eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFinanse osobisteEmerytury / Renty › Zwiększona emerytura: od terminu nabycia uprawnień czy terminu złożenia wniosku?


2013-07-01 15:42 autor: pusia300

5 590 odsłon

Zwiększona emerytura: od terminu nabycia uprawnień czy terminu złożenia wniosku?

Złożyłam wniosek o ponowne przeliczenie emerytury (ze względu na zatrudnienie przez 1 rok) w 15 miesięcy po zakończeniu pracy. ZUS przeliczył emeryturę, ale wypłata zwiększonej emerytury nastąpiła tylko od miesiąca złożenia wniosku, a nie od dnia nabycia uprawnień. Czy ZUS postąpił prawidłowo?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-08-24 15:27 autor odpowiedzi: xyz

  odpowiedź na to pytanie można znaleźć :www.biało-czerwona.pl  - jak sprawdzić.. Niestety jest tam podane, że zdecydowanie od daty złożenia wniosku. Jestem w znacznie gorszej sytuacji, bo w grę wchodzą lata a nie miesiące i fakt, że nie złożyłam takiego wniosku wczesniej nie wynika z lenistwa, ale z błędnej (niestety ustnej) informacji pracownika ZUS.

  pozdrawiam

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-08-25 08:39 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Przeliczenie podstawy wymiaru świadczenia od zarobków uzyskanych w całości lub w części po przyznaniu świadczenia skutkuje zastosowaniem aktualnie obowiązującej kwoty bazowej (obowiązującej w dniu złożenia wniosku o przeliczenie świadczenia). Natomiast wskazanie do przeliczenia podstawy świadczenia zarobków uzyskiwanych przed ustaleniem prawa do emerytury powoduje zastosowanie kwoty bazowej ostatnio przyjętej do obliczenia świadczenia.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 5 2

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2008-03-03 20:21 przez konto usunięte

  Zarobki

  Ile mogę dorobic do emerytury aby moja emerytura wczesniejsza zostala przeliczona .

 • grzes

  Dodano 2013-04-09 19:33 przez grzes

  Ponowne przeliczenie emerytury

  W maju skończę 60 lat. Jestem na wcześniejszej emeryturze i nadal pracuję. Czy mogę złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury i na jakim druku to zrobić?

 • romeoo8

  Dodano 2022-12-06 09:39 przez romeoo8

  ponowne naliczenie emerytury

  Dzień dobry. Poszedłem na emeryturę w wieku 60 lat, gdyż miałem lata pracy i lata w warunkach szkodliwych. Czy teraz, mając 67 lat, mogę złożyć wniosek o ponowne naliczenie emerytury, gdyż od kwietnia 2021 r. obowiązują nowe, korzystniejsze tablice trwania życia? Zaznaczam, że przez ten okres nigdzi...

 • Kasia1013

  Dodano 2017-03-30 23:46 przez Kasia1013

  Przejście z renty na emeryturę bez wniosku. Czy można przeliczyć emeryturę na starych zasadach?

  Mam 30 lat składkowych i 3 lata nie składkowe. Urodziłam się w lipcu 1955 r. Byłam na rencie III gr od 2011 r. do na stałe.
  W ub. roku tj. w czerwcu ukończyłam 61 lat i 11 miesięcy, ZUS przekwalifikował mnie na emerytkę. Dostałam emeryturę z urzędu bez mojego wniosku. Przeliczono ją na nowych zasada...

 • Trango

  Dodano 2008-09-12 09:47 przez Trango

  Praca emeryta

  Witam. chciałbym prosić o informację - czy jest rozpatrywane zniesienie ograniczeń w wysokości przychodów osiąganych przez zarobkujących tzw. "wcześniejszych" emerytów, które powodują zmiejszenie lub zawieszenie świadczeń.

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Emerytury / Renty

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania