kosztach podatkowych firmy

    Ujęcie duplikatu faktury kosztowej w kosztach podatkowych firmy

    Koszty podatkowe ujmuje się na podstawie dowodów potwierdzających ich poniesienie. Tymi są m.in. faktury wystawione przez dostawców i towarów i usług. Co w sytuacji, gdy przedsiębiorca dysponuje jedynie duplikatem takiego dokumentu? Kiedy go ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania