eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Spółka cywilna czy jednoosobowa działalność gospodarcza? Podział zysków


2015-06-29 20:41 autor: strutek

3 212 odsłon

Spółka cywilna czy jednoosobowa działalność gospodarcza? Podział zysków

Witam, jestem zatrudniony na stałe (umowa o pracę) w firmie, ale chcę założyć ze znajomym spółkę cywilną. Jednocześnie zanim spółka się rozwinie nie chcę rezygnować z pracy, tylko działać jako podwykonawca w firmie, gdzie już jestem zatrudniony. I tu moje pytanie, jak to jest z rozliczaniem zysków w spółce cywilnej? Ja jako wykonujący zlecenia w firmie (gdzie będę podwykonawcą) muszę wystawiać fakturę pracodawcy na spółkę cywilną czy działalność gospodarczą, którą chyba trzeba założyć przed spółką?

Spółka cywilna będzie miała inny charakter działalności, tzn. inną branżę. Chodzi mi o to, bym nie musiał dzielić mojej pensji (wynagrodzenia za zlecenie jako podwykonawca) ze wspólnikiem, z którym działam.

Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-06-30 08:53 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Jeżeli nie chce się Pan dzielić ze wspólnikime zyskami, to proszę otworzyć firmę na własne nazwisko a nie w formie spółki.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-06-30 09:12 autor odpowiedzi: strutek

  Nie chodzi mi o to by nie dzielić się zyskami w ogóle. Oczywiście zyski będą dzielone po równo w spółce ale zyski generowane w obrębie działalności spółki. Ja jednak będę dodatkowo wykonywał pracę w innej firmie (inna branża), z którą wspólnik nie będzie miał nic wspólnego. Chodzi mi czy mogę mieć własną d.g. i wystawiać faktury za zlecenia pracodawcy na własną d.g. i jednocześnie być w spółce. PKD spółki nie będzie zawierało zakresu mojej działalności gospodarczej. 

  Np. Jestem informatykiem i wykonuje zlecenia dla firmy X, a zakładam spółkę cywilną, która będzie się zajmowała sprzedarzą długopisów (tylko przykłady). Ze wspólnikiem sprzedaje długopisy i dziele się zyskami ale wykonuje też zlecenia informatyczne z którymi wspólnik nie chce mieć powiązań.

  Z tąd moje pytanie czy moge będąc w spółce wystawiać faktury za usługi (jak w tym przykładzie informatyczne) na d.g. i osobno działać w s.c. i sprzedawac długopisy. Czy też muszę założyć osobną d.g.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-06-30 13:46 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Nie ma przeszkód, aby prowadzić działalność gospodarczą zarówno na własne nazwisko jak i w formie spółki cywilnej. W takim przypadku ze wspólnikiem dzielimy się oczywiście jedynie zyskami wygenerowanymi przez spółkę.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2013-09-27 18:02 przez konto usunięte

  Jakie obowiązki ma wspólnik spółki cywilnej?

  Jeden z członków rodziny zaproponował mi przemienienie jego jednoosobowej firmy w spółkę cywilną w celu płacenia niższych składek ZUS. Chciałam dowiedzieć się czy jest to prawdą i czy ja jako wspólnik też będe musiała placić jakieś składki?
  Szczerze powiedziawszy nie wiem jakie będe miała prawa i ob...

 • Gabriela

  Dodano 2015-07-03 13:29 przez Gabriela

  Zmiana składu osobowego spółki cywilnej

  Witam. Mam problem. 2 wspólników X i Y prowadzą spółkę cywilną (udziały: X - 50%, Y - 50%). Są na KPiR. Dnia 30.06.2015 r. do spółki wstępuje wspólnik Z (udziały: X - 50%, Y - 25%, Z - 25%). Z dniem 01.07.2015 r. ze spółki występuje wspólnik Y. Od dnia 02.07.2015 r. w spółce pozostają X i Z (udziały...

 • alex90

  Dodano 2013-03-05 17:57 przez alex90

  Nazwa spółki cywilnej a nazwa przedsiębiorstwa prowadzonego przez jednego ze wspólników

  Witam, bardzo proszę o podpowiedź jak wygląda sytuacja jeśli kilka m-cy temu założyłem działalność potrzebną do zawiązania umowy spółki, która ma hipotetycznie nazwę Iks moje imię i nazwisko, imię i nazwisko drugiego wspólnika. Teraz chciałabym rozpocząć odrębną samodzielną działalność, czy mogę tą ...

 • ewelina_1008

  Dodano 2020-06-05 12:09 przez ewelina_1008

  Ciąża a jednoosobowa działalność gospodarcza

  Dzień dobry. Mam dylemat. Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą od ponad roku. Dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Na razie mogę pracować, ale wiadomo, że potem będę musiała iść na chorobowe itp. Chciałabym żeby w tym czasie przyszły mąż mógł prowadzić firmę. Czy mogę go dopisać jako współw...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-03-18 10:01 przez konto usunięte

  Rozliczenie dochodów z działalności i spółki

  Prowadzę jednoosobową działalność na zasadach ogólnych. Od 1 marca jestem również wspólnikiem spółki cywilnej, która także rozlicza się na zasadach ogólnych. Czy muszę osobno rozliczać podatek dochodowy czy mogę razem?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania