eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / FinanseZmiana składu osobowego spółki cywilnej


2015-07-03 13:29 autor: Gabriela

5 399 odsłon

Zmiana składu osobowego spółki cywilnej

Witam. Mam problem. 2 wspólników X i Y prowadzą spółkę cywilną (udziały: X - 50%, Y - 50%). Są na KPiR. Dnia 30.06.2015 r. do spółki wstępuje wspólnik Z (udziały: X - 50%, Y - 25%, Z - 25%). Z dniem 01.07.2015 r. ze spółki występuje wspólnik Y. Od dnia 02.07.2015 r. w spółce pozostają X i Z (udziały X - 50%, Z - 50%).

Jak przyporządkować przychody i koszty w dniach 30.06.2015 i 01.07.2015? Czy koszty stałe z całego m-ca dzielić przez ilość dni i przyporządkować także nowemu wspólnikowi w czerwcu? Czy może sugerować się jedynie datą wystawienia dowodu księgowego?

Co z odpisem amortyzacyjnym, który co miesiąc księguję na koniec miesiąca, rozbijać na dni czy nie?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-07-06 06:08 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    No właśnie - przepisy milczą w tym zakresie, więc każda przyjęta metoda, o ile ozwierciedla rzeczywistość, jest prawidłowa.
    To, o czym trzeba pamiętać, to że każda zmiana powoduje obowiązek sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury (o czym też należało zawiadomić urząd skarbowy 7 dni wcześniej) oraz na dzień wystąpienia sporządzić wykaz składników majątku.
    Co do kosztów stałych - prawidłowym wydaje się być zarówno przyjęcie proporcji jak i przyporządkowanie kosztu wg daty dokumentu - jak już wskazałem wyżej, ustawa milczy na ten temat stąd każde rozwiązanie jest dobre.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-07-10 10:15 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 15.06.2015 nr IBPBI/1/4511-342/15/AB uznał, że koszty i przychody należy dzielić w stosunku do dnia ich księgowania, a nie proprocją
    http://www.podatki.egospodarka.pl/124725,Smierc-wspolnika-spolki-osobowej-proporcja-nie-wchodzi-w-gre,1,70,1.html

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • wiolett72

    Dodano 2016-08-09 08:34 przez wiolett72

    Wspólnicy spółki cywilnej - sposób prowadzenia księgowości

    Firma jednoosobowa prowadzi PKPiR, czynny VAT. Do firmy chce dojść jeden wspólnik, który prowadzi pełną księgowość z powodu przekroczenia limitu przychodów w innej spółce. Jak rozliczyć nowo powstałą spółkę? Czy spółka musi od momentu wejścia wspólnika prowadzić pełną księgowość?

  • strutek

    Dodano 2015-06-29 20:41 przez strutek

    Spółka cywilna czy jednoosobowa działalność gospodarcza? Podział zysków

    Witam, jestem zatrudniony na stałe (umowa o pracę) w firmie, ale chcę założyć ze znajomym spółkę cywilną. Jednocześnie zanim spółka się rozwinie nie chcę rezygnować z pracy, tylko działać jako podwykonawca w firmie, gdzie już jestem zatrudniony. I tu moje pytanie, jak to jest z rozliczaniem zysków w...

  • Mateooo

    Dodano 2018-07-06 21:15 przez Mateooo

    Koszty spółki cywilnej

    Chcemy założyć 3-osobową spółkę cywilną. Dochodem dzielimy się na umówiony %, 2 z nas jest na KRUS-ie, a trzeci na ZUS-ie.
    Czy to będzie w porządku, jeśli my we 2 płacimy małe składki, a ten 3 dużo większe, a wszystko idzie w koszty spółki? Jak wygląda rozliczenie teoretycznie dochód 40000 zł po odl...

  • KNowak

    Dodano 2013-05-31 13:01 przez KNowak

    Czy występujący ze spółki cywilnej wspólnik może zrzec się przysługującej mu części majątku spółki?

    Jestem wspólnikiem trzyosobowej spółki cywilnej. Moim wkładem do spółki była jedynie praca. Ze względów zdrowotnych podjęłam decyzję o wystąpieniu ze spółki i zamknięciu działalności gospodarczej. Majątek spółki to nieruchomość, na którą spółka brała kredyt oraz towary handlowe.
    Ze względu na to, że...

  • konto usunięte

    Dodano 2013-02-15 11:53 przez konto usunięte

    Ryczałt i spółka

    Witam,
    Prowadzę działalność gospodarczą na ryczałcie i dostałam teraz propozycję żeby być wspólnikiem spółki.
    Czy spółkę mam też rozliczać na ryczałt?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Na początku działalności gospodarczej, z uwagi na ograniczone środki finansowe, przedsiębiorcy bardzo często decydują się na wykorzystywanie w niej swoich prywatnych składników majątku, niekoniecznie wprowadzając je do firmy. Podobnie ...

Przedsiębiorcy często decydują się na prowadzenie działalności gospodarczej w ramach spółki. W celu umożliwienia funkcjonowania takiej spółki wnoszą do niej różnego rodzaju wkłady pieniężne oraz niepieniężne. Część osób po ...

Polski Ład przyzwyczaił nas już do tego, że wiele w nim zmian, które trudno nazwać korzystnymi z punktu widzenia podatnika. Przykładem jest zmiana zasad opodatkowania częściowego wycofania wkładu ze spółki osobowej. Choć zmiana ma swoje ...

Od 1 stycznia 2021 roku spółka komandytowa jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) Jak w związku z tym wygląda kwestia opodatkowania podatkiem dochodowym częściowego zwrotu komandytariuszom wniesionych przez nich wkładów?

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania