eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Czy muszę wysyłać salda należności będąc na KPiR?


2013-12-10 10:40 autor: Dagmara

5 843 odsłon

Czy muszę wysyłać salda należności będąc na KPiR?

Witam serdecznie,

Czy prowadząc księgę przychodów i rozchodów muszę do klientów wysyłać salda należności w dwóch odcinkach A i B na podstawie art. 26 ustawy o rachunkowości z dnia 29.09.1994?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-12-10 10:51 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe DEKLAR Gliwice

     Nie nie musi Pani, obowiązek inwentaryzacji należności obciąża wyłącznie podmioty prowadzące księgi rachunkowe - przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r.  z późniejszymi zmianami, w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów - Dz. U. Nr 152, poz. 1475 z późn. zm., nie nakładają podobnych obowiązków

    www.deklar.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-12-12 11:10 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Zgodnie z ustawą o rachunkowości art. 26, ust. 1 pkt. 3
    1. Jednostki przeprowadzają na ostatni dzień każdego roku obrotowego inwentaryzację:

    [...]

    należności i zobowiązań wobec osób nieprowadzących ksiąg rachunkowych

    [...]

    - drogą porównania danych ksiąg rachunkowych z odpowiednimi dokumentami i weryfikacji wartości tych składników

    Oznacza to, że ci co mają należności nie mają wysyłać potwierdzenia salda tylko samemu sobie to zweryfikować na podstawie swoich dokumentów.

    Zatem jak otrzymałaś potwierdzenie salda nie musisz na nie odpowiadać.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Stiwan

    Dodano 2013-12-07 18:34 przez Stiwan

    Czy w PKPiR wpisuję opłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne?

    Czy w PKPiR wpisuję opłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne? Jestem zatrudniony na umowę o pracę i mam opłacone wszystkie składki. Prowadzę dodatkowo własną działalność i opłacam składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

  • asts1

    Dodano 2013-12-05 13:08 przez asts1

    Jak ująć fakturę VAT w KPiR?

    Witam,
    rozpoczynam działalność z dniem 1.12.2013, prowadzę KPiR i NIE jestem VAT-owcem. Kupiłem towary handlowe i otrzymałem fakturę VAT i towar w dniu 02.12.2013 ale faktura VAT jest wystawiona 30.11.2013, czyli jeszcze przed rozpoczęciem mojej działalności.
    Jak mam to wpisać do KPiR? Czy pod datą ...

  • paula213148

    Dodano 2013-12-04 22:51 przez paula213148

    Jaką formę opodatkowania wybrać?

    W lutym planuję otworzyć swój sklep z akcesoriami dla dzieci (zabawki, wózki, nosidełka, ubrania) oraz modą dla kobiet w ciąży. Koszty jakie będę ponosić to wynajem lokalu oraz kupno towaru na wyposażenie sklepu. Zastanawiam się, jaka forma opodatkowania będzie dla mnie najkorzystniejsza?
    To jest mo...

  • ewitkaa

    Dodano 2013-12-29 19:27 przez ewitkaa

    Z jaką datą mam zaksięgować fakturę VAT zakupu?

    Z jaką datą mam zaksięgować fakturę VAT zakupu w KPiR oraz ewidencji sprzedaży VAT, która została wystawiona z datą sprzedaży 1.12.2013 r., a opłacona przelewem dnia 09.12.2013 r. z datą wystawienia, sprzedaży czy zapłaty?

  • asts1

    Dodano 2013-12-11 12:50 przez asts1

    Spis z natury, zakupy na zapas a zakład kosmetyczny

    Witam,
    prowadzę zakład kosmetyczny (KPiR i nie jestem VAT-owcem), w którym sprzedaję im. kosmetyki. W ciągu roku i teraz pod koniec kupiłam spory zapas papieru i środków chemicznych (bo od stycznia drożeją i wolę zrobić zapas żeby zaoszczędzić). Oczywiście dostałam fakturę VAT i wpisałam do książki ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Pełna księgowość: kto musi prowadzić?

    Pełna księgowość: kto musi prowadzić?

    Zakres podmiotów zobowiązanych do prowadzenia pełnej księgowości (czyli tzw. ksiąg rachunkowych), jest bardzo szeroki. Tyczy się on nie tylko osób prawnych (spółek z o.o. i akcyjnych), ale bardzo często także spółek osobowych jak i ...

  • Struktura e-podatkowa JPK Księgi Rachunkowe (JPK_KR)

    Struktura e-podatkowa JPK Księgi Rachunkowe (JPK_KR)

    Struktura JPK_KR (dziennik, zapisy na kontach i zestawienie sald) zacznie obowiązywać wszystkich przedsiębiorców prowadzących księgi rachunkowe już 1 lipca 2018 r. Ordynacja podatkowa przewiduje, że obowiązkiem JPK będą objęte firmy ...

  • Wydatek niewłaściwie udokumentowany w kosztach firmy

    Wydatek niewłaściwie udokumentowany w kosztach firmy

    Rodzaje dowodów księgowych potwierdzające poniesienie wydatków zostały wskazane w przepisach prawa (czy to rozporządzeniu w sprawie prowadzenia PKPiR, czy też w ustawie o rachunkowości). Niektóre błędy formalne takich dokumentów nie ...

  • Księgi rachunkowe czy PKPiR?

    Księgi rachunkowe czy PKPiR?

    Spółki kapitałowe w zakresie prowadzonej ewidencji nie mają wyboru - prowadzą księgi rachunkowe. W przypadku innych przedsiębiorców forma prowadzonej ewidencji operacji gospodarczych, podlegających opodatkowaniu zależy od ich preferencji ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania