eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaImport / Eksport › Czy sprzedając usługi do UE muszę mieć NIP UE i jaki naliczyć VAT?


2013-04-28 21:48 autor: konto usunięte

12 180 odsłon

Czy sprzedając usługi do UE muszę mieć NIP UE i jaki naliczyć VAT?

Jaki VAT będzie w przypadku, jeśli świadczę usługi prawne, doradcze lub usługi polegające na sprzedaży miejsca reklamowego, np. bannera na moim serwisie na rzecz spółki angielskiej?

Czy wymagany jest NIP UE w moim przypadku, skoro sprzedaję usługi a nie towary?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-04-29 05:59 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Tak - należy zarejestrować się na potrzeby transakcji unijnych (a więc uzyskać NIP UE). Świadczone przez Pana usługi nie będą opodatkowane w Polsce a w Anglii. Wystawia Pan zatem fakturę ze stawką np (nie podlega) i informacją "odwrotne obciążenie". Można także napisać że VAT od transakcji rozlicza nabywca zgodnie z art. 28b ustawy o podatku uod towarów i usług.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-04-29 14:37 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Czy rejestracja taka nie jest wymagana przypadkiem tylko dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów którą usługa nie jest ? Jak to się ma do firm nie będących płatnikiem VAT ?  Wiele brytyjskich firm nie posiada NIP'u - obowiązek rejestracji do VAT posiada w UK firma która przekroczyła około 70000 funtów obrotu. Czy są to wewnętrzne uwarunkowania w Polsce czy też przepisy UE ?

    Będę wdzięczny za podstawęprawną

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-05-14 01:33 autor odpowiedzi: pl.spacesoft1.com

    Witam,

    Ok 10 lat stacjonuje w UK. Moja firma korzystala z programistow (firm) ktorzy dzilali w Polsce i nie bylo zadnych wymogow co do NIP EU w UK przepisy sa dla ludzi i tak jak pan pisal vat jest jesli firma jest platnikiem vat a granica jest zgodnie z tym co pan podal troszke powyzej 70 tys. funtow ponizej nie ma wymogu.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-05-14 17:46 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Rejestrację na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych reguluje art. 97 ustawy o VAT. Poniżej część reguljacji

    1. Podatnicy, o których mowa w art. 15, podlegający obowiązkowi zarejestrowania jako podatnicy VAT czynni, są obowiązani przed dniem dokonania pierwszej wewnątrzwspólnotowej dostawy lub pierwszego wewnątrzwspólnotowego nabycia zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego w zgłoszeniu rejestracyjnym, o którym mowa w art. 96, o zamiarze rozpoczęcia wykonywania tych czynności.

    2. Przepis ust. 1 stosuje się również do podatników w rozumieniu art. 15 innych niż wymienieni w ust. 1 i osób prawnych niebędących podatnikami w rozumieniu art. 15, u których wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów przekroczyła kwotę, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, oraz tych, którzy zamierzają skorzystać z możliwości określonej w art. 10 ust. 6.

    3. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio również do podatników, o których mowa w art. 15, innych niż wymienieni w ust. 1 i 2, którzy:

    1)   nabywają usługi, do których stosuje się art. 28b, jeżeli usługi te stanowiłyby u nich import usług;

    2)   świadczą usługi, do których stosuje się art. 100 ust. 1 pkt 4, dla podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej.

    Oceń odpowiedź 2 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • konto usunięte

    Dodano 2013-04-11 14:14 przez konto usunięte

    Sprzedaż do Francji a stawka VAT

    Mam nowego kontrahenta z Francji (mała firma), który jednak nie posiada VAT-UE.
    Czy jak chce mu sprzedać towary, to mogę w jakiś sposób zastosować stawkę 0% czy niestety normalną krajową 23%?

  • MatCzerwinski

    Dodano 2021-02-17 23:24 przez MatCzerwinski

    Ryczałt / VAT UE i przejście na VAT w Polsce. Czy konieczne?

    Witam, prowadzę firmę jednoosobową w Polsce, jestem obecnie na ryczałcie, w tym czasie nastąpiła możliwość sprzedaży moich usług na obszarze UE, pytanie brzmi - czy w przypadku aktualizacji w formularzu VAT-R do VAT UE, będę zmuszony do przejścia na rozliczenie VAT? Czy pozostanę na ryczałcie i tylk...

  • bluebutterfly

    Dodano 2013-03-22 15:21 przez bluebutterfly

    Faktura z VAT-em 0% za usługę transportową międzynarodową

    Prowadzę działalność gospodarczą w UK, tu też płacę VAT. Sprowadzam towar z Polski. Nowy usługodawca transportowy odmówił mi jednak wystawienia faktury za transport z VAT 0% argumentując, że z ich serwisu korzystać mogą tylko firmy "rozliczające się na polskich zasadach podatkowych ze stawką VAT 23%...

  • konto usunięte

    Dodano 2013-02-21 08:59 przez konto usunięte

    Stawka VAT 0% przy WDT

    Witam! Mam takie pytanie, jakie muszę spełnić warunki żeby zastosować przy WDT stawkę 0%. Sprzedaż będzie na rzecz firm, na razie do Niemiec i Francji.

  • konto usunięte

    Dodano 2013-02-04 21:18 przez konto usunięte

    Sprzedaż mebli drewnianych do Danii

    Jestem producentem mebli drewnianych. Chciałbym rozpocząć eksport mebli za granicę. Na początku do Danii. Chciałbym zapytać jakie dodatkowe koszta wiążą się ze sprzedażą moich towarów za granicę? Czy muszę dopłacić 2% VAT-u - czy zrobi to duński odbiorca ze względu na 25% VAT w Danii?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Import / Eksport

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania