eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaImport / Eksport › Spółka LTD w UK a świadczenie usług w Polsce


2012-12-11 23:32 autor: arch

15 320 odsłon

Spółka LTD w UK a świadczenie usług w Polsce

Otworzyłem w Wielkiej Brytanii spółkę LTD. Świadczę usługi w zakresie projektowania architektonicznego, inżynierskiego oraz związanego z nimi doradztwa. Czy jeśli chcę wykonać na zlecenie fragmenty projektu dla polskich firm muszę mieć oddział w Polsce? Gdzie rozliczam podatek dochodowy od takich usług? Zaznaczam że w UK jestem zwolniony z VAT ponieważ obroty spółki nie przekraczają 70kŁ.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2012-12-12 17:46 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Co do podatku dochodowego, ten rozliczyć tam, gdzie znajduje się firma, czyli Anglii. Może jednak powstać podatek u źródła. Wszystko zależy od tego, czego faktycznie usługi mają dotyczyć.

  Co do VAT-u, zgodnie z ogólną zasadą miejscem jego świadczenia (opodatkowania) będzie Polska, zaś obowiązek rozliczenia podatku jest przerzucany na nabywcę (gdy świadczącym jest podatnik zagraniczny).

  Oceń odpowiedź 3 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-12-12 21:28 autor odpowiedzi: arch

  jakim cudem może wg Pana, Panie Krzysztofie, powstać podatek u źródła skoro mamy podpisaną z UK umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania ?
  arch zaktualizował/a odpowiedź 2012-12-12 21:29
  nie wystawiam faktury tylko rachunek gdyż korzystam ze zwolnienia z VAT. jakim cudem nagle w PL ma się pojawić konieczność odprowadzenia vatu od nie-faktury ?

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-12-16 06:09 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  To, że mamy podpisaną umowę z Wielką Brytanią, nie oznacza, że podatków w drugim Państwie w ogóle nie ma. Jak zaznaczyłem, podatek może powstać, a nie musi. Link do tej umowy. Wszystko zależy, co jest przedmiotem zawartej przez Pana umowy.

  Proszę poczytać chociażby część dotyczącą należności licencyjnych (wraz z definicją licencji).

  Co do VAT-u - nie napisałem, że należy go w Polsce odprowadzić, a rozliczyć. Z reguły podatek należny staje się podatkiem naliczonym.

  eGospodarka.pl - Dział Podatkowy zaktualizował/a odpowiedź 2012-12-16 06:14
  Ps. Ewentualny podatek u źródła pobierze polska firma przy wypłacie wynagrodzenia.

  Oceń odpowiedź 2 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-12-16 10:55 autor odpowiedzi: arch

  Rozumiem że jeśli przedstawię certyfikat rezydencji to kwestia podatku u źródła się sama rozwiązuje gdyż w takim wypadku nie należy go pobierać ?

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-12-20 06:22 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Nie - certyfikat rezydencji spowoduje jedynie, że przy określaniu ewentualnego podatku u źródła będą brane pod uwagę przepisy umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. W przypadku braku certyfikatu płatnik musiałby się opierać jedynie na przepisach polskiej ustawy o podatku dochodowym.

  Oceń odpowiedź 2 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-12-20 10:03 autor odpowiedzi: arch

  może mi Pan zatem pomóc i wymienić te uslugi, za które podatego u źródła będzie pobrany w PL ?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-12-27 07:41 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Nie ma wskazanego wprost katalogu, czynności, które będą powodowały powstanie podatku u źródła. Pisze Pan o wykonaniu jakiegoś projektu. W związku z tym proszę się bliżej zapoznać z definicją licencji określoną we wskazanej wyżej umowie. Oto ona:

  3. Określenie "należności licencyjne" użyte w tym artykule oznacza wszelkiego rodzaju należności płacone za użytkowanie lub prawo do użytkowania wszelkich praw autorskich do dzieła literackiego, artystycznego lub naukowego (włącznie z filmami dla kin oraz filmami lub taśmami transmitowanymi w radiu lub telewizji), wszelkiego patentu, znaku towarowego, wzoru lub modelu, planu, tajemnicy technologii lub procesu produkcyjnego lub za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, handlowego lub naukowego lub za informacje związane z doświadczeniem zawodowym w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how).

  Jeżeli to, co zamierza Pan robić, zawiera się w powyższym - wystąpi podatek u źródła.

  tomekdre skomentował/a odpowiedź 2016-01-14 14:52

  Ostatnio dostałem informację od księgowej iż nie trzeba tego podatku opłacać po okazaniu certyfikatu rezydencji podatkowej gdyż unia europejska zwalnia z tego podatku a prawo unii europejskiej jest nadrzędne. Czy słyszał Pan o czymś takim?

  Oceń odpowiedź 5 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Marcin BBA

  Dodano 2019-02-24 19:27 przez Marcin BBA

  Spółka LTD w UK a sprzedaż w PL

  Prowadzę od 3 lat Spółkę LTD w UK, gdzie główną dziedziną jest Transport na terenie UK (mieszkam tam od 10 lat). Chciałbym spróbować sił w Polsce, mianowicie chodzi mi o handel samochodami oraz handel tekstyliami na giełdach tzw. handel obwoźny.
  Czy mogę wykorzystać legalnie spółkę ltd zarejestrowan...

 • mikrobi219

  Dodano 2013-03-18 12:02 przez mikrobi219

  Czy umowę o dzieło można podpisać z firmą zarejestrowaną za granicą?

  Witam, proszę o odpowiedź czy firma zarejestrowana z Wielkiej Brytanii może ze mną podpisać umowę o dzieło? Jaki podatek się wówczas nalicza?

 • konto usunięte

  Dodano 2013-03-07 13:44 przez konto usunięte

  Podatek w Polsce czy Niemczech?

  Witam,
  Poproszę o poradę prawną, gdzie rozliczam podatek dochodowy. Umowę o pracę mam ze spółką niemiecką zarejestrowaną w Niemczech. W umowie tej zapisane jest, że miejscem wykonywania mojej pracy jest Warszawa. Spółka nie jest zarejestrowana w Polsce, tylko posiada tam swoje biuro do celów realiza...

 • comar1

  Dodano 2013-02-04 00:22 przez comar1

  VAT-5UE a praca w Belgii i działalność w Polsce. Gdzie odprowadzać VAT?

   
  Witam,
  Od niedawna prowadzę działalność gospodarczą zarejestrowaną w Polsce, a pracuję jako podwykonawca w Belgii - wykonuję prace remontowe. Prowadzę ewidencję przychodów podatnika zryczałtowanego podatku dochodowego 5.5%, opłacam składki zdrowotne i społeczne do ZUS-u.
  Złożyłem deklaracje roczną...

 • rexio

  Dodano 2014-05-12 16:43 przez rexio

  Praca w Niemczech na polskiej działalności. Gdzie płacić podatek?

  Witam,
  prowadzę działalność usługową (usługi spawalnicze) od 2011 r. zarejestrowaną w Polsce. Tutaj też mam stały meldunek, w ubiegłym roku 2013 pracowałem w Niemczech 4 miesiące. W tym roku zacząłem pracę od marca również na terenie Niemiec w innej firmie, zleceniodawca chce odbić 15% podatku docho...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Import / Eksport

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania