eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFinanse osobisteEmerytury / Renty › Renta - choroba nowotworowa


2020-01-22 23:25 autor: Pauliska

727 odsłon

Renta - choroba nowotworowa

Witam,

jako szesnastoletnia dziewczyna zachorowałam na raka, po ukończeniu 18. roku życia starałam się o rentę socjalną, której po kilku odwołaniach ostatecznie nie dostałam. Po 8 latach zachorowałam na kolejny nowotwór, tym razem starałam się i rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Orzecznik ZUS orzekł całkowitą niezdolność, po czym prezes ZUS wniósł odwołanie, ponieważ nie miałam wymaganych okresów składkowych. Odwołałam się, argumentując, że choruję od 2009 roku i uważam, że okres niezdolności powinien być liczony od 2009 roku, czyli zachorowania na pierwszy nowotwór, a nie od roku 2017 czyli drugiej choroby.

Zostałam skierowana do biegłego onkologa, który dysponując duża wiedzą w tym zakresie ustalił, że niezdolność całkowita powinna być u mnie datowana od 2009 roku, czyli momentu pierwszej zasadniczej choroby, która powodowała wszystkie kolejne.

Dziś miałam ostatnią rozprawę, a pani sędzia powiedziała, że mimo tego, że sąd by chciał to nie może wydać wyroku na moją korzyść, ponieważ wyrok z roku 2011, gdzie nie stwierdzono niezdolności i odmówiono renty socjalnej, został uprawomocniony. Czy w tej sytuacji jest sens odwoływać się do Sądu Apelacyjnego?

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Gosiak

  Dodano 2013-03-20 20:47 przez Gosiak

  Czy chorując mogę starać się o rentę?

  Mam 60 lat, od 2005 roku nie pracuję, za to choruję. Czy mogę starać się o rentę?

 • Izabela_2027

  Dodano 2017-02-13 17:40 przez Izabela_2027

  CHAD i niezdolność do pracy. Czy mam prawo do renty?

  Witam,choruję na CHAD od 23. roku życia. Pracowałam jako asystentka stomatologiczna 1,5 roku na pół etatu. Urodziłam dziecko.Już 12 lat nie pracuję, czy mam prawo do jakiegoś świadczenia w sprawie niezdolności do pracy? Mam 4 szpitale za sobą, jestem pod kontrolą psychiatry.Pozdrawiam i dziękuję.

 • konto usunięte

  Dodano 2013-12-19 15:36 przez konto usunięte

  Renta w wieku 30 lat a zatrudnienie

  Witam! 
  Mam 30 lat. Czy mam wymagane lata pracy składkowe chcąc starać się o rentę biorąc pod uwagę, że jestem zatrudniona na 5-letniej umowie? W tym czasie pracowałam 8 miesięcy, potem było 7 miesięcy L4 i urlop macierzyński 4 miesiące, teraz 3 lata wychowawczego. Czy wobec tego, te lata starczą, b...

 • fryt79

  Dodano 2013-10-08 20:14 przez fryt79

  Prawo do renty lub zapomogi

  Moja matka nie ma wypracowanej emerytury, a jest chora na raka. Czy należy jej się jakaś forma zapomogi bądź renta chorobowa? Jedyne środki finasowe posiada ojciec, a jest to emerytura 1200 zł i 600 zł z umowy zlecenia. Mieszkanie jest zadłużone i grozi im eksmisja.

 • MN8

  Dodano 2017-09-05 16:19 przez MN8

  Czy wyrok sądu apelacyjnego w sprawie przyznania renty jest prawomocny?

  Dwa miesiące temu wygrałam w sądzie apelacyjnym sprawę przeciwko ZUS o przyznanie renty chorobowej. ZUS złożył wniosek o uzasadnienie wyroku, niestety sędzia jest na urlopie bezpłatnym i nie wiadomo kiedy wróci, a więc akta sprawy są w sądzie, a ZUS czeka. Samodzielnie dostarczyłam odpis wyroku do Z...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • ZUS: w czasie pandemii orzeczenie lekarskie nie traci ważności

  ZUS: w czasie pandemii orzeczenie lekarskie nie traci ważności

  Orzeczenie lekarskie, którego ważność upływa w okresie pandemii, zachowuje swoją aktualność przez kolejne trzy miesiące - uspokaja ZUS.

 • Wysokość rent i dodatków do rent w 2012 roku

  Wysokość rent i dodatków do rent w 2012 roku

  Corocznie dokonywana jest waloryzacja kwot poszczególnych świadczeń. Waloryzacja rent przewidziana jest na 1 marca. Dokonywana jest ona z urzędu, nie jest więc wymagane składanie dodatkowych wniosków. Od 2012 roku nastąpiła zapowiadana ...

 • Uprawniony do renty socjalnej zarobi więcej

  Uprawniony do renty socjalnej zarobi więcej

  Pracodawcy mogą pozyskać lepiej wykwalifikowanych pracowników. Od 1 stycznia 2012 r. osoba uprawniona do renty socjalnej będzie bowiem mogła więcej zarobić, bez ryzyka zawieszenia wypłaty świadczenia.

 • Przychód z umowy zlecenia a ZUS Rp-7

  Przychód z umowy zlecenia a ZUS Rp-7

  Jeżeli osoba występująca w chwili obecnej o rentę z tytułu niezdolności do pracy byłaby zatrudniona w zakładzie tylko i wyłącznie w charakterze zleceniobiorcy, wówczas należałoby wystawić stosowne zaświadczenie o okresie zatrudnienia ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Emerytury / Renty

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania