eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyInwestycjeGiełda › Jak rozliczyć się z przychodu uzyskanego przez inwestycje w kryptowaluty?


2017-12-05 13:11 autor: Sulejstian

1 971 odsłon

Jak rozliczyć się z przychodu uzyskanego przez inwestycje w kryptowaluty?

Handlując na giełdzie kryptowalut, z jakiego przychodu dokładnie muszę odprowadzić podatek oraz jaki % mnie obowiązuje? By rozjaśnić wszelkie moje wątpliwości w jednej odpowiedzi, przeprowadzę przykładową krótką symulację inwestycji.

Wpłacam z konta bankowego 10 000 zł na przykładową giełdę kryptowalut. Inwestuję w różne kryptowaluty: załóżmy, że po 3000 zł na 3 różne krypto, a 1000 zł zostaje wolne w obiegu.

Każda inwestycja przynosi mi zysk. Przykładowo sprzedaję jedną za 4000 zł, kupuję ponownie za 3500 zł, wykonuję różne operacje kupna i sprzedaży, z których pobierane są prowizje. Po pewnym czasie wartość posiadanych kryptowalut oscyluje na powiedzmy 20000 zł, 1000 zł, który jest trzymany na giełdzie. Sprzedaję część kryptowalut i 5000 zł, które uzyskuję ze sprzedaży przelewam z powrotem na konto bankowe.

Co mamy:

- wypłatę z konta bankowego na giełdę - 10000zł,
- "zabawa" w kupno i sprzedaż, co generuje zyski, które są ponownie zamieniane na krypto,
- rosnąca wartość kryptowalut, która generuje zyski,
- wypłatę na konto bankowe w wysokości 5000zł,
- kryptowaluty na giełdzie o szacunkowej wartości 16000zł (zmieniającej się z każdą minutą)

Problem:

Skończył się rok 2017, zakładając, że wyżej wymienione operacje odbyły się właśnie w tym roku, pytanie jak i do kiedy rozliczyć podatek od zysku i czy ten zysk w ogóle istnieje, skoro wartość kryptowalut. które mam w posiadaniu jest zmienna?

Czy należy rozliczyć się z każdej odbytej transakcji sprzedaży kryptowaluty, czy należy od nich odliczyć kupno nowych - co przecież wychodzi na "0". Czy wartość Posiadanych kryptowalut ma znaczenie?

Jestem osobą bezrobotną, niezarejestrowaną w urzędzie pracy, bez działalności gospodarczej. Jaki % mnie obowiązuje od przychodu, jeśli takowy istnieje - jak tak, to ile on wynosi na przykładzie opisanej symulacji?

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • m4dziia

  Dodano 2017-11-15 18:54 przez m4dziia

  Prowadzenie lokalu. Ile wyniesie VAT za sprzedaż i szatnię?

  Dzień dobry,mam pytanie dotyczące podatków VAT i przekąsek: chipsów oraz chrupek. W dostawie otrzymaliśmy chipsy z VAT-em 8% i chrupki z VAT-em 5%. Jak wygląda kwestia podatku VAT przy ich sprzedaży np. w barze? Jest to obsługa klienta i spożycie tych przekąsek na miejscu. Co w przypadku gdy odprowa...

 • podatkowiec

  Dodano 2017-06-22 13:59 przez podatkowiec

  Darowizna a auto od brata

  Witam, z racji tego, że mój brat chce mi przekazać auto osobowe w formie darowizny, a jego wartość przy wycenie to około 30 000 zł, to chcę się dowiedzieć czy to będzie podlegało podatkowi i ewentualnie jaki to może być wysoki podatek? Z góry dziękuję za odpowiedź.

 • mar99

  Dodano 2017-06-21 20:00 przez mar99

  Podatek od sprzedaży akcji

  Czy po sprzedaniu akcji odziedziczonych w spadku (za 4000 zł.) muszę zapłacić podatek? Jeśli tak to jaki i ile może on wynieść?

 • machy

  Dodano 2017-06-21 18:43 przez machy

  Sprzedaż mieszkania, zakup domu, a podatek do zapłaty

  Witam,w 2013 roku kupiłem mieszkanie za 140 000 zł w programie "Rodzina na swoim" (całość kwoty zakupu sfinansowana). W 2017 roku zawarłem umowę kupna domu za kwotę 345 000 zł z czego ze środków własnych wpłaciłem zbywcom 72 000 zł. Kilka dni później zawieram transakcję sprzedaży mieszkania za kwotę...

 • dampa

  Dodano 2017-06-07 00:42 przez dampa

  Jakie podatki i w jakiej wysokości muszę zapłacić?

  Pan Jan mieszkający X postanowił założyć firmę usługową JanKo, świadczącą usługi serwisowe dla pojazdów ciężarowych oraz transportowe ciężarowo-osobowe. W tym celu nabył z posiadanych środków własnych w wysokości 400 tys. zł niezabudowaną nieruchomość o powierzchni 1ha, z której ¾ przeznaczył na dzi...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Giełda

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania