eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Faktura z grudnia, płatność w lutym


2015-03-02 16:41 autor: iris_ek

2 438 odsłon

Faktura z grudnia, płatność w lutym

Dzień dobry,

mam pytanie odnośnie płatności za fakturę, która została wystawiona przez kontrahenta 31.12.2014 z terminem płatności 31.03.2015. Dotarła do mnie dzisiaj - czy mogę opłacić ją do 31 marca i wrzucić w koszty marca 2015 roku?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-03-03 11:03 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Zakładam, że prowadzi Pan pkpir, nie wiem, czy metodą kasową, czy memoriałową. Nie napisał Pan też, jakiego rodzaju kosztów dotyczy faktura? Nie wiem, czy koszty odnoszą się do przychodów z zeszłego, czy z obecnego roku?

  W przypadku gdyby prowadził Pan pkpir metodą kasową, przy rozliczaniu kosztów znajdzie zastosowanie zasada przewidziana w art. 22 ust. 4 updof. Wynika z niej, że koszty uzyskania przychodów są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione. Za dzień poniesienia kosztu uważa się natomiast dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania kosztu (art. 22 ust. 6b updof). Oznacza to, że jeżeli prowadzi Pan pkpir metodą kasową, to wszystkie koszty – niezależnie od tego, czy są bezpośrednio czy pośrednio związane z prowadzoną przez Pana działalnością – powinien Pan ewidencjonować w pkpir w dacie wystawienia faktury.

  W metodzie memoriałowej bardzo istotne znaczenie ma podział kosztów na bezpośrednio i pośrednio związane z przychodami. Kosztami bezpośrednio związanymi z przychodami są wydatki, których poniesienie przekłada się wprost na uzyskanie konkretnych przychodów. Przykładem takiego kosztu są wydatki na nabycie lub wytworzenie towaru. Do kosztów pośrednich zalicza się wydatki, których nie można przypisać do konkretnego przychodu .

  Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień wystawienia faktury. Jednak koszty uzyskania przychodów są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione, w przypadku metody memoriałowej koszty pośrednie przekraczające rok podatkowy ujmuje się proporcjonalnie do okresu, którego dotyczą. koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym zostały osiągnięte odpowiadające im przychody.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2013-04-29 14:36 przez konto usunięte

  Jak zaksięgować fakturę za telefonię komórkową?

  Faktura wystawiona 27 marca, termin płatności do 10 kwietnia, ale zapłacona została w dniu 11 kwietnia. Czy jest to koszt marcowy czy kwietniowy? Jestem na KPiR, bez VAT.
  Faktura została ujęta w marcu. Nie wiem czy to jest poprawnie?

 • waldi11

  Dodano 2013-02-19 17:09 przez waldi11

  Jak zaksięgować fakturę?

  Fakturę za firmowy telefon otrzymuję pod koniec miesiąca, a termin płatności mija w miesiącu następnym, w którym też dokonuję płatności.
  Proszę mi napisać czy ową fakturę księguję i wliczam w koszty uzyskania przychodu za miesiąc jej wystawienia, czy dopiero z datą dokonania płatności.
  Dziękuję i po...

 • aiw

  Dodano 2014-10-28 11:52 przez aiw

  Faktura VAT - prognoza

  Witam,jak zaksięgować w PKPiR fakturę VAT - prognozę za gaz? Mam 6 faktur, wszystkie z datą wystawienia 03.2014, ale każda z innym terminem sprzedaży i płatności, np. data wystawienia marzec, sprzedaży kwiecień, płatności maj.

 • kasianka23

  Dodano 2014-03-25 13:35 przez kasianka23

  Faktura a paragon

  Witam,
  jestem sklepem internetowym. Kupuje w sklepach stacjonarnych towar, zbieram paragony w ciągu miesiąca i pod koniec proszę sprzedawcę o wystawienie faktury zbiorczej. Jaka datę na fakturze ma wypisać sprzedawca?Jaka data będzie na fakturze, jeśli przyjdę np. po 2 miesiącach i zechcę otrzymać f...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-02-10 22:53 przez konto usunięte

  Kiedy mogę zaksięgować fakturę i odliczyć podatek VAT od faktury VAT z allegro?

  Witam,
  sprzedaję za pośrednictwem allegro art. dla dzieci. Kiedy mam zaksięgować fakturę za usługę pośrednictwa otrzymywaną od allegro co miesiąc? Faktury wystawiane są z datą ostatniego dnia w miesiąca, czyli np. 31.01.2014 r. z datą płatności 14 dnia następnego miesiąca. Faktury wysyłane są e-mail...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania