eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Zmiana wspólnika spółki cywilnej w trakcie miesiąca a podatek dochodowy


2014-11-24 18:55 autor: dalia4

6 536 odsłon

Zmiana wspólnika spółki cywilnej w trakcie miesiąca a podatek dochodowy

Witam,

10 listopada nastąpiła zmiana wspólnika w dwuosobowej spółce cywilnej (PKPiR). Na koszty uzyskania przychodu składają się: zakup towarów, usługa dzierżawy, wynagrodzenie pracowników itp.

Jak obliczyć dochód/stratę przypadający na występującego i wstępującego wspólnika? Czy podzielić to na dwa okresy, tj. faktury zakupu i sprzedaży (paragony fiskalne) wystawione do 9 listopada oraz wystawione od 10 listopada do końca miesiąca?

Co z fakturą kosztową za dzierżawę wystawianą zawsze na 15. każdego miesiąca oraz wynagrodzeniami płatnymi na koniec miesiąca? Czy podzielić te koszty proporcjonalnie na dany miesiąc, a może kierować się jednak datą wystawienia?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-11-25 16:03 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Tak - tam gdzie da się podzielić koszty i przychodzy, czyli np. przy zakupie towarów, materiałów, itp., a także usług, sprzedaż towarów i usług, do powstałych w okresie, w którym występował dany wspólnik - wykazujemy przychody i koszty w wartościach rzeczywistych (czyli mówiąc obrazowo faktury wystawione do dnia zmiany wspólnika tyczą się starego wspólnika, a późniejsze nowego;, czyli tak jak to wskazano wyżej z podziałem na dokumenty wystawione do 9 listopada i od 10 listopada).
    Co do kosztów, nazwijmy je niepodzielnych, czyli np. amortyzacji, czynszów miesięcznych itd. ustawa nie mówi nic o tym, jak w takiej sytuacji je przyporządkować poszczególnym wspólnikom. Dlatego też moim zdaniem można tutaj przyjąć każdy w miarę wiarygodny klucz podziału, np. z uwagi na okres, za który są one rozliczane, a przypadający na poszczególnych wspólników.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • bartadsfg

    Dodano 2020-07-31 15:08 przez bartadsfg

    Faktury kosztowe

    Witam,Nie znalazłem dokładnej informacji w Google, jak rozliczyć sie z US w następiującym przypadku:> zakup zegarka o wartości 2100 brutto (fv vat)> sprzedaż tego samego zegarka w cenie 2700 brutto (paragon / fv vat)- Co jest podstawą opodatkowania?- Czy ma to zastosowanie do każdego towaru?- Czy fv...

  • NIKA1976

    Dodano 2014-03-18 20:55 przez NIKA1976

    Czy można zrezygnować z 3xxx towary?

    Witam,
    firma na pełnej księgowości zajmuje się handlem art. spożywczymi, ale właściwie jest pośrednikiem, bo nie trzyma tych towarów na magazynie tylko trafiają do finalnego odbiorcy. W praktyce to wygląda tak, że tego samego dnia jest faktura zakupu towaru i jednocześnie sprzedaż.
    Czy mogę zaksięgo...

  • księgowa1234

    Dodano 2014-01-23 21:58 przez księgowa1234

    Koszty Uzyskania Przychodu odliczone w miesiącu następnym

    Czy mogę Koszty Uzyskania Przychodu odliczyć w miesiącu następnym? Chodzi głównie o fakturę korektę zmniejszającą (kosztowa), która zwiększy podatek w tym miesiącu. Czy można ją przerzucić na następny miesiąc wpisując datę otrzymania dokumentu w następnym miesiącu? Rozliczenie jest w PKPiR, podatek ...

  • amelijka

    Dodano 2014-08-11 20:35 przez amelijka

    Sklep na ryczałcie. Czy muszę brać faktury VAT na zakupiony towar?

    Witam, mam pytanie. Otwieram sklep z odzieżą, jestem na ryczałcie. Czy kupując towar muszę brać faktury VAT na zakupiony towar czy może być paragon zakupu?

  • konto usunięte

    Dodano 2014-02-07 10:39 przez konto usunięte

    Jak wpisywać faktury do KPiR?

    Czy w KPiR faktury zakupu i sprzedaży powinny być wpisywane kolejnością na przemian według ich daty? Czy najpierw sprzedażowe a potem zakupowe? Prowadzę ręczną księgowość.

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania