eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Jak wyliczyć różnice kursowe przy przewalutowaniu z PayPala na rachunek firmowy?


2014-11-13 20:52 autor: maciekszubert

2 773 odsłon

Jak wyliczyć różnice kursowe przy przewalutowaniu z PayPala na rachunek firmowy?

Witam,

proszę o wyjaśnienie, czy mój tok rozumowania jest prawidłowy: na koncie PayPal posiadam środki wyrażone w USD ze sprzedaży towarów kontrahentom zagranicznym (realizują oni płatność za pośrednictwem PayPal). Pytanie dotyczy momentu przelewania środków własnych z PayPala na własne konto firmowe w PLN (dla uproszczenia zakładam, że ta sama kwota co wpłynęła ze sprzedaży jest w całości przelewana na konto firmowe).

W momencie przelewania tych środków na własne konto firmowe prowadzone w PLN następuje przewalutowanie ich wg kursu PayPal - jest to kurs zmieniający się w ciągu danego dnia a sam PayPal nie ogłasza go na swojej stronie jako oficjalny kurs, natomiast w szczegółach danej operacji na portalu PayPal jest zapis jaki kurs dla danej operacji PayPal zastosował.

Czy prawidłowe jest obliczenie różnic kursowych porównując ten kurs PayPala (który za godzinę może się zmienić) do kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego przed dokonywaniem przelewu z PayPal na konto bankowe w złotówkach?

Przykład na PayPal mam 100 USD, przesyłam je na swoje konto i tak
kurs PayPal dla tej operacji to 3,2 a kurs średni NBP z dnia wcześniejszego np. 3,4,
czyli otrzymałem za swoje 100 USD z PayPala 320 PLN a licząc wg kursu NBP powinienem mieć 340 PLN, czyli różnica kursowa: 320-340 = -20 PLN 
którą mogę z użyciem dowodu księgowego wprowadzić do PKPiR do kolumny 13.

Z góry dziękuję za wyjaśnienia.

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Piotr812

    Dodano 2013-07-24 21:43 przez Piotr812

    Kredyt w euro od firmy VB Leasing

    Witam,
    Czy mogą napisać mi Państwo po jakim kursie wycenia się kredyt zaciągnięty w walucie euro od firmy VB Leasing? Czy zaciągając kredyt w euro dochodzi do przewalutowania?
    Sytuacja jest taka, że pieniądze wpłynęły na konto firmy, od której kupiliśmy środek (zakup w euro, przelew w euro). Więc ro...

  • Kate8625

    Dodano 2016-03-03 22:51 przez Kate8625

    Faktura z Google Adwords - rozliczenie importu usług i ujęcie w KPiR

    Proszę o pomoc w kwestii prawidłowego postąpienia z fakturą otrzymaną za usługę reklamową od Google Adword. Nie jestem podatnikiem VAT i wiem, że muszę naliczyć podatek VAT należny i rozliczyć się na VAT-9M. Problem pojawia się z kwestią rozliczeń kursowych. Czy jeżeli faktura, którą otrzymałam od z...

  • ppb

    Dodano 2015-04-08 14:51 przez ppb

    Praca zdalna w USA

    Proszę o odpowiedź na następujące pytanie natury podatkowej.Stan faktyczny. Zamierzam nawiązać współpracę z firmą z USA. Na jej rzecz będę wykonywać badania internetowe, research internetowy w wyszukiwarce internetowej. Prace wykonywane będą na serwerach firmy z USA - wszystko zdalnie z Polski.Pytan...

  • Piotr812

    Dodano 2013-07-11 09:01 przez Piotr812

    Kredyt w euro na zakup środka trwałego a księgowanie różnic kursowych

    Witam,
    Został zaciągnięty kredyt w euro na zakup środka trwałego. Środki na zapłatę za środek trwały zostały przelane z konta pożyczkodawcy na konto firmy sprzedającej maszynę (nie przechodziły przez nasze konto). Teraz jest spłacany na podstawie wystawianych przez firmę pożyczkową faktur.
    W książce...

  • yourwindservice

    Dodano 2014-06-16 19:48 przez yourwindservice

    Różnice kursowe a faktura

    Witam,
    w dniu 28 kwietnia wystawiłam rachunek dla klienta z Wielkiej Brytanii za usługę w kwocie 2329 funtów, jednak wcześniej dostałam zaliczkę na poczet rachunku w kwocie 500 funtów (zaliczka wpłynęła na konto 16 kwietnia), a zapłata za rachunek minus zaliczka w dniu 8 maja.
    Księguję w KPiR kwotę:...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania