eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Delegacja zagraniczna a rachunek za nocleg


2014-01-27 12:57 autor: Violet

7 748 odsłon

Delegacja zagraniczna a rachunek za nocleg

Witam,

czy mogę wpisać w koszty (do KPiR) rachunek za nocleg z wyjazdu służbowego zagranicznego? Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą.

Pytanie zaktualizowano 2014-02-03 12:23

bardzo dziękuję za odpowiedź.

jeszcze mam dodatkowe pytanie - jesli rachunek za ten nocleg jest tylko imienny (bez nazwy firmy, adresu, NIP-u) czy wówczas może być dowodem w KPiR?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-01-27 18:49 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe DEKLAR Gliwice

  Można  zaliczyć do kosztów działalności wydatki na noclegi w trakcie delegacji, o ile posiada się faktury dokumentujące te koszty. Rozliczanie wyjazdów zagranicznych odbywa się tak samo, jak wyjazdów krajowych. Potrzebne są bilety i faktury. Kwoty w walutach obcych trzeba przeliczyć na złotówki, stosując kurs średni NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia danego dokumentu (faktury, rachunku) lub zakupu biletu. Delegacja zagraniczna trwająca do 8 godzin pozwala rozliczyć 1/3 diety, delegacja od 8 do 12 godzin uprawnia do rozliczenia 1/2 diety, a powyżej 12 godzin obowiązuje pełna stawka. Aby wyliczyć wartość diety, należy precyzyjnie określić godziny przekroczenia granicy w obu kierunkach .
  Stawki diet zależą od państwa, do którego przedsiębiorca się udaje. 

  www.deklar.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-01-28 10:29 autor odpowiedzi: Violet

  bardzo dziękuję za odpowiedź.

  jeszcze mam dodatkowe pytanie - jesli rachunek za ten nocleg jest tylko imienny (bez nazwy firmy, adresu, NIP-u) czy wówczas może być dowodem w KPiR?

  Oceń odpowiedź 7 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Anna81

  Dodano 2018-10-08 12:53 przez Anna81

  Zaliczanie diet w koszty działalności

  Dzień dobry,mam wątpliwość, czy jako jednoosobowa działalność gospodarcza mogę regularnie umniejszać koszty działalności dietami. Pracuję w Szwajcarii dla pośrednika na umowę (kontrakt menadżerski).Dla firmy która nas "podnajmuje" wykonuję również usługi jako osoba fizyczna i wystawiam z tego tytułu...

 • Balerinka81

  Dodano 2014-05-30 11:41 przez Balerinka81

  Delegacja służbowa pracownika

  Nasz pracownik był w podóży służbowej w kwietniu i maju. W maju dostałam dopiero od niego rozlicznie kosztów obu podróży. Dostałam również fakturę z usługę hotelową obejmującą łącznie noclegi w kwietniu i maju oraz fakturę za usługę gastronomiczną.
  Jak mam to teraz poprawnie rozliczyć? Prowadzę PKPi...

 • Violet

  Dodano 2014-01-30 12:04 przez Violet

  Delegacja zagraniczna a rachunek za nocleg

  Czy mogę wpisać w koszty (PKPiR) rachunek za nocleg (delegacja zagraniczna) ale rachunek został wystawiony na mnie imiennie, a nie na firmę?

 • konto usunięte

  Dodano 2013-04-17 09:45 przez konto usunięte

  Delegacja jaki dowód księgowy

  Czy polecenie wyjazdu służbowego z rozliczeniem delegacji i podpiętymi fakturami to wystarczający dowód księgowy na ujęcie w KPiR czy mam dodatkowo wystawiać dowód wewnętrzny?

 • Krysia

  Dodano 2014-01-21 22:36 przez Krysia

  Koszt delegacji a rada nadzorca

  Pracownik spółki X jest oddelegowany na posiedzenie rady nadzorczej spółki Y (córki). Z umowy wynika, że koszty delegacji pokrywa spółka X. Czy koszt delegacji może stanowić koszt podatkowy dla spółki X? Czy pokrycie kosztów podróży służbowej stanowi dla pracownika dochód do opodatkowania (CIT)?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania