eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Nowe przepisy dotyczące kas fiskalnych


2015-04-18 14:42 autor: Miden

3 512 odsłon

Nowe przepisy dotyczące kas fiskalnych

Czy handel, czyli sprzedaż używanych samochodów osobowych, motorów, ciągników i maszyn rolniczych (wszystkie zakupione i sprzedawane na terenie Polski) powoduje obowiązek wprowadzenia kasy fiskalnej?

Wiem, że samochód jest zaliczany jako towar akcyzowy, więc dlatego jestem podatnikiem VAT, ale czy potrzebna jest kasa fiskalna? Czy dopiero po przekroczeniu progu 20 tys. zł? Mam pytanie również gdy już zainstaluje kasę fiskalną, to jaka pozycja w niej musi być zapisana? Wystarczy tylko np. samochód osobowy, czy musi być marka, model itp. co wiąże ze sobą bardzo dużą ilość pozycji w kasie?

Jak wygląda z księgowaniem, ponieważ będę wystawiał faktury VAT-marża i do tego dołączyć paragon? Jak to wygląda w rozliczeniach, jak to ująć w książce PKPiR oraz jaki VAT zastosować na paragonie?

Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-04-19 12:41 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Handel samochodami nie powoduje automatycznego stosowania kasy fiskalnej. Można tutaj korzystać ze zwolnienia z uwagi na obroty (proszę jednak pamiętać, że w pierwszym roku prowadzenia firmy limit liczy się proporcją).
  Co do samej kasy fiskalnej, na paragonie wystarczy określenie samochód osobowy, motocykl itp., ewentualnie uszczegółowienie do samochód osobowy marki x - konkretnego modelu bym tutaj nie wprowadzał. Proszę bowiem pamiętać, że każdorazowo i tak będzie tutaj wystawiana faktura - będzie ona potrzebna nabywcy do rejestracji pojazdu.
  W przypadku sprzedaży na marżę, w kasie fiskalnej należy wprowadzić dodatkową stawkę podatku, tzw. zero techniczne. Na paragonie nie będzie VAT-u - podobnie zresztą jak i na fakturze marży. Konieczne jest tutaj sporządzenie dodatkowej dokumentacji na cele podatkowe, z której będzie wynikać, jaka była cena zakupu, jaka cena sprzedaży, ile wyniosła marża i ile w związku z tym wynosi podatek.
  W ewidencji VAT wykazujemy jedynie wartość marży oraz należnego podatku. W PKPiR natomiast wartość sprzedaży (a więc kwota z faktury bądź raportu) pomniejszoną o VAT należny wykazany w ewiencji na potrzeby podatku od towarów i usług.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2013-12-17 10:03 przez konto usunięte

  Ewidencja faktury zakupu samochód bez odpisu VAT

  Witam
  Proszę o informację, w jaki spsób wprowadzić do KPiR fakturę zakupu za paliwo na samochód, który nie jest samochodem ciężarowym - nie przysługuje mi odpis VAT-u. Czy wprowadzam to w kwocie netto czy brutto?
  Dodatkowo mam również problem z zakupem kasą fiskalnej. Czy do książki idzie kwota nett...

 • Tomo

  Dodano 2017-10-03 11:35 przez Tomo

  Sprzedaż samochodu przez osobę fizyczną będącą płatnikiem VAT

  Witam,
  w 2014 roku kupiłem samochód od osoby fizycznej - umowa kupna-sprzedaży i podatek od zakupu nie był odliczany.
  Od roku 2015 jestem osobą fizyczną będącą płatnikiem VAT, nie mam zarejestrowanej działalności gospodarczej, ale jestem płatnikiem VAT. Co miesiąc wystawiam fakturę VAT firmie, które...

 • dong

  Dodano 2015-03-10 09:30 przez dong

  Czy dla handlarza samochodów potrzebna jest kasa fiskalna?

  Witam, czy handlarz samochodów wystawiający faktury VAT marża oraz pełne 23%, sprzedając samochód osobie fizycznej nie posiadającej działalności gospodarczej musi mieć kasę fiskalną (powyżej obrotu 20 tys. zł)? Czy jest możliwość aby pozostać wyłącznie przy fakturach? Czy na koniec roku muszę wpisyw...

 • VIOLA

  Dodano 2015-01-11 21:19 przez VIOLA

  Faktura od nie VAT-owca

  Witam,prowadzę usługi krawieckie, obsługuje tylko osoby fizyczne, więc daję im paragony z kasy fiskalnej. Teraz mam jednak inne zlecenie, aby uszyć stroje dla przedszkola. Wiem, że teraz nie VAT-owcy również wystawiają faktury, a nie rachunki uproszczone.Proszę mi powiedzieć, jak mam udokumentować t...

 • Sebik

  Dodano 2014-10-18 10:26 przez Sebik

  Towar i usługi a wpisywanie przychodu do ewidencji

  Witam,ryczałt ewidencjonowany, handel 3%, usługi 8,5%, kasa fiskalna (paragony G-zw.)Powiedzmy, że jednego dnia nabijam 2 paragony:1. bluzka 50 zł, usługa zwężenia 15 zł2. spodnie 100 zł, usługa skracania 20 złDowiedziałem się, że na koniec dnia, po wydrukowaniu raportu, muszę wpisać 35 zł w rubrykę...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania