eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Czy wystarczy dowód wpłaty?


2013-11-24 23:40 autor: sonia

5 161 odsłon

Czy wystarczy dowód wpłaty?

Witam,

prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, sama się rozliczam. Do kosztów wliczam co miesiąc wynajem gabinetu. Do tej pory opłacałam to gotówką i otrzymywałam fakturę.

W tym miesiącu osoba wynajmująca mi gabinet zaproponowała, bym przelewała jej tę sumę na konto. Poinformowała mnie również, że nie musi mi już wystawiać faktury, wystarczy do rozliczenia wydruk dowodu wpłaty. Jestem ciekawa, czy jest to prawda.

Bardzo proszę o odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-11-25 07:46 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe DEKLAR Gliwice

    Z opisu wynika, że wynajmujący jest czynnym podatnikiem Vat -skoro już wystawia faktury.
    Więc w związku z tym musi wystawiać faktury jeśli czynność wynajmu jest świadczona na rzecz innego przedsiębiorcy, zagrożone jest to konsekwencjami karno skarbowymi. Nie było by tego obowiązku (tylko na żądanie) gdyby usługa świadczona była na rzecz osoby fizycznej ( nie prowadzącej działalności)

    Nawet, gdy wynajmujący nie jest podatnikiem Vat  na żądanie zawsze powinien wystawić rachunek na życzenie

    www.deklar.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-11-25 09:12 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Mhm - chyba że osoba wynajmująca przestała być czynnym podatnikiem VAT.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-11-25 09:29 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe DEKLAR Gliwice

    Tak, jest to problematyczne - organy podatkowe stoją na stanowisku, że powrót do zwolnienia jest możliwy od początku roku kalendarzowego.

    A co na to Uatawa Vat
     Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150 tys. zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

    Z kolei na mocy art. 113 ust. 11 ustawy o VAT podatnik, który utracił prawo do zwolnienia od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, może, nie wcześniej niż po upływie roku, licząc od końca roku, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w ust. 1.

    Chyba należałoby skontaktować się z US ze względu na zasięg terytorialny podatnika.

    sonia skomentował/a odpowiedź 2013-11-25 13:18

    Witam. Dopiero po przeczytaniu odp, za które dziękuję, zorientowałam się, że ja dostawałam rachunek (nie fakturę) na druku dla osób zwolnionych z VAT, czy to zmienia postać rzeczy? Chodzi mi tylko o to, czy ja mając w swoim rozliczeniu tylko wydruk z dowodu wpłaty, rozliczam swoje koszty prawidłowo?

    www.deklar.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-11-25 15:56 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe DEKLAR Gliwice

    Rozumiem, że wynajmującą jest osoba fizyczna
    Rzeczywiście dowodem  może być przelew bankowy z podpiętą umową wynajmu i na tej podstawie wprowadzić koszt do PKPiR 

    Ale jeśli Pani zażąda, żeby wystawiano w dalszym ciągu rachunki za wynajem to wynajmujący mimo, że jest osobą fizyczną  musi to zrobić  Mówi o tym Ordynacja Podatkowa. Można pisemnie wystąpić o wystawianie rachunków (żeby mieć dowód) Proszę powołać się na art 87 par.1
     Art. 87. § 1. Jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy prowadzący działalność gospodarczą obowiązani są na żądanie kupującego lub usługobiorcy wystawić rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi.
    par.3 oraz art 3 
    § 3. Podatnicy wymienieni w § 1, od których zażądano rachunku przed wykonaniem usługi lub wydaniem towaru, wystawiają rachunek nie później niż w terminie 7 dni od dnia wykonania usługi lub wydania towaru. Jeżeli jednak żądanie wystawienia rachunku zostało zgłoszone po wykonaniu usługi lub wydaniu towaru, wystawienie rachunku następuje w terminie 7 dni od dnia zgłoszenia żądania.
    oraz art 3 pkt 9
    Art. 3. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
     9) działalności gospodarczej - rozumie się przez to każdą działalność zarobkową w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, w tym wykonywanie wolnego zawodu, a także każdą inną działalność zarobkową wykonywaną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, nawet gdy inne ustawy nie zaliczają tej działalności do działalności gospodarczej lub osoby wykonującej taką działalność - do przedsiębiorców;

    www.deklar.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • montekstrojny

    Dodano 2016-12-19 12:44 przez montekstrojny

    Księgowość w firmie

    Witam,w listopadzie rozpoczęłam prowadzenie działalności gospodarczej. Forma opodatkowania - zasady ogólne, KPiR, jestem VAT-owcem (skala podatkowa). W lutym otwieram kawiarnię i dopiero wtedy zacznę zarabiać, a do tego czasu będę jedynie ponosiła koszty. Jako, że jest to pierwsza prowadzona przeze ...

  • kry83sti

    Dodano 2016-01-13 11:49 przez kry83sti

    Czy muszę posiadać kasę fiskalną?

    Witam serdecznie,prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą - remonty i wykończenia wnętrz i w związku z tym mam pytanie odnośnie kasy fiskalnej (jestem VAT-owcem).Mam pytanie: czy muszę od nowego roku posiadać kasę fiskalna? W roku 2015 wystawiłem łącznie 16 faktur w tym 4 usługi dla firm zapłac...

  • lussii

    Dodano 2013-12-01 12:01 przez lussii

    Czy za wynajem mieszkania płacimy VAT?

    Prowadzę działalność - sklep, jestem podatnikiem VAT-u, i wynajmuję prywatne mieszkanie. Płacę 8,5 procent podatku od wynajmu jako osoba prywatna. Czy mam płacić VAT? Wiem, że nie płaci się VAT-u od mieszkania, ale teraz już nie jestem pewna, bo od pomieszczenia magazynowego dostałam odp., że muszę ...

  • Robert1982

    Dodano 2016-03-07 13:53 przez Robert1982

    Eksport towarów po za granice UE a podatek VAT

    Witam,od jakiegoś czasu mam założoną jednoosobową działalność gospodarczą, chciałbym eksportować towar do Chin, ewentualnie USA. Moje pytanie brzmi, jakie dokumenty będą mi potrzebne (ewentualnie zezwolenia) żebym mógł wystawić fakturę na jedno z wyżej wymienionych państw. Zaznaczam, że jestem VAT-o...

  • seniorcare

    Dodano 2015-03-24 09:35 przez seniorcare

    Jednoosobowa działalność gospodarcza - samozatrudnienie

    Pracuję od pół roku jako opiekunka osób starszych lecz niestety na czarno. Od kwietnia 2015 r. chciałabym założyć działalność i sama się zatrudnić we własnej firmie.Moje pytania brzmią: jaki wybrać system rozliczania się tak żeby mi się opłacało? Co mogłabym wliczyć w koszta firmy, jaka wystawiać fa...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania