eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Czy mogę odliczyć w koszty czynsz, gdy biuro prowadzę w mieszkaniu?


2014-01-26 23:06 autor: przedsiębiorca

4 894 odsłon

Czy mogę odliczyć w koszty czynsz, gdy biuro prowadzę w mieszkaniu?

Witam!

Rozpoczynam działalność i na miejsce pracy przeznaczyłam jeden z pokoi w mieszkaniu, które wynajmuję. Czy koszty czynszu będę mogła odliczyć od przychodu? Czy opłaty: energia, ogrzewanie, woda podlegają odliczeniu?

Poproszę w odpowiedzi o powołanie na konkretne artykuły i paragrafy ustaw.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-01-28 14:37 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Nie ma tutaj konkretnych artykułów i paragrafów, chyba że wskażemy ogólnie na art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i art. 23. Zaliczanie powyższych wydatków do kosztów jest możliwe, ale tylko w części, w jakiej dotyczą one działalności gospodarczej. Spora część podatników stosuje tutaj metodę powierzchniową polegającą na tym, w ciężar kosztów odnoszę tę część wydatków, która przypada na zajmowaną powierzchnię pod firmę w powierzchni nieruchomości ogółem.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 1 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • konto usunięte

    Dodano 2013-02-15 08:17 przez konto usunięte

    Działalność a koszty czynszu

    Prowadzę działalność w mieszkaniu (świadczę usługi przez internet).
    Na biuro przeznaczyłem jeden pokój, a jego metraż był zgłoszony do urzędu. Czy mogę do kosztów wrzucić część czynszu?

  • konto usunięte

    Dodano 2013-02-23 15:12 przez konto usunięte

    Podatek od nieruchomości a rozliczenie kosztów

    Witam, mam pytanie związane z koniecznością zgłoszenia prowadzenia działalności gospodarczej w mieszkaniu prywatnym.
    Rodzaj działalności gospodarczej to "usługi informatyczne"/"doradztwo informatyczne" - praca zdalna z domu. Mieszkanie nie wymaga żadnej "adaptacji" związanej z działalnością, zamierz...

  • ceznov

    Dodano 2021-05-31 12:24 przez ceznov

    Wynajem pokoju w mieszkaniu rodziców

    Witam serdecznie,
    Planuję zarejestrować działalność pod adresem zamieszkania rodziców. Działalność będę prowadził w jednym z pokoi, który wciąż zachowa cele mieszkalne. Chcę jednak z rodzicami podpisać umowę najmu, aby płacić im drobne kwoty miesięczne. Czy mimo iż pokój zachowa funkcje mieszkalne m...

  • gardenia2

    Dodano 2013-05-16 18:08 przez gardenia2

    Instalacja klimatyzacji dla firmy w mieszkaniu prywatnym

    Firma wykorzystuje 30% mieszkania prywatnego (nie ma wydzielonego osobnego pomieszczenia). Czy i jak można zaliczyć do KUP zakup i instalację klimatyzatora?

  • Talesa

    Dodano 2022-07-18 21:31 przez Talesa

    Rozliczenie klimatyzacji w firmie

    Czy przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność w swoim mieszkaniu, jeśli część mieszkania wyznacza na prowadzenie działalności, może zaliczyć w koszty zakup klimatyzacji?
    1. Czy jeśli na działalność jest wyznaczone całe pomieszczenie może odliczyć 100% wydatku?
    2. Czy jeśli na działalność je...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania