eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Usługa konserwacji samochodowej. Kiedy mogę być na ryczałcie ewidencjonowanym?


2015-03-29 19:33 autor: foks1

21 275 odsłon

Usługa konserwacji samochodowej. Kiedy mogę być na ryczałcie ewidencjonowanym?

Czy mogę być na ryczałcie ewidencjonowanym – usługa konserwacji samochodowej
Jak założyć taką działalność?

Pracuję zawodowo jako ślusarz w zakładzie, ale oprócz tego chciałbym wykonywać samą usługę konserwacji samochodu w warsztacie w domu, tak zwanego zabezpieczenia antykorozyjnego.

Czy mogę założyć ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i czy będzie wtedy potrzebna kasa fiskalna? Jakie rachunki mogę wystawiaćza usługę? Czy paragon? Jak to wygląda w świetle przepisów podatkowych? Z moich orientacji to raczej usługa dorywcza tylko w sezonie letnim 3-4 miesiące w roku.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-03-30 14:34 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  No i pytanie, czy powyższe mieści się w zakresie naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania)? Jeżeli tak, zaś usługi będą świadczone dla osób bez działalności gospodarczej (i rolników ryczałtowych), kasa fiskalna okaże się konieczna. Dla bezpieczeństwa jeżeli tacy odbiorcy wystąpią, lepiej w to urządzenie się zaopatrzyć, gdyż nawet gdyby same usługi konserwacji się tutaj nie mieściły, a wykonałby Pan inną usługę (np. naprawy podwozia samochodu), kasa będzie konieczna.

  Co do ryczałtu - skorzystanie z tej formy opodatkowania będzie możliwe, o ile wykonywane usługi nie są przedmiotem umowy o pracę i nie będą świadczone dla pracodawcy.

  Można skorzystać ze zwolnienia z VAT. Wystawiamy paragony (jeżeli jest kasa fiskalna) oraz (dla przedsiębiorców) rachunki bądź faktury (ze zwolnieniem, gdy nie ma VAT-u, jeżeli VAT będzie, obowiązkowo faktury, rachunki nie wchodzą w grę).

  Stawka ryczałtu to 8,5%. Co ważne - nie może Pan sprzedawać części samochodowych - w rachubę przy ryczałcie wchodzą tylko usługi.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-03-30 21:21 autor odpowiedzi: foks1

  w zakres działalności wchodzi tylko i wyłącznie konserwacja samochodowa i jedynie zakup materiałów tz środków do tego przeznaczonych ?

    wiec jakie rozwiazanie jest najprostrze i najmnoej kosztowne z racji wykonywania jak pisałem 3-4 miesiece sezon wiosna do jesieni
  foks1 zaktualizował/a odpowiedź 2015-03-30 21:23

  zasadniczo to dwie max 4 usługi w miesiącu ze względu na czas wykonania na samochód około tygodnia

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-03-31 19:15 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Ok. To doprecyzowując PKWiU 45.20 USŁUGI KONSERWACJI I NAPRAWY POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH, Z WYŁĄCZENIEM MOTOCYKLI. Konserwację zatem wrzucono do jednego worka z naprawą.
  Stąd bezpieczniej będzie w kasę fiskalną się zaopatrzyć, jeżeli nabywcami mają być osoby prywatne. Jeżeli usługi tylko dla firm, kasy fiskalnej być nie musi.
  Sprzedaż usługi, w cenie której znajduje się także materiał (bez jej wyodrębniania), może być opodatkowany ryczałtem plus pozostałe warunki podane wyżej.

  Czy ryczałt będzie korzystny? Wszystko zależy od tego, jak wysokie będą ponoszone koszty, czyli mówiąc inaczej ile trzeba będzie wydać (przede wszystkim koszt materiałów, ale także i sprzętu) aby osiągnąć określony przychod.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 1 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Peternal

  Dodano 2014-12-28 20:03 przez Peternal

  Wystawienie rachunku dla firmy - ryczałt, kasa fiskalna. Czy drukować paragon?

  Witam,posiadam kasę fiskalną. Jestem na ryczałcie. Księgowośc prowadzę na podstawie raportów miesięcznych. Potrzebuję wystawić rachunek dla firmy.Czy muszę wystawić najpierw paragon i dopiąć go do kopii rachunku, czy mogę od razu wystawić rachunek i zaksięgować go razem z raportem miesięcznym?

 • linda5

  Dodano 2017-02-07 15:50 przez linda5

  W jaki sposób wypisać poprawnie ewidencję przychodów na ryczałcie 3%?

  Witam,prowadzę mały sklep na własne nazwisko. Od marca wchodzę na kasę fiskalną. Pytanie mam odnośnie wpisów do ewidencji. Dotychczasowe książki, które były wymagane to dzienne zestawienie sprzedaży wypisywane codziennie po podliczeniu obrotu każdego dnia i ewidencję sprzedaży (ja w rubryce 3%).Tera...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-04-22 13:44 przez konto usunięte

  Sprzedaż przez internet. Jakie wybrać opodatkowanie?

  Witam,
  Potrzebuję pomocy eksperta. Mam zamiar otworzyć działalność gospodarczą - sprzedaż detaliczna w sieci, sprzedaż tekstyliów, ale nie wytworzonych przeze mnie, czyli będę ponosić koszta, koszta szczególnie na początku mojej działalności - kasa fiskalna, sprzęt rtv, koszty jazdy po towar, koszty...

 • izabela_pyza

  Dodano 2013-02-04 16:49 przez izabela_pyza

  Czy muszę mieć kasę fiskalną?

  Mój mąż prowadzi warsztat samochodowy od 2006 roku. Jest na ryczałcie ewidencjonowanym (8,5%) i nie jest VAT-wcem. Świadczy tylko usługi z tytułu naprawy. Nie sprzedaje części samochodowych. W 2012 miał dochód na poziomie 36 tysięcy zł. Czy musi wejść w posiadanie kasy fiskalnej? Jeżeli tak to czy o...

 • Ona36

  Dodano 2015-02-18 12:11 przez Ona36

  Działalność gospodarcza - forma opodatkowania (szycie i sprzedaż przez internet): karta czy ryczałt

  Witam,w najbliższym czasie planuję rozpocząć działalność gospodarczą w zakresie szycia głównie pościeli (sporadycznie inne elementy wyposażenia domu: zasłony, narzuty, poduszki  itp.). Działalność będzie obejmowała również elementy rękodzieła związane z szyciem ww. rzeczy, np. haft ręczny, naszywane...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania