eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Gdzie ująć w PKPiR korektę zakupu?


SPONSOR KATEGORII:

PIT 2022

2014-04-28 17:23 autor: elka_b1

3 067 odsłon

Gdzie ująć w PKPiR korektę zakupu?

Witam,

prowadzę działalność gospodarczą, zakupiłam materiał na kwotę 2500 zł w dniu 1 kwietnia, w dniu 3 kwietnia zwróciłam część materiału na kwotę 350 zł i zwrócono mi pieniądze. Fakturę wpisałam do kolumny 10 jako zakup, a korektę, czyli te pieniądze co otrzymałam mam wpisać jako pozostałe przychody?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-04-29 18:50 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Nie - jako korektę zakupu, a więc też w kolumnie 10 tylko że z minusem.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-04-29 19:15 autor odpowiedzi: elka_b1

    mam inne pytanie

    jak sprzedalismy samochód który był kupiony na firme, zakup był na 4200 zł sprzedalismy za 900 zł, amortyzowany był po 142 zł miesiecznie, przez 19 miesiecy, to 4200- dotychczasowa amortyzacja to wyszło cos ok 1500 zł to cała ta kwote w koszty wpisac jako pozostała czesc amortyzacji?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-04-29 19:21 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    część do tej pory niezamorytzowaną (przy czym proszę pamiętać, że za miesiąc, w którym sprzedaż nastąpiła, odpis amortyzacyjny należy jeszcze naliczyć) uznajemy za koszty w kolumnie 13 księgi. Przychód ze sprzedaży środka trwałego należy natomiast wykazać w kolumnie "Pozostałe przychody".

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-04-29 19:24 autor odpowiedzi: elka_b1

    ale sprzedaz nastapiał 11 kwietnia a odpis robiłam na koniec miesiaca zawsze? to mam zrobic pojedynczy odpis te 142 zł 11 kwietnia i kolejnej lini z ta sama data te 1500 zł?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-04-29 21:44 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Ustawa mówi w art. 22h, że odpisów amortyzacyjnych dokonuje się począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji (wykazu) do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór.

    Także na koniec miesiąca, w którym nastąpi sprzedaż, należy jeszcze naliczyć amortyzację (za cały miesiąc). Osobiście wskazane wyżej czynności, a więc naliczenie odpisu, jak i zaksięgowanie niezamortyzowanej części wartości początkowej wykazałbym na koniec miesiąca.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • asiakauf

    Dodano 2016-08-02 15:54 przez asiakauf

    Zwrot towaru a jego ewidencja w księdze przychodów

    Witam serdecznie,prowadzę sprzedaż przez internet na ryczałcie 3% przy użyciu kasy fiskalnej. Towar sprzedałam 26 lipca 2016, natomiast zwrot towaru otrzymałam 1 sierpnia 2016. Zwrot pieniędzy klientowi zrobiłam przelewem bankowym 2 sierpnia 2016.Jak to ująć w księdze przychodów (ryczałt)? Czy zwrot...

  • anulka0789

    Dodano 2016-05-17 15:04 przez anulka0789

    Jak zaksięgować częściowy zwrot z paragonu w KPiR?

    Klient kupił urządzenia na kwotę 523 zł (w tym koszt wysyłki), został wystawiony paragon z dniem 20.03.br. po czym zrezygnował i poprosił o zwrot, wysłał towar jednak nie cały. Została mu zwrócona kwota 410 zł, pozostałe 113 zł to wartość towaru z wysyłką, które u niego pozostały. Został sporządzony...

  • etka1

    Dodano 2014-03-18 14:46 przez etka1

    Składki ZUS w KPiR

    Witam,
    Mam takie zapytanie.
    Podatnik prowadzi działalność gospodarczą i w latach 2011 i 2012 poniósł stratę. W roku 2013 osiągnął dochód. Straty z lat 2011 i 2012 może odliczyć od dochodu z 2013 r. w wysokości 50% każdej ze strat. Odpisy strat pokryją dochód z 2013 r.
    Mam pytanie odnośnie składek na...

  • 88_Monika_88

    Dodano 2014-03-07 11:51 przez 88_Monika_88

    Usługi krawieckie. Jak ewidencjonować w PKPiR zakup materiałów do szycia?

    Prowadzę działalność gospodarczą usługi krawieckie na KPiR.
    Jeżeli kupuję materiał do uszycia ubrań to powinnam traktować to jako towar (kolumna 10)? A nici, zamki, guziki itp. również w 10 czy 13?

  • pikar

    Dodano 2013-10-17 14:05 przez pikar

    Czy mogę księgować dwa rodzaje swojej działalności w jednych ewidencjach?

    Witam serdecznie,
    mam pytanie: czy mogę księgować dwa rodzaje swojej działalności w jednych ewidencjach? Prowadzę punkt ksero i kwiaciarnie w dwóch różnych lokalach ale pod jedną nazwą. Firma jest na osobę fizyczną, prowadzę PKPiR oraz ewidencję VAT. Czy mogę dokonywać rozliczeń we wspólnej dokument...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania