eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Zaliczka - kaucja a kasa fiskalna?


2014-01-07 13:25 autor: konto usunięte

4 281 odsłon

Zaliczka - kaucja a kasa fiskalna?

Prowadzę działalność gospodarczą (karta podatkowa) od maja do końca września (od 2013 mam kasę fiskalną) w zakresie wynajmu pokoi turystom. Co roku likwiduję działalność (nie zawieszam, z powodu sporego podatku od nieruchomości, który musiałabym dodatkowo opłacać urzędowi miasta, gdybym miała działalność zawieszaną). Przyjmuję zaliczki na poczet rezerwacji już od stycznia.

Wiem, że powinnam w tym momencie założyć działalność i ją od razu zawiesić oraz rejestrować zaliczki na kasie fiskalnej. Mam natomiast pytanie, czy zgodne z prawem byłoby, gdybym przyjmowała kaucje zwrotne (nazywane tak w przelewach), nie rejestrowała ich na kasie, po przyjeździe gości zwracałabym je wystawiając dokument, następnie całość za wynajem rejestrowała na kasie? Czy w przypadku mojego typu działalności nie byłaby to nadinterpretacja?

Z góry dziękuję za odzew :)

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-01-07 17:41 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Może nie udzielę odpowiedzi na powyższe pytanie (nad tym trzeba by się zastanowić) ale zwrócę uwagę na inną sprawę. Otóż likwidacja działalności jest jednym z powodów odczytu pamięci fiskalnej kasy. Także nie mam za bardzo przekonania do tego, czy podatkowo powyższe postępowanie jest prawidłowe (w zakresie likwidacji działalności i otwierania po pewnym czasie nowej).

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • lukasek

  Dodano 2013-02-05 22:33 przez lukasek

  Przyjmowanie zaliczek na kasę fiskalną

  Działalność gospodarczą rejestruję w miesiącach od czerwca do września, a zaliczki-rezerwacje wpływają np. w miesiącach luty-marzec (karta podatkowa).
  Moje pytanie to:
  1. Czy za dany miesiąc, w którym wpływają zaliczki muszę płacić kartę podatkową?
  Zawieszam działalność gospodarczą na okres ok. 9 mi...

 • dekoriada

  Dodano 2013-12-20 15:19 przez dekoriada

  Czy do każdej transakcji sprzedaży wysyłkowej przez internet mogę wystawić rachunek?

  Prowadzę działalność, która polega na sprzedawaniu swoich wyrobów głownie do osób fizycznych nieprowadzących działalności wysyłkowo za pośrednictwem internetu, ale również gotówkowo na różnego rodzaju targach. Nie jestem VAT-owcem i nie prowadzę ewidencji za pomocą kasy fiskalnej.
  Chciałam zapytać, ...

 • 1983kamila

  Dodano 2013-11-19 16:10 przez 1983kamila

  Kolejna kasa fiskalna. Ile mam czasu na jej wprowadzenie?

  Prowadzę sklep, ryczałt 3% i posiadam kasę fiskalną. Wiem, że otwierając kolejny punkt mam obowiązek zakupu kasy. Czy jest na to jakiś termin np. 7 dni od otwarcia?

 • dekoriada

  Dodano 2013-10-20 20:10 przez dekoriada

  Limit od którego należy wprowadzić ewidencję za pomocą kasy fiskalnej

  Mam następującą wątpliwość: czy limit 20 000 zł, powyżej którego pojawia się obowiązek ewidencjonowania na kasie fiskalnej, jest limitem w obrębie roku? Czy osiągnięcie limitu na przestrzeni 15 miesięcy też rodzi ten obowiązek?
  Prowadzę działalność od lutego 2013. I do końca roku zakładam osiągnięci...

 • BAZYLI2007

  Dodano 2015-12-11 21:38 przez BAZYLI2007

  Kasa fiskalna dla detektywa

  Niedawno założyłem działalność gospodarczą z zakresu świadczenia usług detektywistycznych.Czy muszę posiadać kasę fiskalną? Jeśli tak to na jakich zasadach?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Dokumentowanie najmu - kiedy kasa fiskalna nie jest konieczna?

  Dokumentowanie najmu - kiedy kasa fiskalna nie jest konieczna?

  Generalny obowiązek prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej w działalności podatnika wynika z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT. Powstaje z chwilą rozpoczęcia sprzedaży na rzecz osób fizycznych ...

 • Czy jedna kasa fiskalna może obsłużyć kilka punktów handlowych?

  Czy jedna kasa fiskalna może obsłużyć kilka punktów handlowych?

  Sprzedaż na rzecz osób fizycznych co do zasady musi być ewidencjonowana przy użyciu kasy fiskalnej (o ile sprzedawca nie korzysta ze zwolnień w tym zakresie). Ustawodawca nie wskazuje jednak ile takich urządzeń sprzedawca powinien posiadać ...

 • Nauka języków obcych bez kasy fiskalnej

  Nauka języków obcych bez kasy fiskalnej

  Świadczenie usług nauki języków obcych korzysta aż z dwóch niezależnych zwolnień z obowiązku ewidencjonowania ich za pomocą kasy rejestrującej. Jedno z nich odnosi się do odpowiedniego dokumentowania takiej sprzedaży, drugie zaś do ...

 • Likwidacja i ponowne otwarcie firmy w podatku VAT

  Likwidacja i ponowne otwarcie firmy w podatku VAT

  Podatniczka, która po sezonie likwiduje firmę a następnie po kilku miesiącach na początku kolejnego ją otwiera - jest traktowana jako kontynuująca działalność gospodarczą. Dzięki temu przysługuje jej pełny limit zwolnienia podmiotowego ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania