eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFinanse osobisteEmerytury / Renty › Czy chorując mogę starać się o rentę?


2013-03-20 20:47 autor: Gosiak

15 963 odsłon

Czy chorując mogę starać się o rentę?

Mam 60 lat, od 2005 roku nie pracuję, za to choruję. Czy mogę starać się o rentę?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-03-21 07:04 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak

  O rentę chorobową może się starać osoba przewlekle chora, która jest pozbawiona możliwości podjęcia pracy. Nie dostanie renty w przypadku, gdy jej dolegliwość nie wyklucza zupełnie aktywności zawodowej. Dodatkowo niezdolność do pracy musi powstać w okresach składkowych (czyli kiedy pracuje i opłaca składki) lub nieskładkowych (gdy nie opłacamy składek, ale jesteśmy ubezpieczeni), ale nie później niż 18 miesięcy od zakończenia tych okresów. 

  Starania o przyznanie renty chorobowej należy zacząć od zebrania niezbędnych dokumentów poświadczających nasze zarobki i staż pracy. Do dokumentów takich zaliczamy: wniosek o rentę w formie druku ZUS Rp-1R (można go pobrać i wypełnić przez Internet), kwestionariusz dotyczący okresów składkowych i nieskładkowych, świadectwa pracy, legitymację ubezpieczeniową, zaświadczenia pracodawcy o wysokości osiąganego wynagrodzenia, zaświadczenie o stanie zdrowia, wywiad zawodowy oraz kartę wypadku w drodze do lub z pracy (jeśli taka była przyczyna uszczerbku na zdrowiu pacjenta). Na podstawie tych dokumentów lekarz orzecznik wyda decyzję o przyznaniu renty chorobowej.

  Wszelkie niezbędne druki, potrzebne do wypełnienia dokumentacji, można za darmo pobrać w każdym oddziale ZUS oraz ze strony internetowej ZUS.

  Oceń odpowiedź 6 6

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2014-01-24 01:23 przez konto usunięte

  Świadczenie rehabilitacyjne, zwolnienie i renta

  Witam!
  Pracuję od 16 listopada 2009 roku - do chwili obecnej jestem zatrudniony. W międzyczasie byłem na kilku zwolnieniach lekarskich oraz na dłuższym zwolnieniu lekarskim od 26 sierpnia 2012 roku do 25 maja 2013 roku (6 miesięcy zwolnienia oraz świadczenie rehabilitacyjne 3 miesiące). Po powrocie ...

 • fryt79

  Dodano 2013-10-08 20:14 przez fryt79

  Prawo do renty lub zapomogi

  Moja matka nie ma wypracowanej emerytury, a jest chora na raka. Czy należy jej się jakaś forma zapomogi bądź renta chorobowa? Jedyne środki finasowe posiada ojciec, a jest to emerytura 1200 zł i 600 zł z umowy zlecenia. Mieszkanie jest zadłużone i grozi im eksmisja.

 • Nataszaa

  Dodano 2012-10-29 17:35 przez Nataszaa

  Kiedy złożyć wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy?

  Witam. Na początku grudnia 2009 miałam wypadek w drodze do pracy, a z ostatnim dniem grudnia 2009 skończyła mi się umowa, która byłą zawarta na czas określony na pełen etat. Po pół roku zwolnienia lekarskiego i zasiłku chorobowego wróciłam do pracy na nowej umowie, również na cały etat, która został...

 • pioha

  Dodano 2013-04-17 14:22 przez pioha

  Zasiłek chorobowy a wniosek o rentę chorobową

  Po jakim czasie pobytu na zasiłku chorobowym można składać wniosek na rentę chorobową? Schorzenie, na jakie choruję, jest przewlekłe (zwyrodnienie kręgosłupa). Wcześniej leżałam w szpitalu, teraz jestem na zwolnieniu poszpitalnym.

 • zuzia

  Dodano 2013-04-02 11:07 przez zuzia

  Czy mogę starać się o rentę chorobową?

  Czy po pięciu latach pracy jako dozorca ze skoliozą kręgosłupa mogę starać się o rentę chorobową w ZUS?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Emerytury / Renty

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania