eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Ryczałt ewidencjonowany a dowód wykonania usługi


2014-07-03 12:16 autor: nn_12

12 063 odsłon

Ryczałt ewidencjonowany a dowód wykonania usługi

Witam,

czy przy ryczałcie ewidencjonowanym bez kasy fiskalnej trzeba wystawiać jakieś rachunki czy inne dowody dla osób prywatnych za wykonanie usługi (w tym przypadku za polerowanie samochodu)?

Będzie prowadzona ewidencja przychodów i tam jest rubryczka NUMER DOKUMENTU. Będąc dzisiaj w biurze rachunkowym księgowa powiedziała, że nie trzeba nic wystawiać, tylko jeżeli ktoś zechce to fakturę na firmę.

Czy to oznacza, że klient indywidualny nie dostanie żadnego dowodu? Czy kupując pasty polerskie trzeba trzymać dowód zakupu?

Bardzo proszę o odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-07-04 07:32 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Jest to tzw. sprzedaż bezrachunkowa. Jeżeli klient nie chce żadnego dowodu zakupu, odnotowujemy to w ewidencji (zeszycie itp) sprzedaży bezrachunkowej. Jeżeli jednak klient wystąpi z żądaniem wystawienia dowodu zakupu, należy mu wystawić fakturę (bądź rachunek jeżeli przedsiębiorca jest zwolniony z VAT, przy czym co do prawidłowości wystawiania rachunków zamiast faktur zdania są podzielone).

  Co do past polerskich - ustawa o ryczałcie wymaga, aby podatnicy minimum gromadzili i przechowywali dowody zakupu towarów. Pasta polerska w zakładzie lakierniczym towarem raczej nie jest - nie służy do dalszej odsprzedaży tylko do zużycia przy wykonywanej usłudze lakierniczej.

  zofiapazura

  konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2014-08-16 16:23

  Prowadzę usługi typu opieka nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi. Osoby te to osoby prywatne, które nie potrzebują bym wystawiła im faktury. Czy wypełniając ewidencję sprzedaży bezrachunkowej mam wpisywać ich dane?

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • svenson02

  Dodano 2014-05-16 19:37 przez svenson02

  Sprzedaż wysyłkowa w 2014 roku Co powinno znaleźć się na fakturze przedsiębiorcy zwolnionego z VAT?

  Dzień dobry,
  jestem na ryczałcie, prowadzę ewidencję przychodów, która jest jednocześnie ewidencją sprzedaży na potrzeby zwolnienia z VAT. 
  Prowadzę sklep internetowey i sprzedaż na Allegro, gdzie do każdej transakcji wystawiam rachunek (czyli wg. dzisiejszej terminologii fakturę). I mam kilka pytań...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-03-05 23:47 przez konto usunięte

  Ryczałtowiec a wykaz środków trwałych

  Witam,
  od kwietnia planuję rozpocząć DG jako ryczałtowiec bez VAT-u. Mam zamiar sprzedawać odzież używaną przez internet, czyli stawka 3%. Moje pytania:
  1). Jeśli kupię np. odzież w lumpeksie i dostanę na nią paragon, to wystarczy on jako dowód zakupu i mogę dalej tą odzież odsprzedawać? Czy muszę j...

 • bora1202

  Dodano 2014-02-23 19:28 przez bora1202

  Jak księgować ryczałt: ewidencja przychodów?

  Prowadzimy mechanikę pojazdową, jesteśmy na ryczałcie i nie każdy klient chce, by mu wystawić dowód/fakturę za wykonaną usługę, więc zastanawiam się co wpisać w rubryczce ''numer dowodu na podstawie, którego dokonano wpisu'', skoro nie mam takowego dowodu?

 • MrGrey

  Dodano 2014-02-18 23:16 przez MrGrey

  Ryczałt ewidencjonowany bez VAT - wycofanie towaru handlowego

  Witam,
  W jaki sposób należy udokumentować przekazanie towaru handlowego na cele prywatne, cele promocyjne lub towar, który uległ zniszczeniu? Pytanie dotyczy działalności opodatkowanej w formie zryczałtowanego podatku, zwolnionej z VAT.
  Nie udało mi się znaleźć nic na ten temat w ustawie. Jednocześn...

 • Peternal

  Dodano 2014-12-28 20:03 przez Peternal

  Wystawienie rachunku dla firmy - ryczałt, kasa fiskalna. Czy drukować paragon?

  Witam,posiadam kasę fiskalną. Jestem na ryczałcie. Księgowośc prowadzę na podstawie raportów miesięcznych. Potrzebuję wystawić rachunek dla firmy.Czy muszę wystawić najpierw paragon i dopiąć go do kopii rachunku, czy mogę od razu wystawić rachunek i zaksięgować go razem z raportem miesięcznym?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Wystawianie faktur: W 2020 r. obowiązkowy NIP nabywcy na paragonie

  Wystawianie faktur: W 2020 r. obowiązkowy NIP nabywcy na paragonie

  Prowadząc działalność gospodarczą, podatnicy zawierają transakcje z innymi firmami i osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami. Zdarzają się również sytuacje, w których przedsiębiorca dokonuje zakupów prywatnych i traktowany ...

 • Jak wystawić krajową fakturę z odwrotnym obciążeniem?

  Jak wystawić krajową fakturę z odwrotnym obciążeniem?

  Sprzedajesz stal, złom, sprzęt komputerowy czy do gier, bądź inne podobne towary firmom? Pamiętaj, że jako sprzedawca w wystawianych fakturach nie powinieneś naliczać podatku VAT - ten bowiem rozlicza kupujący. Jak wystawić fakturę na ...

 • Zwrot towaru bez paragonu fiskalnego a rozliczenie podatku VAT

  Zwrot towaru bez paragonu fiskalnego a rozliczenie podatku VAT

  Fakt przyjęcia zwrotu towaru od klienta, który nie posiada dowodu dokumentującego zakup tego towaru (paragonu), automatycznie nie niweczy prawa Spółki do obniżenia podstawy opodatkowania i dokonania korekty (zmniejszenia) VAT należnego ...

 • Wystawienie faktury VAT do biletu parkingowego

  Wystawienie faktury VAT do biletu parkingowego

  Usługi parkingowe pod pewnymi warunkami (tj. świadczone w systemie bezobsługowym) nie muszą być ewidencjonowane na kasie fiskalnej. W rezultacie nie ma tutaj paragonów fiskalnych, a zakup usługi jest dokumentowany innym dokumentem, np ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania