eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Czy muszę mieć drugą kasę fiskalną?


2013-11-15 13:17 autor: ji2

4 163 odsłon

Czy muszę mieć drugą kasę fiskalną?

Mąż ma sklep, w którym ma kasę fiskalną, dodatkowo będzie mieć przez miesiąc stoisko w innym miejscu (jest to zdarzenie jednorazowe). W urzędzie skarbowym powiedziano mi, że powinien mieć drugą kasę fiskalną. Czy można tego uniknąć? Nie wiem nawet czy zysk z tego stoiska pokryje mu koszt zakupu kasy, poza tym po miesiącu nie będzie mu już potrzebna. Chcielibyśmy ewidencjonować sprzedaż ręcznie wypisywanymi paragonami, nie uchylamy się od płacenia podatków. Jaka kara może mu za to grozić? Jest to działalność gospodarcza osoby fizycznej.

Jakie są kary za brak tej drugiej kasy? Ewentualnie czy napisanie czynnego żalu do US z wyjaśnieniem sytuacji mogłoby pomóc w uniknięciu kary? Nie mamy teraz pieniędzy na zakup kasy, poza tym na pewno nie byłaby wykorzystywana w przyszłości, ponieważ sklep przynosi straty i planujemy jego zamknięcie po nowym roku.

Pytanie zaktualizowano 2013-11-15 14:14

A jakie są kary za brak tej drugiej kasy? Ewentualnie czy napisanie czynnego żalu do US z wyjaśnieniem sytuacji mogłoby pomóc w uniknięciu kary? (nie mamy teraz pieniędzy na zakup kasy, poza tym na pewno nie byłaby wykorzystywana w przyszłości, ponieważ sklep przynosi straty i planujemy jego zamknięcie po nowym roku)

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-11-15 13:31 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak

    Zgodnie z rozporządzeniem, podatnik na którym ciązy obowiązek rejestracji sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej, ma obowiązek ewidencjonować przychody z jej użyciem w każdym miejscu wykonywania działalności. Może rozwiązaniem będzie zakup kasy przenośnej, którą można będzie wykorzystać w przyszłości na innych tego typu stoiskach?

    Księgowa obsługa internetowa - cała Polska. Ceny już od 39,90/mc. www.taxnetto.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-11-15 13:55 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe DEKLAR Gliwice

    Niestety przepisy nie pozwalają prowadzić ewidencji sprzedaży w inny sposób niż za pomocą kasy fiskalnej w momencie gdy jesteśmy do tego zobowiązani ustawą.Tak jak sugerował przedmówca  jedynym wyjściem jest zakup przenośnej kasy fiskalnej, ale niestety nie można skorzystać już z ulgi, bo myślę, że przy zakupie pierwszej kasy ulga została wykorzystana.

    www.deklar.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-11-15 14:20 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak

    Zgodnie z art. 111 ust. 2 ustawy o VAT oraz art. 62 §4 Kodeksu karno skarbowego, w przypadku nie dopełnienia obowiązku rejestracji kasy fiskalnej organ podatkowy ma prawo do nałożenia na podatnika dodatkowego zobowiązania podatkowego. Kwota ta wynosi 30% kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, licząc od rozpoczęcia ewidencji za pomocą kasy rejestrującej. Powyższy przepis nie dotyczy osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą oraz spółek osobowych, które podlegają pod kodeks karno skarbowy. Osoby takie zostaną natomiast objęte karą za przestępstwo skarbowe. Grzywna może wynosić nawet do 180 stawek dziennych. Najniższa stawka dzienna to 53,33 zł, a najwyższa 21 333 zł.

    Księgowa obsługa internetowa - cała Polska. Ceny już od 39,90/mc. www.taxnetto.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-11-15 15:09 autor odpowiedzi: ji2

    A w jaki sposób są liczone te grzywny? No i jak to jest z tym czynnym żalem?  Nie ma żadnych wyjątków? To trochę niesprawiedliwe żeby płacić prawie 1000 zł za kasę, która będzie używana tylko przez miesiąc.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-11-15 16:40 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe DEKLAR Gliwice

    Oznacza to że za przestępstwo skarbowe - bo nie rejestracja sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej w sytuacji gdy wymagają tego przepisy jest przestępstwem skarbowym - grozi kara grzywny 180x 53,33zł , a nawet 180x21333zł, oczywiście kwoty pośrednie stawek również w zależności jak urzędnik zakwalifikuje "naruszenie przepisów"
    Biuro Rachunkowe DEKLAR Gliwice zaktualizował/a odpowiedź 2013-11-15 16:53
    Czynny żal  działa tylko wówczas gdy podatnik sam zawiadamia o przestępstwie  powołując się na instytucję czynnego żalu. Ale w momencie kiedy urząd podczas czynności kontrolnych (mogą urzędnicy "wpaść"na kontrolę w miejscu prowadzenia sprzedaży) ustali, że nie rejestruje się  sprzedaży na kasie fiskalnej - to wówczas już nie możemy skorzystać z  instytucji czynnego żalu

    www.deklar.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-11-15 16:50 autor odpowiedzi: ji2

    Wiadomo, że się mnoży, chodziło mi o to od czego zależy czy będzie to ta najniższa czy wyższa stawka, oraz od czego zależy czy będzie to maksymalna ilość 180 a kiedy może być mniej. Zastanawiam się też czy warto złożyć czynny żal przed rozpoczęciem całego przedsięwzięcia, żeby kary uniknąć albo ją zminimalizować?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-11-15 17:21 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe DEKLAR Gliwice

    O czynnym żąlu już napisałam w  uzupełnieniu natomiast najmniejsza czy najwyższa stawka dzienna  to  bieże się pod uwage stopień winy sprawcy i tak
    Liczba stawek dziennych nie może przekraczać stopnia winy sprawcy. Na jej wymiar wpływa m.in. rodzaj i rozmiar negatywnych skutków czynu zabronionego, rodzaj i stopień naruszenia obowiązku finansowego, którym sprawca jest obciążony, motywacja sprawcy. 

    Również bierze się pod uwagę

    Przy określaniu wysokości stawki dziennej sąd bierze pod uwagę:

    1. dochody sprawcy - czyli wszystkie dochody, jakie sprawca posiadał w chwili orzekania.

    2. możliwości zarobkowe - czyli zdolności sprawcy do uzyskania dodatkowych dochodów. T

    3. Ogólny stan majątkowy Oceniany jest stan majątkowy indywidualnej osoby, co oznacza, że nie są brane pod uwagę sytuację, gdy sprawca jest np. współwłaścicielem rzeczy. Im większy jest majątek sprawcy, tym większe prawdopodobieństwo, że stawka dzienna będzie wyższa.

    4. warunki osobiste sprawcy - dotyczą bezpośrednio osoby sprawcy. Będą to m.in. wiek, wykształcenie, kwalifikacje zawodowe, stan zdrowia psychicznego i fizycznego, warunki mieszkaniowe, socjalne.

    5. warunki rodzinne, sytuację ekonomiczną całej rodziny (np. obowiązki alimentacyjne sprawcy, nawet jeśli nie zostały orzeczone przez sąd). Należeć do nich będą m.in. stan cywilny, ilość osób na utrzymaniu.

    www.deklar.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-11-15 17:22 autor odpowiedzi: ji2

    Dlatego właśnie pytam czy jeśli złożę czynny żal przed rozpoczęciem całego przedsięwzięcia jest szansa na uniknięcie kary?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-11-15 17:30 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe DEKLAR Gliwice

    Nie  czynny żal składa podatnik gdy już popełnił  wykroczenie skarbowe i musi zdążyć  przed  Urzędem czyli musi być wykroczenie. Gdy nie popełniło się wykroczenia  to czynny żal nie ma sensu nie ma oczym zawiadamiać.

    www.deklar.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-11-15 17:59 autor odpowiedzi: ji2

    A złożenie czynnego żalu po kilku dniach od rozpoczęcia tej sprzedaży ma sens? Czy trzeba czekać do zakończenia i dopiero potem?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-11-16 06:53 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe DEKLAR Gliwice

    W momencie powzięcia  informacji o popełnieniu wykroczenia skarbowego zawiadamiamy  Urząd Skarbowy - taka jest praktyka
    Biuro Rachunkowe DEKLAR Gliwice zaktualizował/a odpowiedź 2013-11-16 07:01
    Powzięto informację -zaprzestaje się działań

    www.deklar.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • mariusz310

    Dodano 2013-12-01 07:09 przez mariusz310

    Czynny żal a kasa fiskalna

    Dzień dobry,
    prowadzę usługi przewozu osób niereguralne. Rozpoczęłem działalność w 2013 r. Dzwoniąc na infolinie Urzędu Skarbowego otrzymalem odpowiedź, że kasa dopiero po 20000 tys. i mam wprowadzać sprzedaź dla osób fizycznych normalnie do KPiR.
    Mam teraz nową księgową, która mówi, że miałem mieć ...

  • gocha0205

    Dodano 2013-07-24 22:57 przez gocha0205

    Jestem na ryczałcie. Przekroczony limit na kasę fiskalną

    Witam,
    1. Przyszło pismo z urzędu, że przekroczyłam limit na kasę w 2012 r. - limit 20 tys., a ja 23 tys. - czyli powinnam mieć kasę od 1 marca tak?
    2. Działalność od 2011. Czy limit wynosi 20000 czy 40000?
    3. Zapytanie z urzędu: jaką część przychodu wykazanego ww. zeznaniu dotyczy sprzedaży na rzec...

  • Hizopek

    Dodano 2013-07-17 10:07 przez Hizopek

    Księgowość: paragon a rachunek

    Pracownik wystawiał rachunki uproszczone (nie jestem VAT-owcem) dla osób fizycznych i dla firm na podstawie oryginalnych paragonów sprzedaży, ale nie zawsze je zostawiał w dokumentacji przy rachunkach, czyli w księgowości. Przy niektórych transakcjach mam tylko rachunki.
    Sprzedaż na kasie fiskalnej ...

  • sylwia-25

    Dodano 2013-11-13 23:14 przez sylwia-25

    Kiedy wystawiany jest paragon, a kiedy dowód sprzedaży?

    Witam,
    w pewnym sklepie, jako dowód zakupu raz dostaję paragon, a innym razem dowód sprzedaży. Czy jest to zgodne z prawem?

  • jarcyk5422

    Dodano 2014-02-10 11:23 przez jarcyk5422

    Kiedy konieczny jest zakup kasy fiskalnej?

    Witam,
    prowadzę działalność na ryczałcie od 15.04.2013 W ubiegłym roku miałem przychód w wysokości 13,790 zł, a więc nie przekroczyłem progu 14,221 zł (miesiące wyliczone proporcjonalnie) na 2013 r. W styczniu tego roku osiągnąłem jednak przychód 3305 zł. Czy muszę od 1 marca mieć kasę fiskalną?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Czy jedna kasa fiskalna może obsłużyć kilka punktów handlowych?

    Czy jedna kasa fiskalna może obsłużyć kilka punktów handlowych?

    Sprzedaż na rzecz osób fizycznych co do zasady musi być ewidencjonowana przy użyciu kasy fiskalnej (o ile sprzedawca nie korzysta ze zwolnień w tym zakresie). Ustawodawca nie wskazuje jednak ile takich urządzeń sprzedawca powinien posiadać ...

  • Nauka języków obcych bez kasy fiskalnej

    Nauka języków obcych bez kasy fiskalnej

    Świadczenie usług nauki języków obcych korzysta aż z dwóch niezależnych zwolnień z obowiązku ewidencjonowania ich za pomocą kasy rejestrującej. Jedno z nich odnosi się do odpowiedniego dokumentowania takiej sprzedaży, drugie zaś do ...

  • Paragon kelnerski to nie paragon fiskalny

    Paragon kelnerski to nie paragon fiskalny

    Okres wakacyjny to czas podróży oraz zwiększonych obrotów w branży gastronomicznej. Wielu restauratorów ulega tutaj pokusi zaniżania swoich przychodów aby nie dzielić się z fiskusem. Zamiast paragonów fiskalnych wydawane są inne ...

  • Dwa punkty sprzedaży z jedną kasą fiskalną?

    Dwa punkty sprzedaży z jedną kasą fiskalną?

    Sprzedaż dla osób fizycznych w zdecydowanej większości przypadków musi być ewidencjonowana za pomocą kasy rejestrującej. Jeżeli w danym punkcie z różnych względów kasy fiskalnej nie ma (pomimo takiego obowiązku) bądź urządzenie to ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania