eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Działalność artystyczna a podatki


2015-08-03 23:56 autor: Pseudoartyst

3 658 odsłon

Działalność artystyczna a podatki

Witam,

przeszukiwałem różne fora i artykuły dotyczące podatków i działalności artystycznej, ale nie odpowiadają one na wszystkie pytania.

Konkretnie chodzi o rysowanie obrazów 'cyfrowych' na zamówienie dla klientów indywidualnych (nie przedsiębiorców), głównie zagranicznych, głównie spoza Europy. Chciałbym rozpocząć taką działalność (rynek wydaje się spory), jednak mam szereg wątpliwości, dotyczących podatku VAT, kosztów uzyskania przychodu i ogólnie formy rozliczania się z klientem.

Większość klientów na tego typu rynku jest anonimowa, więc trudno o jego dane. Dalej, czy należałoby się 50% czy 20% kosztów uzyskania przychodu? I co w przypadku darowizn? Bo rozumiem, że na taką działalność musiałbym założyć własną firmę? I w sumie niespecjalnie orientuję, jak wygląda sytuacja ze składkami jakie trzeba płacić - czy są zwolnienia dla nowych firm? W ogóle jak by wyglądał VAT i dochodowy przy takiej działalności.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-08-05 07:10 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Przede wszystkim - jak działalnosć gospodarcza, to koszty uzyskania przychodu rzeczywiste, a nie ryczałtowe (20% lub 50%). Inaczej mówiąc, to na co mamy rachunki/faktury - w koszty co do zasady będzie mogło być zaliczone. Nic więcej.

  Pseudoartyst skomentował/a odpowiedź 2015-08-08 12:22

  Hm... rozumiem. Po prostu widziałem takie progi w jakichś artykułach... Tak czy inaczej Niemniej - jak w takim przypadku jest z VAT i dochodowym przy niskich rocznych dochodach?

  Pseudoartyst skomentował/a odpowiedź 2015-08-08 12:27

  I jaka forma opodatkowania dochodowego jest w tym przypadku "najlepsza"?

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • blodeuwedd

  Dodano 2013-10-19 19:42 przez blodeuwedd

  Działalność artystyczna a podatek. Jak się rozliczyć?

  Proszę o pomoc w następujących sprawach:
  1. Zamierzam sprzedawać w sieci wykonane własnoręcznie obrazy, jestem zatrudniona na zasadzie umowy o pracę (architekt). Czy w takiej sytuacji powinnam zakładać działalność artystyczną lub gospodarczą?
  2. Sprzedaż ma mieć charakter dodatkowego przychodu (dzie...

 • oleczek2

  Dodano 2015-09-10 00:28 przez oleczek2

  Opodatkowanie działalności fitness

  Dzień dobry,otwieram działalność polegającą na prowadzeniu zajęć fitness w różnych obiektach sportowych. Z jakiej formy opodatkowania mogę korzystać? Czy taka działalność jest zwolniona z VAT?

 • konto usunięte

  Dodano 2015-08-26 13:33 przez konto usunięte

  Warsztat samochodowy i zapisy w PKPiR

  Jestem tak niepewna swojej emerytury jak większość Polaków a przejściu na nią nie myślę w ogóle.Mąż ma zamiar otworzyć warsztat samochodowy. Wiem, że musi posiadać kasę fiskalna. Ile czasu ma na założenie kasy od momentu rozpoczęcia działalności? Ma zamiar sprzedawać klientom usługę wraz z częściami...

 • paulina.kkk

  Dodano 2014-06-30 14:34 przez paulina.kkk

  Działalność gospodarcza - jaki to jest z podatkami?

  Witam,
  od pewnego czasu planuję otworzyć działalność gospodarczą z odzieżą dziecięcą. Będzie to przewaga odzieży używanej, ale planuję również wystawiać rzeczy nowe (outlet). Wszystko będę kupowała od dostawców na kilogramy.
  Wyglądałoby to mniej więcej tak, że ciuchy używane wystawiane byłyby na lic...

 • 0629

  Dodano 2016-01-23 21:22 przez 0629

  Czy powinnam być VAT-owcem?

  Witam,zamierzam otworzyć sklep odzieżowy, odzież będę kupował w UE. Nie wiem czy korzystniej być czynnym VAT-owcem czy zwolnionym od VAT-u?Proszę o pomoc i dziękuję.Pozdrawiam

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania